1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Adet Olur mu? Kedilerde Regl Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler Adet Olur mu? Kedilerde Regl Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

Kediler tane olur mu, kedilerde regl hakkında bilinmesi gerekenler bilhassa ilk kez evcil hayvan besleyecek kişiler tarafınca oldukca merak ediliyor. Kediler, memeli canlılar sınıfında yer aldıkları için üreme yöntemiyle çoğalırlar. O yüzden dişi kediler, regl olurlar. Kedilerde âdet kanaması, kızgınlık dönemlerine girdiklerinde olmaktadır. Kedilerin âdet kanamaları, akıntı şeklinde olmaktadır.

Dişi kedinin tane dönemine girdiğini sahibi anlamayabilir. Dişi kediler, o döneme girdiklerinde davranışlarında aslına bakarsak gözle görülür değişimler olur. Fakat sahibi bu durumu değişik da yorumlayabilir. Dişi kedide görülen davranış bozuklukları onun tane dönemine girdiğinin göstergesidir. Adet döneminde dişi kedi; çiftleşmek için miyavlar ya da kendini bir yerlerden atmaya çalışır.

Kedilerde Regl Emaresi

Kedilerde regl emaresi çoğu zaman davranışlarda gözlemlenmektedir. Dişi kediler bu zamanda adam kedi bulup çiftleşmek için evin değişik alanlarına idrarlarını püskürtürler. Kedilerin tane süreci, çiftleşmeyle ilgili bir durumdur. Bu zamanda dişi kedilerin hormonları hareket halindedir. Kediler üreme yaşına ulaştıktan sonra regl dönemine girerler.

“Kızgınlık” olarak halk içinde adlandırılan bu zamanda, kedilerin kanaması dışarıya akmaz. Kedinizle ilgili bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda derhal bir veterinerden yardım alınız. Bu sebeple bu biçim problemler, kedinin sağlığıyla ilgili bir probleminde işareti olabilir.

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Regl Olur?

“Dişi kediler kaç aylıkken regl olur” çoğu zaman oldukca dört gözle beklenen sorulardandır. Dişi kediler, cinsel olgunluğa 6 ya da 7 aya bastıklarında ulaşırlar. Kedi kızgınlık dönemine girdikten sonrasında hareketleri de oldukca değişmiş olur. Kediler regl dönemlerinde, dışarı çıkmak için çalışırlar. Saldırgan, hareketli halleri dikkat çeker. Bel bölgesini okşadığınızda kuyruğunu kaldırıp derhal çiftleşme pozisyonu alır. Düzgüsel günlere nazaran bağırması ve miyavlaması artar. Dişi kediler regl dönemlerinde çiftleşmezlerse bahsettiğimiz davranışlar 1 ila 10 gün devam eder. Kedilerde regl süreci 3 haftada bir tekrarlanmaktadır.

Kedilerin östrus döngüsü şu demek oluyor ki tane döngüsünün cinsel olgunluğa eriştikten sonrasında başladığını söyleyebiliriz. Kediniz östrus döngüsünde, başka kedilerle yukarıda da bahsettiğimiz suretiyle çiftleşir. Hatta hamile de kalabilir. Östrus döngüsü esnasında dişi kediler değişik değişik adam kedilerle çiftleşebilirler. O yüzden de yavruları değişik olabiliyor. Kedilerin kızgınlık dönemleri, sonbaharla bahar aylarıdır. Kedilerin âdet kanamaları kahverengi olup, gözle görülmesi oldukca zor olsa gerek.

Kedilerde Kızgınlık Periyodu Iyi mi Atlatılır?

“Kedilerde kızgınlık süreci iyi mi atlatılır”;

 • Dişi kedinin adam kedilere ulaşamaması için onu evde oldukca iyi muhafaza etmek.
 • Dişi kedinizi adam kedilerle çiftleşmesi için özgür bırakabilirsiniz.

Kedinizin sağlığı için ilk olarak regl sürecini sorunsuz atlatmanız gerekiyor. Regl süreci atlatıldıktan sonrasında kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Kedinizin doğurduğu yavrulara güvenli bir ortam sağlayabilecekseniz, onlara oldukca iyi bakabileceksiniz o süre kısırlaştırmanızı önermiyoruz.

Fakat belirttiğimiz durumun tam tersiyse, kedinizin regl dönemlerinde acı çekmemesi için onu kesinlikle kısırlaştırmanız gerekiyor. Kısırlaştırma mevzusunda bazı insanoğlu yorum yapabiliyorlar. Bilhassa kısırlaştırmanın fena olduğuyla ilgili yorumlar olabiliyor. Sanılanın aksine bir kedinin çiftleşmesine izin verilmeyecekse, kısırlaştırılması en doğrusudur. Ek olarak kedinin doğurduğu yavrulara muntazam bakılamayacaksa gene kısırlaşma en doğru adımdır. Kısırlaştırma işlemi, kedilerde regl süreci bittikten sonrasında olması gerekiyor. Esasen kedinizi götürdüğünüz veteriner hekim işinde uzmansa, regl dönemindeki bir kediyi asla kısırlaştırmaz.

Dişi kedi sahipleri regl döneminde kedilerinin acı çekmemesi için kısırlaştırma ameliyatı yaptırırlar. O nedenle akıllarını devamlı; “kediler kısırlaştıktan sonrasında regl olur mu”sorusu meşgul etmektedir. Kediler kısırlaştıktan sonrasında regl olma durumları da ortadan kalkar. Kısırlaşan kediler, önceki hallerine nazaran daha sakin olurlar. Köşelere idrar bırakma vakaları tamamen ortadan kalkar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir