1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?
0

Kuşlar için zararı olan yiyecekler nedir? Kuş dostlarımız fazlaca toplumsal canlılardır. Sempatik dostunuzu yiyecek etkinliğine dahil etmek isteyebilirsiniz. Kuşunuzla yiyecek paylaşmak hoşunuza gidebilir sadece bazı yiyeceklerin kuşlara zararı olan bulunduğunu bilmelisiniz. Hatta bazı gıdalar kuşların yaşamını riske atabilir. Peki, hangi yiyecekler kuşlar için zararı olan?

Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler

Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kuşlar temel olarak kuş yemi ile beslenmeliler. Bazı sebze ve meyveler kuşlar için yararlı olsa da bazıları da bu evcil hayvanlar için oldukça zararlıdır. Kuşlara verilmemesi ihtiyaç duyulan yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

1. Çikolata

Çikolatalar, insanoğlu için mükemmel yiyeceklerden biridir. Fakat evcil kuşunuz için zararı olan bir besindir. Ölümcül olabilir. Çikolata, ilk olarak kuşun sindirim sistemini etkisinde bırakır. Kusma ve ishale neden olur. Peşinden kuşun merkezi sinir sistemi bundan negatif şekilde etkilenir. Kuş, nöbet geçirebilir ve ölebilir.

2. Elma Çekirdekleri

Kuşlar için zararı olan yiyecekler içinde bir diğeri de elma çekirdekleri oluyor. Elma, armut, kayısı, şeftali, kiraz şeklinde meyvelerin çekirdekleri yapıt oranda siyanür ihtiva eder. Elmanın kendisi kuşlar için yararlı olsa da çekirdekleri son aşama zararlıdır. Kuşunuza elma verecekseniz, elmanın çekirdeklerini iyi bir halde temizlemeye dikkat edin.

3. Alkol

Elbet kuş sahibi olarak kuşunuza alkol vermeyi düşünmezsiniz. Sadece kuşunuz evde özgür dolaşırken alkol bardağına ya da şişesine denk gelebilir. Bu biçim bir durumda alkol zehirlenmesi kaçınılmaz olacaktır. İnsanlarda olduğu şeklinde hayvanlarda da aşırı alkol alımı zehirlenmeye ve hatta ölüme niçin olabilir.

4. Tuz

Kuşlar için zararı olan yiyecekler sıralamasında bir diğeri de tuz oluyor. Tüm hayvanlar belirli oranda sodyuma gereksinim duyar. Sadece bunu kuş krakerleri, kuş yemleri şeklinde gıdalardan almalılar. Fazlaca fazla tuz tüketimi, kuşun aşırı susamasına, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, dehidrasyon sorununa ve ölüme sebebiyet verebilir. Bundan dolayı kuşunuza tuz vermemeli ve tükettiği yiyeceklerdeki tuz oranına bakmalısınız.

5. Avokado

Avokado insanoğlu için yararlı olsa da kuşlar için zararı olan yiyecekler arasındadır. Bu meyvenin kabuğu ve çekirdeği, kuşlarda kalp problemlerine ve kalp yetmezliğine niçin olmaktadır. Avokadonun kendisinin de kuşlara sunulmaması gerektiği yönünde tavsiyeler bulunmaktadır.

6. Mantar

Mantar çeşitleri, kuşların sindirim sistemine zarar verebilir. Bazı türler ise kuşların karaciğerini negatif etkileyebilir. Bu yüzden mantar da kuşlara verilmemesi ihtiyaç duyulan yiyeceklerden biridir.

7. Domates Sapları ve Yaprakları

Domates, kuşların sevilmiş olduğu ve onlar için yararlı olan bir besindir. Fakat domatesin yaprakları ve sapları kuşlara verilmemelidir. Domatesin bu bölümleri kuşlar için zehirlidir. Kuşunuza domates sunmak istiyorsanız, yeşil bölümlerden sebzeyi iyi bir halde arındırdığınızdan ve sebzeyi iyice yıkadığınızdan güvenilir olmalısınız.

8. Kahve

Kuşlar için zararı olan yiyecekler söz mevzusu olduğunda kafein içeren yiyecek ve içeceklerden de bahsetmeliyiz. Çay, kahve ve çikolata şeklinde kafein kaynakları kuşlara zararlıdır ve onlara bu biçim besinler verilmemelidir. Bunun yerine kuş yemlik ve suluk içine sıhhatli kuş yiyecekleri ve su ekleyebilirsiniz.

9. Soğan

Aşırı soğan tüketimi kuşların başta sindirim sağlığı olmak suretiyle genel vücut sağlığı üstünde negatif bir tesir yaratabilir. Bu yüzden de kuşların soğan tüketmemeleri gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir