1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Depresyona Girince Ne Yapılmalı?

Kediler Depresyona Girince Ne Yapılmalı?
0

Kedilerin depresyona girmesi durumunda yapılabilecekler aşağıda yer edinen maddeler ile ifade edilmiştir. Kediler depresyona girince ne yapılmalı sorusunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kedilerin depresyondan çıkabilmesi için yapılabilecek en mühim şey bir veteriner hekim hekime danışmaktır. Doktor kediler için en doğru tanıyı koyacak ve kısa süre içinde tedavi yöntemine başlayacaktır.
 • Kedilerin depresyona girmiş olduğu fark edilir ise sevgi ve şefkatli davranılmalıdır. Kedilerin rahatsız olduğu koşullardan uzaklaşmak da yararlı olacaktır.
 • Kedilerin mevcut beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi onların kısa süreli de olsa depresyona girmesini elde edecektir. Doğru bir tanı ve tedavi planı oluşturmak için uzmandan yardım alınmalıdır.
 • Kedilerin depresyon süreci insanlardaki ile benzerdir. Bu yüzden kedilerin depresyon esnasında fazla yalnız kalmaması sağlanmalıdır. Kediler ile oyun oynamak ve onların sevilmiş olduğu mamalardan vermek bu süreçte yararlı olacaktır.

Kedi Depresyonu Nedir?

Kedilerde ruh hali bozulması oldukça sık görülen bir durumdur. Kedilerin sakin ve ruhsuz bir tavır takınmaları onların depresyonda bulunduğunu gösterebilmektedir. Kati tanı için bir uzmandan yardım alınması iyi olacaktır.

Kedilerin Depresyona Girmesinin Sebepleri

Kedilerde depresyon sebepleri birden fazla sayıdadır. Kediler ortam değişiminden mama değişimine kadar pek oldukca niçin ile depresyona girebilmektedir. Kedilerde rutin davranışların değiştirilmesi de onların ruhsal bozulmalarına niçin olabilmektedir. Eve başka bir hayvanın gelmesi kedilerin sahiplerini paylaşamamalarına niçin olabilmektedir. Bu da kısa süreli bir depresyon yaratabilmektedir.

Her kedi için depresyon oluşumunun sebebi farklıdır. Bazı kedilerde depresyon oluşumunun sebebi sahibinin vefat etmesi olabilmektedir. Bazı kedilerde ise sokağa bırakılma şeklinde travmatik vakalar onları ruhsal bir bunalıma sokabilmektedir.

Kedilerin Depresyona Girmesinin Emareleri

Kedilerde depresyon emareleri gerek vücut dilinden gerekse de sesten anlaşılabilmektedir. Kediler depresyona girince ne yapılmalı şeklinde sorular soran hayvan sahipleri aşağıdaki belirtilerden yardım alarak sorusuna yanıt bulabilmektedir:

 • Gürültü ipuçları kedinin mutsuz bulunduğunu gösterebilen ögelerdir. Bu ögeler genel olarak düşük perdeye haiz mırıldanmalar şeklinde kendini göstermektedir. Mırıldanma pek oldukca insan tarafınca mutluluk sanılsa da bu durumun tersini de gösterebilmektedir.
 • Vücut dili yardımıyla bir kedinin mutsuz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kedilerin mutsuz bulunduğunu belli eden pek oldukca vücut pozisyonu, göz ve kulak duruşu vardır. Kulakları geride duran, kuyruğu bacaklarının içinde sıkışan kediler mutsuzdur. Ek olarak mutsuz kediler tertipli olarak kendilerini ortamdan soyutlamaktadır. Bu biçim kedilerin sessiz bir yazışma kurduğu düşünülmektedir.
 • Korku hisseden kedilerde reaktif olma eğilimi yüksektir. Bu biçim kediler korku ile hareket ettikleri için daha saldırgandır.
 • Sarılma ya da saklanma davranışlarını normalden sık icra eden kediler mutsuz olabilmektedir. Normalde uğraşmaktan zevk almış olduğu aktivitelere olan ilginin kaybedilmesi de mutsuzluk emareleri içinde yer almıştır.
 • Mutsuz olan kedilerde aşırı bir uygu hali gözlenmektedir. Hareketlilik azalmakta ve dış dünya ile kurulan bağ düşürülmektedir. Depresyonda olan kedilerde oldukca fazla uyuma davranışı görülmektedir. Şekerlemenin artması üzüntüyü ifade edebilmektedir.
 • Özbakım yapmadan uzaklaşan kedilerde mutsuz ve sağlıksız bir duruş oluşacaktır. Kendilerini temizlemeyi bırakan kediler depresyona girmiş olabilmektedir. Bu kedilerin tüyleri genel olarak dağınık bir yapıya haizdir.
 • Mama yeme davranışında azalma olan kedilerin ruhsal bir problemi olabilmektedir. Depresyona giren kediler ne yedikleri gıdalardan ne de yaptıkları aktivitelerden zevk alamayacak durumdadır. Bu kedilerde ek olarak ödül mamasına olan ilgi de kaybolacaktır.
 • Sık idrara çıkan ya da idrar kaçırmaya başlamış olan kediler ruhsal olarak bunalımda olabilmektedir. Bu kedilerin kendilerini mutsuz hissetmemesi için bir veteriner hekim hekimden destek almak en iyisi olacaktır.
 • Stres, üzüntü ya da değişik bir nedenden dolayı depresyona giren kedilerde kedi kumu haricinde hela yapma davranışı görülebilmektedir.
 • Kedilerin çizme davranışlarının artması onların mevcud streslerini azaltmak amacı ile olabilmektedir.

Kedilerin Sıhhat Durumunun Depresyona Tesiri

Sağlıksız kedilerin depresyona girmesi sıhhatli kedilerden daha ihtimaller içindedir. Kediler sağlıkları bozulduğunda bazı fonksiyonları kendi başlarına yerine getirememektedir. Bu durum dolaylı olarak kedilerin ruhsal bir bunalıma girmesine niçin olabilmektedir. Kedilerin ruhsal probleminin çözülebilmesi için yapılması ihtiyaç duyulan şeyler içinde sıhhat sorunlarını düzeltmek de yer almıştır.

Kedilerde bilinmeyen bir şey demek çekince anlama gelir. Bu yüzden kedilerde süre içinde dikkat ve saklanmak şeklinde davranışları gelişmiştir. Kediler bu iç güdülerini nesiller boyu aktarmıştır. Kedilerin bilinmeyen bir şeyden dolayı hasta olması onları depresyona sokabilmektedir.

Kedilerin Stresinin Depresyona Tesiri

Stresin depresyon ile ilişkisi paralel ilerlemektedir. Stres, belirli seviyelere haizdir. Kedilerin stres seviyelerine cevap vermeleri onları depresyona adım adım yaklaştırabilmektedir. Kedilerin strese cevap vermeleri karakterize şekilde izlemektedir.

Kedilerin yaşamlarında stresin depresyona niçin olabilmesi için durumun fena olması gerekmektedir. Her stres, depresyon oluşturacak kadar ciddi boyutlara haiz değildir.

Genel olarak kedilerde stres ve kaygının arttığı görülmektedir. Bilhassa çevresel faktörler süre içinde kedilerin stresini artıracaktır. Bu faktörler içinde iklimden kaynaklara kadar pek oldukca detay yer almıştır.

Kediler depresyona girince ne yapılmalı sorusuna kediler yalnız bırakılmamalı şeklinde cevap verilebilmektedir. Kedilerin pek oldukca süre potansiyel bir stres hissettikleri görülmektedir. Bu da onları süre içinde depresyona tetiklemektedir. Stres ya da korku şeklinde davranışların kediler üstünde yıkıcı olmaması için kedi sahiplerinin dikkatli olması gerekmektedir. Kediler depresyon esnasında devamlı olarak ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Kedilerin alabilecekleri ilgi büyük oranda sahipleri tarafınca verilmelidir.

Ek olarak Bakınız: Dişi Kediler En Geç Ne Süre Kızgınlığa Girer?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir