1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Eşya Tokatlama Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde Eşya Tokatlama Sebepleri Nelerdir?
0

Kedilerin eşyaları tokatlama sebebi içinde birçok unsur yer alır. Kedilerin eşyaları tokatlaması oldukça sık rastlanılan bir durum değildir. Kedi tanıdık olmadığı eşya yada kişiyi tokatlama eylemine geçer. Kedilerde tokatlama eylemi devamlı olarak gerçekleşmez. Kedinin yabancı olduğu eşya olması halinde tokatlama şeklinde refleks durumlar yaşanır. Bazı eşyalara karşı yabancı oldukları için tokatlama şeklinde davranış gösterir. Kedilerin eşyaları tokatlaması araştırma anlamını da gelir. Kediler merak etmiş olduğu ve anlamaya çalmış olduğu eşyayı incelemek için tokatlama eylemine başvurur. Herhangi bir eşyanın iyi mi bir işlevi bulunduğunu, onun için zararı dokunan olup olmadığını tokatlama eylemi ile denetim eder.

Merak öğesini de gidermek için patileriyle eşyalara vurur. Kedilerde tokatlama eylemi merak ve araştırma üstüne gerçekleşir. Merak etmiş olduğu eşyaları idrak etmek için tokatlama şeklinde davranışlar gösterir. Kediler çevresindeki eşyaları patileriyle denetim edebilir. Avlamak için de tokatlama eylemi yaşanır. Kediler eşyaların onun için bir av olup olmadığını denetlemek amacıyla da tokatlayabilir. Kedilerde eşya tokatlama eyleminin temel amacı kedinin eşyayı anlamaya çalışmasıdır. Kediler eşyaları tanıma amacıyla da tokatlama eylemine başvurur. Merak öğesi ile eşyaları tanımaya çalışır. Bununla beraber eşyaların kendilerine zarar verip vermeyeceği üstüne de denetim amaçlı tokatlama davranışı gösterir.

Kedinin Bulunmuş olduğu Ortam Eşyaları Tokatlamasını Etkisinde bırakır Mi?

Kediler yer almış olduğu ortam eşya tokatlamayı etkisinde bırakır. Kedilerin eşyaları tokatlamasının bir öteki sebebi ise ortamın onlar için uygun olmamasıdır. Kedilerin hareket etmesi için ortamın onlar için rahat olması gereklidir. Rahat ortam içinde kediler eşyaları tokatlama eylemi içine girmez. Eşyaların oldukça fazla olduğu alanda kedi rahat hareket edemediği için eşyaları tokatlama eylemine başvurur. Tokatlama eylemini kuyruğu yada patileriyle gerçekleştirir. Kedinin yaşamış olduğu ortamın rahat olması halinde kediler çevresinde istediği gezebilir. Oldukca fazla eşyanın olmasıyla beraber kedilerin eşyalara tokat atması içinde ilişki vardır.

Kediler rahat bir halde rahat edemediği ortamda eşyaları azaltmak için bu şekilde bir davranış sergiler. Bu durum sebebiyle etrafın azca eşya ile oluşturulması kedi açısından önemlidir. Kedilerin yer almış olduğu alanlarda bulunan eşyaların sayısı önemlidir. Eşyaların alanda oldukça fazla olması halinde kediler istediği şeklinde hareket edemez. Kediler hareketli hayvanlardır. Hareket etmeyi ve özgür olmayı oldukça severler. Bu durum sebebiyle kedi sahibi olan bireyler kedileri için hususi bir alan oluşturmalıdır. Ev düzeni kediye gore ayarlanmalıdır. Ev düzeni içinde oldukça fazla eşya olmamalı ve özgürce hareket edebileceği alanlar oluşturulmalıdır. Oldukca fazla eşya olması halinde kedinin hareketleri de sınırlanır. Kediler bilhassa sınırlanmayı sevmedikleri için eşyaları tokatlamaya adım atar.

Kediler İlgi İstedikleri Süre Eşyaları Tokatlar mı?

Çoğu zaman Kediler ilgi görmek istediklerinde eşyaları tokatlamaya başvurabilir. Kediler birçok durum sebebiyle eşya tokatlama eylemini yansıtabilir. Kediler sahiplerinden ilgi görmediği süre mutsuz olurlar. Mutsuz olduklarını da sahiplerine eşyaları tokatlayarak yansıtır. Kediler ilgi görmek isterler. Kedi sahibi olan kişiler kedilerine karşı ilgi göstermediği zamanlarda kediler mutsuz olur ve değişik davranışlar sergiler. Kedi sahibi olan bireyler uzun bir süre kedisini ilgisiz bırakıyor ve oyun oynamıyorsa kedi de eşya tokatlama ve devirme şeklinde değişik davranışlara başvurur. Kediler sahiplerinin dikkatini çekmek için eşya tokatlama şeklinde davranış sergiler.

İlgi görmeyen kedilerin eşya tokatlama davranışı oldukça fazla tekrarladığı bir harekettir. Kediler ilgisizliği oldukça fazla sevmezler sadece aşırı ilgiyi de sevmezler. Kedi sahibi olan bireyler kedilerine lüzumlu özeni göstermelidir. İstenilen özeni gösterdikten sonrasında kediler eşya tokatlama davranışını bırakır. Kedi sahibi kişiler kedilerini ödüllendirme, oyunlar oynama ve zaman geçirme şeklinde eylemlere başvurmalıdır. Bununla beraber ilgi görmeyen kediler stres, anksiyete şeklinde ruhsal problemler da yaşar. Bu tür kediler sahiplerinden ilgi görmemiş ve sevilmemiştir. Sadece sahibi tarafınca sevilen kedi mutlu olur ve eşyaları tokatlama şeklinde eylemlerinden uzak durur. Kedilerde eşya tokatlama davranışları ilgiden kaynaklanabilir.

Kedilerin Eşya Tokatlama Davranışı Iyi mi Önlenir?

Kedilerde eşya tokatlama davranışını önlemek için ilk olarak kedinizin niçin eşyaları tokatladığını öğrenmeniz gereklidir. Kediler birçok niçin doğrultusunda eşyaları tokatlama eylemine girer. Kedinizde eşya tokatlama davranışını engellemek için bu davranışı niçin gösterdiğini anlamanız gereklidir. Kediniz çevrenin onun hareket etmesi için uygun olmadığı sebebiyle eşya tokatlıyorsa ona uygun bir ortam hazırlamanız gereklidir. Kedinizin rahat hareket edebileceği ortam hazırlamanız halinde kediniz eşya tokatlama eylemini bırakır. İlgisizlik sebebiyle eşya tokatlama davranışı için kedinize daha iyi ilgi göstermeniz gereklidir. Kediler ilgisiz kalmış olduğu süre dikkat çekmek için bu tür davranışlara başvurur. Kedinize yeteri kadar ilgi gösterdiğiniz süre eşya tokatlama davranışını bırakacaktır. Kediler etrafta oldukça fazla eşyanın olmasından rahatsız olur. Kedinizin bulunmuş olduğu ortamda azca ve kırılacak eşyaların olmaması rahat davranış göstermesi açısından ehemmiyet kazanır. Kediler ilgisizlikten asla hoşlanmazlar. Kedinize karşı ilgili olarak eşya tokatlama davranışından da uzaklaştırabilirsiniz. Ilk olarak kedinizin niçin eşya tokatladığını öğrenmelisiniz. Niçin eşya tokatladığını öğrendikten sonrasında kedinizin eşya tokatlamasını önleyebilirsiniz.

Kedilerde Eşya Tokatlama Oyun Oynamak Anlamına mı Gelir?

Kedilerde eşya tokatlama oyun oynamak ile ilişkilidir. Kediler sahipleriyle oyun oynamak istedikleri süre da eşya tokatlama davranışını gösterir. Oyun oynamak istedikleri süre bunu davranışlarıyla gösterirler. Bu davranışlardan bir tanesi de eşyaları tokatlamadır. Eşyaları tokatlayarak sahibinin dikkatini çekmek ister ve oyun oynamak istediğini anlatmaya çalışır. Bu eylemi meydana getiren kediler daha oldukça ilgi görmek isteyen ve can sıkıntısı yaşayan kedilerdir.

Eşyaları Tokatlamak ile Yiyecek İstemek Içinde İlişki Var Mıdır?

Eşyaları tokatlayarak yiyecek istemek davranışı kedilerde bulunur. Kediler yiyecek istediklerini kimi zaman değişik davranışlar göstererek anlatmaya çalışır. Acıktıkları süre eşyaları tokatlayarak sahibinin dikkatini çekmek ister. Bu davranışı tatbik eden kediler acıktığını ifade etmeye çalışıyor olabilir. Kedinin beslenmesine sadık kalınması gereklidir. Kedilerde eşya tokatlama eylemi yiyecek isteme şeklinde istekleri de içinde barındırır.

Ek olarak Bakınız: Kedim Yavrularını Emzirmiyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir