1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Kızgınlığı Nasıl Geçer? – Petyaşam

Kedilerin Kızgınlığı Nasıl Geçer? – Petyaşam
0

Kedilerin kızgınlığının geçmesi için ilk olarak kedinin kızgınlık sebebinin araştırılması gerekir. Kedinin kızgınlık sebebi tespit edildikten sonrasında uygun sakinleştirme teknikleri uygulanabilir. Kedilerin kızgınlığı genel olarak bazı dönemlerde meydana gelen bir sorundur. Neredeyse her kedinin bir kızgınlık süreci olması söz mevzusudur. Kızgınlık döneminde kedileri sakinleştirmek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Kedilerin sakinleşmesini sağlamak onları rahatlatmak için mühim bir husustur. Kedilerin kızgınlık dönemlerinde onları huzursuz etmek, strese sokmak, sinirlendirmek ya da rahatsız etmek tavsiye edilmez; zira kızgınlık döneminde agresif olan kediler bu durumlar sonucunda depresyona girebilirler. Kedilerin kızgınlık sürecini geçirmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kızgınlık döneminde kediler ile her zamankinden daha çok oyun oynayıp zaman geçirerek kedinin enerjisini atması sağlanmalıdır.
 • Kedinin enerjisini harcamasına destek olup onun uyumasını sağlamak gerekir. Uyku esnasında rahat olmasını sağlamak da mühim bir durumdur.
 • Oyun oynadıktan sonrasında, uyumadan ilkin kedilere mama vererek fizyolojik ve zihinsel yorgunluklarının yerini rahat bir duygu durumuna bırakmak gerekir. Kızgınlık döneminde kedilerin rahat bir ruh haline bürünmesi oldukça mühim bir durumdur.

Kedilerin Kızgınlığı Kaç Gün Sürer?

Kedilerin kızgınlığı ortalama 1 hafta içinde bitmiş olur; sadece bu durum kızgınlık sürecinin iyi mi geçirildiğine bağlı olarak değişim izah edebilir. Kedi kızgınlık süreci averaj olarak 6 gün sürer. Elbet bu süre kediden kediye nazaran değişim izah edebilir. Kediler bu zamanda çiftleştikleri takdirde averaj kızgınlık süresi 9 güne kadar artar. Kızgınlık sürecini sakin geçirmek için kedilere olan davranışların nazik olması gerekir. Kızgınlık döneminde strese sokulan kedilerin kızgınlık dönemleri normalden uzun sürebilir.

Kızgınlık Döneminde Kediler Acı Çeker Mi?

Kızgınlık döneminde kedilerde acı meydana gelmez. Kediler her ne kadar huysuz ve huzursuz olsa da kızgınlık döneminde acı çekmeleri söz mevzusu değildir. Kediler kızgınlık dönemlerinde yalnızca çiftleşmeye hazır olduklarını bildirirler. Herhangi bir acı ya da üzüntü durumundan anlatmak mümkün değildir.

Kedilerin Kızgınlık Dönemine Girmiş olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızgınlık dönemine giren kedilerdemeydana gelen bazı ayırt edici durumlar söz mevzusudur. Kedilerin kızgınlık döneminde dikkat çekmek için yapmış olduğu bazı hareketler vardır. Kedilerde kızgınlık döneminde ortaya çıkan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek sesli miyavlamalar,
 • Dikkat çekmek için meydana getirilen hareketler,
 • Kuyruğun devamlı olarak dik durması,
 • Kalça bölgesinin devamlı dik durması,
 • Dışarı çıkıp gezme ihtimalinin artması,
 • İdrar püskürtmek.

Bu davranışların meydana geldiği durumlarda kedilerin kızgınlık dönemine girmiş olduğu rahatça anlaşılabilir.

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Kızgınlık Dönemine Girer?

Dişi kedilerin kızgınlık zamanı genel olarak ilk kez 6 aylıkken meydana gelir. Kediler 6 aylıkken ilk kızgınlık ve doğurganlık dönemlerine girerler; sadece bu durum her kedi için değişik dönemlerde meydana gelir. Bazı kedilerin kızgınlık süreci 4. ayda bile başlayabilir.

Kızgın Kediyi Sakinleştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kızgın kedinin sakinleşmesi için uygulanabilecek olan bazı yöntemler vardır. Kızgınlık dönemindeki kediyi uysallaştırmak için yapılabilecek olan bazı şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedilere oyun alışkanlığı aşılanmalıdır. Kedilerin içindeki enerjiyi oyun ve aktiviteler ile boşaltmak gerekir. Kediler içgüdüsel olarak avcıdır sadece bu güdülerinin ortaya çıkarılması için doğru oyunlar oynamaları gerekir.
 • Kediye kendine hususi alanlar hazırlamak gerekir.
 • Kediyi negatif pekiştirmeden uzak tutmak gerekir.
 • Kedilerin kızgınlık döneminde çıkartıyor olduğu yüksek sesli gürültüleri denetim altına almak ehemmiyet taşır.
 • İlk adım kedilere bırakılmalıdır.

Kedi Kızgınlık İğnesi Nedir, Ne Süre İşe Yarar?

Kedi kızgınlık iğnesi çiftleştirilmek istenen dişi kedilere uygulanmakta olan bir iğnedir. Bu iğne yardımı ile kızgınlık dönemine giren kedilerin üreme isteği artar. Enjeksiyon olarak yaptığımız biçim karaciğer tarafınca yavaş bir halde metabolize olduğundan tek bir enjeksiyondan sonrasında dolaşımdaki etkili düzeyleri 3-6 ay süre ile devam eder. Kedilerde kızgınlık iğnesi kullanmanın kediler üstünde herhangi bir negatif tesiri yoktur.

Kızgınlık Dönemindeki Kedinin İdrar Püskürtmesi Nasıl Önlenir?

Kedinin idrar püskürtmesini engellemek için rutin durumu bozmamak gerekir. Hayatında değişim meydana gelen kediler idrar püskürtmeye daha yatkın olurlar. Kediler aynı saatte beslenmeli, aynı saatte oyun oynatmalı, kedinin yatağı ya da mama kaplarının yeri değiştirilmemelidir. Kedinin püskürtmüş olduğu idrar derhal temizlenmelidir. İdrar kokusunu tamamen çıkaran hususi ürünlerle, kedinin püskürttüğü bölgeleri tertipli olarak temizlemek kedinin daha iyi hissetmesine destek verir.

Kediler Kızgınlık Dönemine Ne Kadar Süre Arayla Girer?

Kedilerin kızgınlık dönemine girme aralığı doğumdan sonraki altı hafta sonradır. Kedilerde doğum süresi ortalama olarak 9 ay sürer. Kediler, doğumdan sonrasında minimum 6 hafta sonrasında tekrardan kızgınlık dönemine girerler.

Kediler Kızgınlık Dönemine Girince Ne Olur?

Kediler kızgınlık döneminde girdiğinde devamlı çiftleşme isteklerinden dolayı kuyrukları dik bir halde gezerler. Bazı kediler çiftleşme döneminde daha sevecen olabildiği benzer biçimde bazıları ise daha huysuz olabilir. Bu durum kediden kediye değişim gösterir. Ek olarak kedi sahiplerinin kedilerinin kızgınlık döneminde göstermiş oldukları tutum da kedilerin kızgınlık dönemindeki karakterleri üstünde büyük bir etkiye haizdir.

Kedilerin Acı Çekmiş olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kediler acı çekmiş olduğu vakit bazı davranışlarda belirli değişimler gözlemlemek mümkün olabilir. Kedilerde kızgınlık süreci esnasında oldukça zorluk çeken kedilerde ender de olsa kızgınlık durumu meydana gelebilir. Kediler acı çekmiş olduğu vakit ciltte seğirme, kuyruk hareketleri, patilerin titremesi, uyuşukluk, duruşta bozukluk benzer biçimde davranışlar meydana gelebilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir