1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Nasıl Rahat Uyur? – Petyaşam

Kediler Nasıl Rahat Uyur? – Petyaşam
0

Kedilerin rahat uyuması demek günlerinin averaj %70’ini uyuyarak geçirmeleri anlama gelir. Kediler yavru iken gereksinim duydukları uyku oranı fazlaca daha yüksektir. Bu yüzden kediler iyi mi rahat uyur sorusuna cevap verir iken kedilerin yavru mu yoksa erişkin mi olduğu değerlendirilmelidir.

Kedi sahipleri kedilerinin fazla uyumasından dolayı problem bulunduğunu düşünebilmektedir. Sadece bu durum korkulması ihtiyaç duyulan bir durum değildir. Bu canlılar bilhassa gece ve şafak saatlerinde uykuyu tercih etmektedir. Bu durum kedilere bakan insanların zor bir mücadeleye girdiğini göstermektedir.

Kediler sahiplerini sabaha karşı fazlaca erken saatlerde uyandırmak mevzusunda oldukça yeteneklidir. Evimizdeki eşyaları yere düşürme eyleminin korkudan kaynaklanması kedilerin uyku standardını etkilemektedir. Kedilerde konforu azaltan ortamlar da kedilerin rahat uyumasına engel teşkil etmektedir. Eğer sizin de kedinizde bir uyku problemi var ise bu problemi uzun vadeli gözlemlemelisiniz. Kedilerinizin uyumaması durumunda bunun altında yatan niçin araştırılmalıdır. Niçin bir çok süre önemsiz olsa da bazı durumlarda hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Hastalığı teşhis edilen kedilerinizin sistemli şekilde hareket edilerek tedavi edilmesi mümkündür.

 • Gece hareketliliğini ödüllendirmemek: Kedilerin uyumaması durumunda sahiplerini de uyandırdığı gözlenmektedir. Bazı kediler uyumama durumunda sahiplerini uyandırmaya çalışsa da bazı kedilerin istemeden gürültüye niçin olduğu görülmektedir. Kedileriniz uyuması ihtiyaç duyulan saatlerde uyanık ise ve sizler ile oyun oynamak istiyor ise onlarla ilgilenmemeniz gerekmektedir. İlgi, kedilerin gereksiz yere uyanık kalmasına niçin olmaktadır. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.
 • Gece öğünlerini atlamamak: Kedilerin uykularından en sık uyanma sebepleri aç olmalarıdır. Kedilerin aç olması durumunda huysuz oldukları gözlenmiştir. Huysuzluk kedilerin uyku rutinlerine engel olmaktadır. Tüm bunlardan dolayı kedilerin mama zamanlarının geçirilmemesi son aşama önemlidir. Acıkan kedilerinizde her öğünü verimli geçirmelisiniz. Bu sayede kedileriniz rahat bir halde uykuya dalabilecektir.

Kediler Niçin Uyuyamaz?

Kedilerin uyuyamama sebepleri araştırılarak daha kısa sürede çözüme ulaşılabilmektedir. Uyuması ihtiyaç duyulan zamanlarda uyuyamayan kedilerin her biri değişik nedenlerden dolayı bu durumda haizdir. Her kedinin karakteri şeklinde uykusuzluğu da farklıdır. Bazı kedilerin içgüdüleri onları sabaha karşı hareketlenmeleri mevzusunda teşvik etmektedir. Bazı kedilerde ise yanlış ayarlanan beslenme zamanları uyuma bozukluklarına niçin olabilmektedir.

Evde sürekli olarak yalnız süre geçiren kedilerde de uyumama problemi baş gösterebilmektedir. Bu kediler kendilerini oyun ya da eğlence ile yeteri kadar meşgul edemedikleri için enerjilerini harcayamamaktadır. Bu da onların ihtiyaç duyulan oranda uyuyamamalarına niçin olmaktadır. Kedilerin evde devamlı yalnız kalması onları ruhsal olarak da bunaltabilmektedir. İlgi azlığı sebebi ile kedilerin uyku problemi baş gösterebilmektedir.

Vücudunun herhangi bir yerinde ağrı ya da acı hisseden kedilerde de uyku kalitesinde düşme gözlenmektedir. Kedilerin uyuyamaması ya da azca uyuması şeklinde bir problem ile karşı karşıya olan hayvan sahiplerinin en kısa zamanda veteriner hekim hekime gitmesi önerilmektedir.

Yavru Kedilerin Uyutulması

Bilhassa Yavru kedilerin uykusu erişkin kedilere bakılırsa fazlaca daha fazladır. Yavru kedilerin uyumasında güçlük çekmesi durumunda ona destek olmak amacı ile kalp atış sesi dinletilebilmektedir. Ek olarak kedilere annelerinin kokusuna benzeyen bir koku hissettirilerek de uyutulması sağlanabilmektedir. Yavru kediler uyumakta zorlanıyor iseler ortamlarında değişiklik yapılabilmektedir.

Gün içinde fazlaca uyuyan yavru kedilerin gece saatlerinde etken olduğu görülebilmektedir. Bu yüzden gün içinde oluşan uyku süreleri denetim altında tutulmalı ve gece saatlerine yönlendirilmeye çalışılmalıdır.

Kedilerin Kucakta Uyutulması

Kucakta kedi uyutmak bazı hayvan sahiplerinin sık yapmış olduğu bir davranıştır. Kediler iyi mi rahat uyur sorusuna verilecek yanıtlardan biri de kucaktadır. Pek fazlaca kedi herhangi bir zorlama olmadan sahiplerinin kucağına gelmekte ve orada uyuyakalmaktadır. Ortamın sıcak olması bunun en temel nedenidir.

Kedilerin kucakta rahat bir halde uyuyabilmesi için sahiplerinin sabırlı olması gerekmektedir. Buna ek olarak meydana getirilen stratejik davranışlar kedilerin daha kolay uyuya dalabilmesini sağlamaktadır. Yavru iken kucakta uyumaya alışan kediler erişkin iken de bu davranışlarına devam edebilmektedir. Bu da sahiplerine bir kolaylık sunmaktadır.

Kedilerin kucakta uyutulması için yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey onların zorlanmamasıdır. Kendileri kucağa gelir ise sıkıştırmamak gerekmektedir. Kucağa yerleşen kediler bazı durumlarda sahiplerinin tutumlarından rahatsız olarak yerlerinden kalkabilmektedir.

Kediler İçin Sakin ve Güvenli Bir Ortam

Ilk olarak kediler için uyku ortamı oluşturmak onların fazlaca daha rahat şekilde uykuya dalabilmesini elde edecektir. Kalabalık ve aşırı gürültülü olan bölgeler kedilerin uykuya dalmasını zorlaştırabilmektedir. Bu yüzden olabildiğince sessiz bir ortam tercih edilmeli ve kedilerin kendilerini rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Kedilerde konforlu uykunun en temelinde sessizlik vardır.

Kedilerin Enerjisini Atması

Kedilerin haiz oldukları enerjileri uzaklaştırması kolay bir halde uykuya dalabilmelerinin koşuludur. Kediler iyi mi rahat uyur sorusuna verilecek yanıtlardan en önemlisi enerjisini ataraktır. Yüksek enerjiye haiz olan ve tüm gün süresince oyun oynamayan kediler gece saatlerinde sizleri zor duruma sokabilmektedir. Bu şekilde bir durumda kedilerin enerjilerini atabilmeleri için sahiplerinin davranışları son aşama önemlidir. Bilhassa tek kedi olarak evde konaklayan ve dışarı çıkamayan kediler uyku mevzusunda problemler yaşayabilmektedir.

Gece saatlerinde durmayan ve sizleri de saatler süresince uyutmayan yavru kedileriniz için stratejik planlar hazırlayabilirsiniz. 30 dakikalık oyun seansları ile kedilerinizin üzerlerindeki enerjiyi atmasına niçin olabilirsiniz. Onları yoracak daha değişik aktiviteler ile de hem kedilerinizi mutlu edebilir hem de rahat bir uykuya dalmalarına destek olabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kediler Ne Renk Görür?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir