1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Neden Çok Fazla Uyurlar?

Kediler Neden Çok Fazla Uyurlar?
0

Kediler neden oldukça uyur? , Kedim niçin benden fazla uyuyor?, Kedilerin oldukça uyuma sebebi nedir? Kediler aslen uyuyor mu yoksa vücutlarınımı dinlendiriyor? Kedim horluyor sebebi nedir? Benzer biçimde sorulara ışık olması açısından gelin hep beraber bu sorulara yanıt bulalım.

Kediler Niçin Oldukca Uyur?

Sempatik ve bir o kadarda tüylü varlıklar hakkaten uyku mevzusunda fazlasıyla başarılılar. Kedilerin için yer yada ortam farketmesizin uyuduğuna tanık olmuşsunuzdur. Bir oldukça kedi fotoğrafını google’de arattırdığınızda bu sempatik hayvanların uyurken çekilmiş resimlerine rastlamamanız nerdeyse mümkün değildir. Tamam da bu kediler niçin bu kadar oldukça uyuyor, sebebi nedir ve uyku halindeyken neler olur.

1- Uyumak kedilerin yaratılışında var

Bir oldukça kedisi olan yada kedi alacak kişikerin merak etmiş olduğu sorulardan bir taneside kediler günde kaç saat uyur? Kedilerin gün içinde 16 saate kadar uyuması mümkündür. Doğal olarak kediniz yaşlanmaya başlamışsa 20 saate uyuması kaçınılmazdır. Geninde uyumaya uygun olan bu sempatik varlıkların fizyolojisinde oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Kediler organik ortamların haricinde yırtıcı ortamlarda mecburen avlanmalarını gerektirir. Öteki hayvanlarda olduğu şeklinde kedilerini takip eder, kovalar sonrada avlarlar. Dolayısıyla bu tarz şeyleri yapmaları efor sarfetmelerine niçin olur. Sarfedilen bu eforun yerini doldurabilmesi için ve enerji depolamaları açısından destek bir etkendir.

2- Uyuyor görünen kediler aslen uyuyor mudur yoksa uyuyor şeklinde mi görünürler?

Ana başlığımızdaki kediler niçin oldukça uyuyor sorusuna yanıt vermek için, Kedilerin ne şekilde ve şartlarda uyuduklarına değinmek gerekir. Sizin uyuduğunu zannettiğiniz kedilerinizin 4’te 3’lük bölümünü aslen uyuyor şeklinde görünmesi fakat aslen o saat dilimlerinde uykuyla uyanıklık arası diye tabir ettiğimiz kestirme olarak düşünebilirsiniz. Bu süreçte aslen bünyelerini her ne kadar dinlendiriyor olsalarda dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı tetikte kalmalarına destek oluyor. Eğer kedinizin kulakları ve burnu uyku halinde hareket ediyorsa hafifçe bir uykuyla dinleniyorlardır. Hatta ve hatta bir çok vakit görmüşsünüzdür, gözleri hafifce açıktır. Yatay konum değil ayakta iken bile bahsetmiş olduğumuz hafifçe uyku doğrusu kestirmeyi yapmaları mümkündür.

3- Kediler oldukça derin uyuyor hatta rüya da görüyor

Kestirme sonrası nerede ise uykularının %30 yada %40’lık bir kısmında derin bir uykuya yatarlar. Bu derin uyku halindeyken ise kıvrılır,gözlerini sıkıca yumarlar.. Işıktan rahatsız olduklarında ise tüylü ve yumuşak kuyruklarıyla gözlerini kapatırlar. Böylecelikle derin uyuyaraktan hem sıhhatli hemde enerjik olmalarını sağlarlar. Peki kediler rüya görürmü ve rüya gördüklerini iyi mi anlarız sorusuna ise şu şekilde yanıt verebiliriz. Kediler derin uyku halindeyken bıyıkları kıpırdıyor ve patileri hareket ediyorsa işte tamda o anda bu sempatik varlıklar rüya görüyor anlamına gelir.

4- Bazı kediler uyurken horlar

Başlıktada belirttiğimiz şeklinde bazı kediler uyku halindeyken horlarlar, bunun sebebi ise kedinizin çoğu zaman burnunda bulunan yumuşak alanda mevcut olan fazladan deriden meydana gelmektedir. Peki hangi tür kediler horlar? Kısa burunlu, iran kedisi, himalaya ve shortair türlerinde görülmektedir.

5- Kedinizin uyku düzeninin değişmesi bir soruna işaret edebilir

Heralde herşeyin ortası güzel olandır. Eğer kediniz oldukça aşırı uyuyor yada normalden daha azca uyuyorsa bu durumla ilgili veterinerinize başvurmanızda yarar var. Oldukca fazla uyuma durumunda bir hastalık emaresi olma ihtimali olabilir. Sadece bu sempatik varlıkların hasta olmasını hiçbirimiz istemeyiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir