1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir? – Petyaşam

Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir? – Petyaşam
0

Kedilerin hoşuna giden kokular hakkında meydana getirilen bazı bilimsel araştırmalar mevcuttur. Kedilerin sevilmiş olduğu kokular nedir hakkında meydana getirilen araştırmalarda çamaşır suyu içinde yer edinen klorürün kedilerin hoşuna gitmiş olduğu gözlenmiştir. Çamaşır suyunu seven kediler genel olarak klor yalamasına maruz kalmaktadır. Klorun yalanması sonucu kedilerde deri tahribatı meydana gelebilmektedir. Bolca oranda klor vücudu zehirleyen etkenler içinde yer verilmiştir. Bu yüzden kedilerinizi çamaşır suyundan uzak tutmalısınız. Çamaşır suyuna ek olarak aşağıda yer edinen malzemeler de kedilerin sevdikleri kokular arasındadır:

 • Hanımeli: Bu nebat kedilerin rahatlatılması için idealdir. Sadece her madde şeklinde hanımelinin de fazlası zararlıdır. Kedilerin bu bitkiyi görmesi onların yalama isteklerini artırmaktadır. Hanımeli meyvesi sindirim sisteminde bir harabiyet oluşturacak yapıya haizdir. Eğer kediniz hanımeli kokusuna karşı ilgi duyuyor ise bitkiyi yalnızca koklaması sağlanmalı temas kurmasına engel olunmalıdır.
 • Lavanta: Kedilerin pek bir çok lavanta kokusunu sevmektedir. Kedinizin lavanta aromasını sevmesi durumunda onu rahatlatmak için bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Sadece kedinizin bu bitkiyi sevmemesi durumunda lavantaya karşı anksiyete ve saldırganlık yaşamış olduğu bilinmelidir.
 • Kekik: Bu bitkiden elde edilmiş özler ile kedileriniz için çekici bir ortam yaratabilirsiniz. Kekik, kediler için yararlı bitkiler içinde yer verilmiştir. Bu bitkinin aroması hem organik hem de yatıştırıcı bir etkiye haizdir. Kedilerinizde anksiyete ya da davranış bozukluğu görülüyor ise kekik çayından yararlanabilirsiniz. Bu çay antienflamatuar olarak kullanılabilmektedir. Bazı cins kedilerde sık görülen göz nezle ve alerjisi kekik ile yatıştırılabilmektedir.

Kokuların Kediler İçin Önemi

Kediler ve kokular arasındaki ilişki uzun yıllara dayanmaktadır. Kediler, koku alma özelliklerini yiyecek arama esnasında ve çekince tespitinde çoğunlukla kullanmaktadır. Bunlara ek olarak eş bulma ya da yazışma esnasında da kokularından yararlanmaktadırlar. Çeşitli ürünlerden havaya karışan gazlar zararı dokunan yiyeceklerin ayırt edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kediler kokusunu beğenmedikleri herhangi bir ürünü tüketmeyecektir.

Kediler, mamanın lezzetinden daha oldukça gereksinimlerine uygun olup olmadığına bakarlar. İhtiyaç tespiti genel olarak koku ve tat alma yardımıyla gelişmektedir. Çiftleşme zamanına erişen kediler etrafa bazı feromonları saçmaktadır. Bu feromonlar yardımıyla eş bulma ve yuva sahibi olma mümkündür.

Kediler için her bir canlının kokusu önemlidir. Bu koku yardımıyla kendilerine eş gören kediler yuva sahibi de olabilmektedir. Tüm canlıları koklayan kediler tanıdık koku aramaktadırlar. Kediler ek olarak avcı bir yapıya haizdir. Bu yüzden içgüdülerinden yararlanmaktadırlar. İçgüdüleri yardımıyla iyi duyan kediler iyi de koku almaktadır.

Kedilerin Sevmediği Kokular Nedir?

Kedilerin hoşuna gitmeyen kokular aşağıda yer edinen maddelerle ifade edilmiştir:

 • Portakal ve limon: Kediler bu iki besinin kokusundan nefret etmektedir. Portakal ve limon da yemezler. Bu besinler ile aynı ortamda bulunmak bile kediler için zor olsa gerek.
 • Muz: Kediler muzun kokusunu sevmemektedir. Bu besinin kokusunun olduğu yerden uzaklaşmak, kedilerin istediği bir şeydir. Kedi besleyen kişiler genel olarak kedilerinin ulaşmasını istemedikleri alanlara muz koyabilmektedir.
 • Tuvaletin kokusu: Kedilerin nefret etmiş olduğu mevzular içinde wc de yer verilmiştir. Kediler temiz ve titiz canlılardır. Bu yüzden tuvaletlerin temiz tutulması onların rahat hissetmesini elde edecektir. Fena kokuların evlerden uzaklaşmaması durumunda kedilere eğitim vermek zorlaşacaktır.
 • Balık kokusu: Kedilerin sevilmiş olduğu kokular içinde balık kokusu bulunur. Sadece balığın bozulmuş olması kedilerin nefret etmiş olduğu bir kokunun etrafa yayılmasını elde edecektir. Kediler, bozuk balık kokusu olan bir yerde durmak istemeyecektir ve o bölgeyi terk etmeye çalışacaktır.
 • Hardal ve biber: Bu iki gıda de kedilerin koku olarak sevmediği ajanları etrafa yaymaktadır. Yiyecek yeme esnasında biber ve hardal kokusunun yayılması kedileri rahatsız edecek ve yüksek sesli miyavlamalara niçin olacaktır.

Kedilerin Koku Alma Duyusu

Kedilerde koku duyusu pek oldukça amaç ile kullanılabilmektedir. Kedilerin sevilmiş olduğu kokular nedir sorusu kadar koku alma duyusunun amaçları da merak edilmektedir:

 • Kediler burunlarını av esnasında kullanmaktadır.
 • Yiyeceklerin zehirli oldukları kokuları yardımıyla anlaşılabilmektedir.
 • Yer yön duyusu koku alma ile meydana gelmektedir.
 • Kaybolan kedilerde evin yolu koku ile bulunabilmektedir.

Kediler İçin Kedi Nanesi Kokusu

Kedilerde nane kokusu onların karşı koyamayacağı bir ortam yaratmaktadır. Kedilerin bayıldıkları tek koku olan kedi nanesi, içinde hususi bir gizmen barındırmaktadır. Nepetalactona denen bu gizmen, kediler üstünde kuvvetli bir narkotik etkiye haizdir. Beyin üstünde tesiri olan bu koku kedilerin hareketli bir moda geçmesini elde edecektir.

Kediler kaç yaşlarında olursa olsun kedi nanesinin müptelasıdır. Bu ota sürtünmek, yalanmak hatta koklamak kedilerin yapmayı sevdikleri aktiviteler arasındadır. Kedi nanesi koklayan bir kedi evde hoplamaya ya da zıplamaya başlayabilmektedir. Ek olarak nebat yardımıyla kediler durduk yere avlanmaya da başlayabilmektedir.

Kediler İçin Yeşil Zeytin Kokusu

Kedilerde zeytin kokusu sevilen bir koku türüdür. Mevzu hakkında meydana getirilen bazı araştırmalara gore zeytin ağaçlarının gövdesinde bulunan bir madde kedileri etkilemeye yardımcıdır. Eğer kedilerinizin dışarı çıktığında etken hale geldiğini görür iseniz sebebi zeytin ağaçları olabilmektedir. Bu ağaçlar kediler olduklarından daha çok oyuncu da yapmaktadır. Bazı kediler zeytin ağacı dışındaki ağaçlara da tepki verebilmektedir. Ağaçların içindeki gizmen sebebi ile yayılan koku kedilerin ilgisini çekmektedir.

Kedilerin sevilmiş olduğu kokular nedir sorusuna cevap olarak zeytin kokusu da verilebilmektedir. Kediler için zeytinin değişik türleri oldukça çekici kokulara haizdir ve onları mutlu etmektedir.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kedilerin Ergenlikleri Ne Zamandır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir