1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Kuduz Belirtileri Nelerdir?
0

Kedilerdeki kuduzun emareleri genel olarak saldırganlık şeklinde ortaya çıkar. Kedinin bir başka kediyi ısırması ya da buna girişim etmesi büyük bir kuduz emaresi olarak görülebilir. Başka bir kedi tarafınca ısırılan kedinin bir an ilkin muayene ettirilmesi gerekir. Hem de başka yırtıcı bir hayvan tarafınca da kuduz geçebilir. Veterinerin bu durumda yapacağı ilk şey kuduza karşı etkili bir aşı yapmaktır. Ondan sonra kedi kapalı bir alanda gözlem altında tutulmalıdır. Kan testi ile tanısı olmayan kedilerde kuduz şu şekilde anlaşılır:

 • Kuduz olan kedilerde ani bir davranış değişikliği gözlemlenir. Genel olarak sakin bir yapıya haiz olan kedi kuduz hastalığından sonrasında endişeli, heyecanlı ve tedirgin tavırlar sergileyebilir. Daha toplumsal bir yapıya haiz olan kedilerde yalnız kalma isteği ağır basar.
 • Kuduz olan kedilerde yoğun bir ateş görülür.
 • Kuduz hastalığı kedilerin bünyesinde saldırganlığa neden olur. Normalde yumuşak başlı ve uyumlu olan kedi kuduz hastalığından sonrasında agresif ve hırçın tavırlar sergiler.
 • Kuduz hastalığının emarelerinden biri de kedilerin etrafa aşırı bir halde duyarlı olmasıdır. Ses, ışık ve dokunma kanalıyla duyarlı olan kedilerde aslına bakarsak var olmayan cisimleri ısırma eğilimi de görülür.
 • Kuduz dendiğinde akla gelen ilk belirtilerden biri de yoğun bir salya akıntısıdır. Kuduz hastalığının etkilerinden biri de ağız kasları üzerindedir. Bu durum köpeklerin yutkunma problemi ile karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanır. Yutkunma problemi bununla beraber salya ve köpük oluşumu getirir. Bu emare daha fazlaca kuduzun son evresinde ortaya çıkar.
 • Bazı kuduz vakalarında ses çıkaramama problemi baş gösterir. Disfoni olarak da malum bu hastalık kedinin ses çıkarmasını engeller.
 • Kuduzun ilerleyen aşamalarında kasların kontrolü kaybedilir. Nüzul ve koma şeklinde yaşamsal tehlikeleri bununla beraber getiren kas kontrolü kaybı ciddi bir durumdur.

Kedilerde Kuduz Hastalığı Hangi Evrelere Haizdir?

Kedilerde kuduz hastalığının evreleri üç aşamadan oluşur. Kuduz olan kediler ilk aşamalarda kolay sayılabilecek emareleri ortaya çıkarır. Evre ilerledikçe kedi çevredeki uyarıcılardan rahatsız olmaya adım atar. Agresif tavırlar gösterip etrafa saldırmaya adım atar. Kuduzun son evreleri ise yaşamsal tehlikeye yol açan emarelere haizdir. Hareket kısıtlaması görülen bu evreler oldukça tehlikelidir. Kedilerde görülen kuduzun evreleri şu şekildedir:

Bu evrede kedinin davranışında değişimler meydana gelir. Sıcakkanlı kediler bu durumda sessiz ve sakin davranmaya adım atar. Sahiplerinden kaçar hale gelir. Sessiz kedilerde ise tam tersi bir durum söz mevzusudur. Bu kediler daha heyecanlı ve etken davranmaya adım atar. Kediler genel hallerinin tersinde hareket eder.

Bu evredeki kuduz emareleri daha şiddetli bir duruma gelmeye adım atar. Agresif bir ruh haline haiz olan kediler çevredeki uyarıcılara aşırı tepki verir hale gelir. Genel bir huzursuzluk hali gözlenen kedilerde huysuz bir tavır görülür. Genel olarak anlaştığı ve iyi geçindiği insanlara dahi saldıracak bir durumda olur. Bu aşama genel olarak yedi gün kadar sürer.

Son evre sayılan bu aşamada kedinin bilhassa baş ve boyun bölgelerinde nüzul oluşabilir. Yutkunma problemlerine maruz kalan kedide bolca oranda salya ve köpük oluşumu meydana gelir. Bu aşamada hastalık öteki hayvanlara ve insanlara bulaşma riskine haizdir. Bundan dolayı kedinin karantina altına alınması gerekir.

Kedilerde Kuduz Hastalığı Iyi mi Tedavi Edilir?

Kedilerdeki kuduz hastalığının tedavisi yoktur. Bir tedavi yöntemi olmadığı için kuduz hastalığı tehlikeli bir durum oluşturur. Kuduz hastalığına yakalanan kediler çeşitli emareler ile kendini ele verir. Kediye bulaşan virüs için 2 aylık bir kuluçka süresinden söz etmek mümkündür. Bu süreç içinde kuduz emareleri göstermeyecek olan kediden kuduz hastalığı kapmak da olasılık dışıdır. Kuduz şüphesi bulunan bir kedi var ise hayvanın kendi iyiliği ve öteki canlılara geçirme riskine karşı karantina altına alınması büyük ehemmiyet taşır.

Geri dönüşü olmayan kuduz hastalığına karşı kediyi korumak için yavru olduğu dönemden itibaren tertipli olarak aşı yaptırmak gerekir. Bu sayede kedi kuduza karşı dirençli olacağı için hastalık riski ortadan kalkar. Kuduzu yakalanan kedi izole edilse bile herhangi bir halde tedavi edilemez. Bundan dolayı kuduzun tüm evrelerini sırasıyla geçirerek yaşamını kaybeder. Kedilerde kuduz ölümcül hastalıklardan biri olduğundan son aşama tehlikelidir.

Kuduz Kedinin Tırmalaması Hastalığı Geçirir Mi?

Kuduz kedi tırmalarsa hastalık büyük olasılıkla karşısındaki kişiye geçer. Bundan dolayı aşısı olmayan bir kedi tarafınca tırmıklanan şahıs vakit kaybetmeden bir hastaneye görünmelidir. Kuduz aşısı ya da tetanos aşısı yardımıyla kuduz hastalığına karşı tedbir alınır. Kediler ile yakın ilişkisi olan kişilerin her ihtimale karşı bu aşıları olması önemlidir. Her ne kadar salya ile hastalık geçse de tırmalama sonucu da aktarılabilir.

Kuduz Kedi Tırmalarsa Aşı Koşul Mıdır?

Kuduz kedinin tırmalamasında aşı şarttır. Son aşama tehlikeli bir hastalık olan kuduz kana karıştığı taktirde geri dönüşü fazlaca güçtür. Bundan dolayı tırmalama sonucu hastalığın kana karışma ihtimaline karşı aşı yaptırmak gerekir.

Kuduz Kedinin Isırığa Iyi mi Tesir Eder?

Kuduz kedinin ısırık tesiri ısırdığı kişiye hastalığın geçmesini sağlar. İlk zamanlar kuduz virüsü kuluçka döneminde olduğundan hastalığın tesirleri kendini göstermez. Vakit ilerledikçe kuduz emareleri gün yüzüne çıkmaya adım atar. Bundan dolayı kuduz kedi ısırığına maruz kalan kişiler derhal bir hastaneye gidip yardım almalıdır. Kuduz aşılarını tertipli bir halde yaptırmak ölümcül olabilecek bu hastalığa karşı alınan en iyi önlemdir. Kedilerde kuduz hafife alınmaması ihtiyaç duyulan bir hastalıktır.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Karma Aşı Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir