1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir? – Petyaşam

Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir? – Petyaşam
0

Kedilerde depresyon emareleri durumları yaşanabilir. Kediler de ruhsal olarak kendilerini fena hissedebilir. Bu durum sebebiyle kedilerde depresyon durumu yaşanır. Depresyon durumunun getirmiş olduğu emareler de vardır. Kedilerin depresyondayken gösterdiği davranışlar:

 • Oldukça fazla kedi maması yiyecek
 • Devamlı kusmak
 • İştahsızlık durumu olması
 • Devamlı kendini yalaması
 • Kedi tüylerinin fazla dökülmesi
 • Wc alışkanlığına uymayı bırakmak
 • Kedinin devamlı sahibinden kaçması ve saklanması
 • Çekingen olması ve her şeyden korkması

Bahsedilen bu nedenler kedilerin depresyon yaşadığını gösterir. Kediler depresyondayken kendilerini bahsettiğimiz emarelerle ifade etmeye çalışır. Kedilerin bu tür emareleri yaşaması halinde kesinlikle veterinere muayene olması gereklidir.

Kediler Niçin Depresyona Girer?

Kedilerin depresyona girme sebepleri arasından birçok sebep gösterilebilir. Kedilerin depresyona girmesine birçok sebep vardır. Kedilerin depresyonda olmasının sebepleri:

 • Sahibi tarafınca kedinin beslenme düzenine uyulmaması, oldukça uzun soluklu olarak aç kalması şeklinde durumlar
 • Çiftleşememe durumu
 • Kediyle ilgilenememesi ve yetersiz ilgi gösterilmesi
 • Kedinin evde devamlı olarak yalnız bırakılması
 • Kediye oldukça aşırı şekilde ilgi göstermek oldukça fazla sevgi hissiyatını yansıtmak
 • Kedi mamasını yerken başlangıcında birinin devamlı beklemesi
 • Kedinin benimsemiş olduğu evden ayrılması
 • Günlük yaşamında yer edinen rutinleri bozmak
 • Kedinin bulunmuş olduğu eve yeni bir hayvanın gelmesi
 • Kedinin sahibinin ölmesi
 • Kedinin yabancı birine verilmesi
 • Kedinin sahibini görememesi
 • Ev ortamında yaşayan kişinin sokağa bırakılması

Kediler daha oldukça sahiplerinin kendilerine karşı fena davranması yada ilgisiz olması sebebiyle depresyona girer. Depresyona girmesinde ortaya çıkan birçok niçin olabilir. Sadece çoğunlukla kedinin yalnız kalmasıdır.

Kedilerde Yaşanmış olan Depresyon Iyi mi Geçer?

Kedinin depresyonunun geçmesi için ilk olarak depresyon emareleri yaşayıp yaşamadığı denetim edilmelidir. Kedide depresyona dair emareler olması halinde veteriner hekim hekimine gidilmelidir. Veterinere gitmeyi dikkatsizlik etmemek önemlidir. Kedinin depresyonda olup olmadığını veterinere muayene ederek teşhisi koyar. Kedilerde depresyon için veterinere gidilmesi önemlidir. Kedinizin depresyondan çıkması için sevgi göstermeyi dikkatsizlik etmeyiniz. Sadece aşırı fazla sevgi de göstermeyiniz. Kedinin depresyondan çıkması için en kilit nokta ise veterinerdir. Veterinere giderek kedinin depresyondan çıkması için yardım alabilirsiniz. Kedi depresyonda ise veteriner hekim doktor sizlere en iyi tedavi yolunu gösterecektir. Veteriner hekim eşliğinde kedinizin depresyondan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Depresyondayken Kedi Sahibi Ne Yapmalıdır?

Kedi depresyondayken sahibinin yapması gerekenler vardır. Kedi sahipleri kendisine düşen görevleri yerine getirerek kedisinin depresyondan çıkmasına destek olabilir. Kedi depresyondayken en büyük vazife kedi sahiplerinindir. Kedi sahiplerinin kedilerine destek olması gereklidir. Ilk olarak kedinizde depresyon emaresi olup olmadığını denetim ediniz. Kedinizin depresyonda olduğuna dair emareler gözlemlediğiniz halde veterinere gitmelisiniz. Kediniz depresyondaysa sevginizi gösterin. Aşırı sevgi göstermekten kaçının. Kendinize karşı şefkatli ve merhametli olun. Kedinize bağırmayın. Kedinizin beslenme düzenine uyum gösterin. Uzun süre kedinizi aç bırakmayın. Kedinize evde bakıyorsanız başka birine vermeyin. Bununla beraber kedinizi uzun süre yalnız bırakmayın. Kediniz depresyondayken onun yanında olduğunuzu hissettirmek onu daha iyi hissettirecektir. Ona karşı nazik ve ilgili olmanız halinde kediniz depresyondan kısa sürede çıkacaktır.

Kedilerde Depresyon Tedavisi Nasıldır?

Kedide depresyon tedavisi için bazı ilaçlar kullanılır. Kedinizin depresyon durumunu yaşaması halinde veterinere giderek muayene ettirebilirsiniz. Kedinin depresyon yaşadığına dair teşhis konulması durumunda veteriner hekim hekimi tarafınca ilaç verilir. Kedinin ruhsal durumunu iyileştirecek ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisiyle beraber veteriner hekim hekimi tarafınca kedinin davranışlarına dair takip yazısı uygulanır. Kedinin davranışlarına dair notlar alınır. Bununla beraber kedilerin depresyonda olması durumunda bitkisel ilaçlar da kullanılır. Kedi depresyondayken en oldukça uygulanan tedavi yöntemi ruhsal olarak iyi gelecek ilaç tedavisidir. İlaçla beraber kedinin devamlı olarak takip edeni yapılır. Kedinin davranışından iyileşme olup olmadığını gösteren davranış notuyla beraber tedavinin pozitif yönde ilerleyip ilerlemediğini gösterir.

Kedi Depresyonunda Hangi Hastalıklar Oluşabilir?

Kedi depresyonu durumunda hastalık süreci de oluşabilir. Kedinin depresyona girmesi halinde bu durum birçok hastalığa niçin olur. Depresyonun önemsenmemesi halinde ciddi hastalıklar oluşabilir. Depresyonun iyileştirilmemesi halinde de hastalıklar ortaya çıkabilir. Depresyon kedide deri ve mide hastalıklarını oluşturur. Bu hastalıkların oluşmaması için kedinin yaşamış olduğu depresyonunun iyileştirilmesi gereklidir. Depresyon yaşayan kedilerde mide ve deri bölgesinde sıhhat problemleri oluşabilir. Depresyon oldukça dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir problemdir. Dikkate alınmaması halinde sıhhat problemlerinin başlangıcını oluşturur. Depresyon kedi sağlığı için oldukça önemlidir. Kedinin kendini iyi hissetmesi ve mutlu olması halinde oldukça sıhhatli olur. Depresyon bununla beraber birçok hastalığa niçin olur. Kedilerde yaşanmış olan depresyona dikkat edilmelidir ve önemsenmelidir. Depresyona hafife almanın sonucunda kedilerde herhangi bir hastalığın başlangıcını oluşturur.

Kediler Iyi mi Sakinleştirilir?

Kedileri sakinleştirmek için ilk olarak kedinizle ilgilenmeniz gereklidir. Kediler kendileriyle ilgilenmeyen sahiplerine karşı sinirli tavırlar sergileyebilir. Hatta bu durum sebebiyle depresyona girebilir. Kedinize karşı sesinizi yükseltmeyin. Kedinize karşı fena davranmanız durumunda sizden korkar ve strese girer. Kedinize şefkat gösterin ve ses tonunuzu ona karşı yükseltmeyiniz. Kedinizle oyun oynayarak zaman geçiriniz. Kedi eğlenmeyi ve zaman geçirmeyi sever. Sahibi ile zaman geçiren kedi stresli olmaz ve kendisini daha iyi hisseder. Kedinize sürprizler yapın. Kediler sürprizleri sever. Kedilerde depresyon durumunun sebebi olarak stres ilk sırada yer alır. Stresli kediler belirli bir süre sonrasında kendisini fena hisseder ve depresyona girer. Kedinin stres yapmaması ve depresyona girmemesi için ilgi göstermek en iyi ve yanıt alan tedavi yöntemidir.

Ek olarak Bakınız: Kediler Hangi Mevsim Tüy Döker?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir