1. Anasayfa
 2. Kediler
Trendlerdeki Yazı

Kedi Nasıl Bir Hayvandır? Kedilerin Özellikleri

Kedi Nasıl Bir Hayvandır? Kedilerin Özellikleri
0

Hayvanlar aleminin en tanıdık siması olmasına karşın kediler, bununla beraber en tanım edilemez olanlarıdır. Ne işe yararlar? Ne isterler? Kediler, günün yüzde 85’ini kesinlikle hiç-bir şey yapmadan geçirirler. Yiyecek yemek, su içmek, öldürmek, dışkılamak ve çiftleşmek zamanlarının bir tek yüzde 4’ünü alır. Kalan yüzde 10’uda etrafta dolanarak harcarlar. Arta kalan zamanlarda ya uyur ya da öylece otururlar.

3500 yıl evvel Mısırlılar tarafınca evcilleştirilen kedilerin, evcilleştirilen son hayvan türü olduğu söylenir. Aslına bakarsak kendi zamanlarına ve arzularına gore kediler bizi evcilleştirmiştir.

Kediler günde beş fareye eşdeğer oranda yiyecek yeme ihtiyacı duyar. Sınırsız oranda yiyecek sunulan bir kedi, her öğünde bir tek tek bir fare boyutuna denk oranda yiyecek yer.

Kedileri, insanların tercih sebebi haline getiren mühim özelliklerinden biri, dışkıları üzerini özenle örten, temiz hayvanlar olmalarıdır. Gene de bunu devamlı değil, averaj iki seferde bir yaparlar. Kendi bölgelerinin sınırlarına, bir çeşit fena kokulu “Girmek Yasaktır” işareti şeklinde, dışkı öbekleri bırakırlar. Kibar bir halde ifade etmek gerekirse “Yaylan!” derler.

Süt, kedi maması ve kalorifer, kediler için uygun değildir. Süt içince ishal olurlar; mamalar diş etlerini çürütür; kaloriferse tüm bir yıl tüy dökmelerine niçin olur.

Sonrasında da kendi tüylerini yutarlar ki, bu da sindirim sistemlerinin tıkanmasına neden olur. ABD’de, her yıl bir milyar kuşun ve beş milyar kemirgenin ölümünden görevli ortalama 75 milyon kedi bulunuyor. 17. yüzyıla kadar Papa’nın hasırdan kuklalarını canlı kedilerle doldurup ateşe vermek insanları eğlendiriyordu. Bu meydana getirilen, kedilerin değil fakat Püritenlerin oldukça hoşuna giden bir ses ortaya çıkarıyordu: Kedilerin işitmeye karşı gösterdikleri duyarlılık öylesine yüksektir ki, yarasaları dahi duyabilirler. Araştırmalar, kedi sahiplerinin aslına bakarsan bilmiş olduğu bir bilgiyi doğruladı: İnsanları bir kenara bırakırsak, kedilerin kişilik farklılıkları, yeryüzündeki öteki tüm hayvanlardan daha geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterir. Ve evet, bunlar akıllı hayvanlardır.

Hem de oldukça. Bilhassa de rahatları bozulduğunda. Sahipleri tarafınca terk edilmiş olduğu halde yüzlerce kilometre öteden evin yolunu gören kedilere dair sayısız öykü belgelenmiştir. Kediler harita okuyabilir mi? Bir ihtimal. Son deneylerin gösterdiği şeklinde saatin kaç bulunduğunu kesinlikle söyleyebilirler. Eski Mısır’da kedilere tanrıymışlarcasına yakarma edilirdi: Bilerek ya da bilmeyerek, bir kedi öldürmek en büyük suçlardan biriydi. Kedisi ölen bir kişiden kaşlarını tıraş etmesi beklenirdi. Bu kimin fikriydi? Normal olarak bir kedinin. Ne de olsa kedilerin kaşı yoktur.

NOT: Bir çok kedi, insan beyninde uzun vadeli, geri dönüşü olmayan bir tesir bıraktığı kabul edilen bir parazit taşır. Toxoplasma gondil adında olan bu parazit erkekleri huysuz, fena giyimli münzevilere, bayanları ise oldukça eşli, eğlence düşkünü cinsellik kediciklerine çevirebilir. İngilizlerin yarısı çoktan enfekte olmuş haldedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir