1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Mantar Belirtileri Nelerdir?
0

Kedilerdeki mantarın emareleri bağışıklık sistemi üstünde kendini gösterir. Bilhassa mevsim geçişleri aşamalarında bu emareler yüksek bir seviyeye çıkar. Bundan dolayı kedilerin beslenmesi bu dönemlerde daha büyük ehemmiyet taşıdığından dikkat etmek önemlidir. Bu dönem içinde pek oldukça hastalığa açık hale gelen kediler mantar enfeksiyonuna da yakalanır. Kedilerde sıhhat açısından mühim bir durum olan mantar enfeksiyonunu idrak etmek için emareler hakkında data sahibi olunması önemlidir. Kedilerde mantar şu emareler ile kendini gösterir:

Genel olarak göz, burun ve karın bölgesinde cildin kızarması mantara işaret ediyor. Hem de kedi tarandığında cilt oldukça kolay bir halde kırmızı bir renk alıyorsa mantar şüphesi bulunuyor. Mantar şikâyeti bulunan kediler kendilerini sıkça kaşıdıkları için kızarıklık derecesi oldukça artar. Kedilerin derisinin süratli bir halde kızarmış olduğu durumlarda bir veterinere görünmek mantar tehlikesini gidermeye destek sunar.

 • Tüylerde Dökülme Yaşanması

Kedilerin tüyleri bazı dönemlerde organik bir halde dökülür. Olağan sayılan bu durumda artış yaşandıysa mantar kaynaklı olur. Mantar kaynaklı tüy dökülmesi daha oldukça bölgesel bir halde yaşanır. Mantar kaynaklı tüy dökülmelerinde etkilenen bölgeler daha oldukça kulak arkası ve sırt bölgeleridir. Kedilerde tüy dökülmesi normalden daha çok olmaya başlamışsa mantar tehdidi oluşturduğu için veteriner hekim muayenesi gerektirir.

 • Derinin Pul Halinde Dökülmesi

Mantar enfeksiyonunun ileriki seviyelerinde ortaya çıkan bu hastalık kedi derilerinin pul halinde dökülmelerine niçin olur. Mantar kaynaklı tüy dökülmelerini takiben ortaya çıkan deri dökülmesi şikâyeti pullanma, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ile ortaya çıkar.

Mantar enfeksiyonunun ortaya çıkardığı en büyük sorunlardan biri etrafa fena bir koku yaymasıdır. Fena kokuya alınacak en iyi tedbir ilgili bölgeyi temiz tutmak.

Mantar enfeksiyonu etkilerini çoğu zaman deri üstünde gösterse de tüm bünyede bitkinliğe de niçin olur. Bu bitkinliğin sebebi mantarın bağışıklık sistemini fena anlamda etkilemesidir. Bağışıklık sistemini etkileyen mantar enfeksiyonu halsizlik ve zayıflamanın yanı sıra kedilerin devamlı bir uyku halinde olması benzer biçimde etkisinde bırakır sağlar.

Mantar enfeksiyonunun kediler üstünde en oldukça kendini gösterdiği belirtilerden biri devamlı olarak kaşınma hali yaşatmasıdır. Kızarıklık ve pul halinde dökülmeye birlikte rol alan kaşıntı kediye bir süreden sonrasında acı vermeye adım atar. Fazlaca sık kaşınan bölgeler vakit içinde kanama benzer biçimde problemler yaşar. Fazlaca sık kaşınan kedilerin veterinere gösterilmesi ehemmiyet taşır.

Kedilerde Mantar Niçin Oluşur?

Kedilerdeki mantarın oluşumu yaşa ve ırka bağlı olarak farklılık gösterir. Genel olarak bağışıklık sistemi zayıf olan kedilerde mantar kendini oldukça daha çok gösterir. Mantar enfeksiyonunun niçin ortaya çıkmış olduğu tedavi sürecini direkt etkilediği için mühim bir nokta taşır. Mantar oluşumu daha oldukça enfeksiyonun olduğu bölge ile temas sonucu meydana gelir. Kedilerde mantar enfeksiyonu en oldukça şu sebeplerden dolayı ortaya çıkar:

 • Mantarın vücuda girmesini kolaylaştıran açık yaralar
 • Yüksek derecede rutubet ve ısının olduğu ortamlar
 • Enfeksiyonu olan bir kedinin dışkısına temas etme
 • Mantar enfeksiyonu olan bir toprağa temas etme
 • Mantar sporlarının açık havadaki bir bölgede solunuma karışması
 • Pankreas ve akciğer bölgelerinde meydana gelen kanser

Kedilerde Mantar Teşhisi

Kedilerde mantar teşhisinin gerçekleştirilmesi kedinin hikayesine ve şikayetine bağlıdır. Bilgiler göz önüne alındıktan sonrasında kedide mantarın varlığını ortaya çıkarmak için bazı emekler gerçekleştirilir. Bu süreç içinde kedi için kullanılan ilaç ya da krem benzer biçimde destek etkenler hakkında veterinere lüzumlu data verilmelidir. Kediye meydana getirilen ilk müdahale ayakta yapılmakta. Hemen sonra kedinin durumu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak adına yürüyüş ve nörolojik değerleri ile beraber davranışları değerlendiriliyor.

Kediye temel muayeneler yapıldıktan sonrasında çeşitli testlerle mantarın türü ile ilgili data alınmaya çalışılır. Bu sayede şikayetlerin kaynağının mantar olduğu kesinleşmiş olur. Kedilerde mantar teşhisi için uygulanan testler şu şekildedir:

 • Kan örneği alınır.
 • Kan sayımının ya da CBC testi
 • Biyokimyasal şekilde kan muayenesi uygulanır.
 • İdrar örneği ve hemen sonra tahlil.
 • Ciltteki lezyonlardan örnek alındıktan sonrasında mikroskop eşliğinde incelemesi yapılır.
 • Veterinerin gerek görmüş olduğu durumlarda kediye anestezi uygulanıp akar özellikte bulunan deri lezyonu üstünde biyopsi işlemi yapılır.

Kedilerdeki Mantar Bulaşıcı Mıdır?

Kedilerde mantarın bulaşıcılığı mevcuttur. Kedilerde gözlenen mantar enfeksiyonu uygun şartları bulmuş olduğu vakit insanlara da geçer. Bundan dolayı yoğun kaşınma, tüy dökülmesi ve öteki mantar emarelerini gösteren kedilere karşı temasta bulunmamak gerekir. Hem kedinin hem sahibinin sağlığının sağlanması adına bir veterinere görünmek çözümdür.

Kedilerde Mantar Oluşumu Önleme

Kedilerdeki mantar oluşumunun önlenmesi için yaşam alanının hijyenik olması gerekir. Kedinin mantar hastalığı bulunan ortamlarda uzak tutmak büyük bir tesir sağlar. Hem de mantar enfeksiyonu bulunan kedilerle ve onların eşyalarıyla temas ettirmemek mantar oluşumunun önüne geçer. Mantar oluşumu en oldukça zayıf bağışıklık sistemine haiz kedilerde kendini gösterdiği için kedinin tertipli ve sıhhatli beslenmesi son aşama önemlidir.

Kedilerde Mantar Hangi Bölgede Açığa Çıkar?

Kedilerde mantarın çıkmış olduğu bölge yaygın olarak kulak içi, pati ve tırnak kısımlarıdır. Bazı durumlarda mantar tüm vücuda yayılır. Mamanın çeneye ya da öteki bölgelere dökülmesi mantar oluşumunu tetikler. Bir noktada varlık gösteren mantar enfeksiyonu tedbir alınmadığı durumda öteki bölgelere de sıçrar. Kedilerde mantar kafa, sırt ve karın bölgesinde ortaya çıkarsa yoğun bir tüy dökülmesi şikayetine niçin olur.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir