1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?
0

Kedilerde karma aşı yan tesirleri çoğunlukla kendini gösterir. Aşı işlemi esnasında kediler canının yandığını hissedebilir. Bunun yanında tedirgin olan kedilerde çeşitli stres durumları ortaya çıkar. Kedileri aşı işlemi esnasında rahat ettirmek veterinerlere düşen bir görevdir. Aşı işlemi esnasında kedilerde birkaç damlaya kadar kanama görülmesi olağandır. Bundan dolayı aşı işleminden sonrasında kedide kurumuş kan görünce endişelenmemek gerekir. Temiz ve nemli bir bez yardımıyla kuruyan kan temizlenebilir. Kedilerde karma aşı yan tesirleri:

Aşının kediler üstündeki etkilerinden biri bağışıklık sistemini harekete geçirmektir. Bu yüzden aşı sonrası kedilerde ateşin yükselmesi olağan bir durum olarak karşılanır. Bu durum bir çok aşı işlemi sonrası görülmese de bazı kediler kırılgan olduğundan ateşlenme durumu ortaya çıkar. Bundan dolayı aşı sonrası veterinerin bu konudaki uyarısını dikkate almak önemlidir. Aşı meydana getirilen kedi 24 saatlik bir süreç içinde mutsuz davranışlar sergileyebilir. Bunun sebebi aşıdan dolayı kedinin ateşlenmesidir. Bazı kedilerde ise bu durumların hiçbirine rastlanmaz.

Ateşe birlikte rol alan yan etkilerden biri de bitkinliktir. Aşı sonrası ateşi yükselen kedilerde düzgüsel hallerinden daha bitkin ve bitkin bir durum gözlemlenebilir. Bu durum aşını vücutta etkili bulunduğunu gösterdiği için endişelenmeye gerek kalmamıştır. Nitekim ateş ve bitkinlik halinin son bulması ile beraber kedi her zamankinden daha sıhhatli bir hale dönüşür. Nadiren de olsa ateş ve bitkinlik şikayetlerinin uzun süre devam etmiş olduğu vakalar da bulunur. Bu şekilde bir soruna karşı yapılacak ilk şey uzman bir veteriner hekim ile iletişime geçip yardım almaktır.

 • Enfeksiyon Bölgesinde Şişlik Oluşması

Kedilerde aşı meydana getirilen bölge üstünde 24 saat süresince duracak bir şişlik oluşabilir. Şişliğin tam anlamıyla yok olması ise birkaç haftayı bulur. Eğer aşı bölgesindeki şişlik 3 haftayı aşan bir süreyi bulursa zaman kaybetmeden uzman bir veterinerden yardım almak gerekir. Kedilerde aşı işleminin şişlik şeklinde yan tesir göstermesine yol açan adjuvan maddeler olduğundan bu biçim belirtilerin meydana gelmesi son aşama normaldir. Aşı bölgesinde şişlik oluşması tüm aşı sonrası tüm kedilerde ortaya çıkmaz. Bazı kedilerde aşı sonrası herhangi bir şişlik görülmez.

Aşı sonrası şişliğin ortaya çıkması mevzusunda etkili olan unsur kedinin bünyesidir. Bunun yanı sıra aşı işlemi esnasında meydana getirilen manipülasyon da mühim bir yer meblağ. Aşı sonrası ortaya çıkan şişliğin ihtimaller içinde tetikleyicilerinden biri de tümöral kaynaklardır. Bu biçim etkisinde bırakır hakkında veteriner hekim lüzumlu müdahaleyi yapacağı için ortaya çıkabilecek negatif neticeleri en aza indirir. Eğer kedi daha ilkin bu biçim yan etkisinde bırakır göstermişse bu mevzu hakkında veterinere data verilmesi gerekir. Böylece aşı işlemi esnasında veteriner hekim ihtimaller içinde yan etkilere karşı hazırlıklı olur.

 • Ender Görülen Öteki Yan Etkisinde bırakır

Bazı kedilerde aşı sonrasında ortaya nadiren ortaya çıkan yan etkisinde bırakır görülür. Genel olarak kedinin sıhhat durumu ile ilişkili olan bu yan etkisinde bırakır bazı durumlarda ölümcül etkilere haizdir. Aşının arkasından 1 saat içinde ortaya çıkan bu yan etkisinde bırakır süratli bir tesir gösterdiği için aşıdan sonrasında bir süre kliniği terk etmemek yararlı olur. Kedinin klinikte problem çıkarmadan kalması için bazı oyuncakların aşı gününde götürülmesi yarar sağlar. Ender görülen yan etkisinde bırakır genel olarak kedinin sıhhat durumu ile direkt ilişkili olduğundan veterinere ilgili mevzuda data verilmelidir.

Kedilerde bu biçim ender yan etkilerin ortaya çıkmaması için aşıların tam zamanında yapılması büyük ehemmiyet taşır. Kedilerin bir yaşam boyu mutlu ve sıhhatli olarak yaşaması için karma aşı uygulaması büyük ehemmiyet taşır. Aşı esnasında kedinin mevcut sıhhat sorunları hakkında veterinere data vermek bu yüzden tehlikeli sonuç ehemmiyet taşır. Kedilerin sağlığını tehlikeye atan ve ölümcül sonuçlar veren pek oldukca hastalığın önüne geçen karma aşı uygulaması büyük ehemmiyet taşır. Karma aşı sonrası görülen ender yan etkisinde bırakır şu şekildedir:

 • İshal
 • Kusma
 • Zor nefes almak
 • Bayılma
 • Kızarıklık
 • Şiddetli öksürük
 • Kaşıntı
 • Yüzde şişlik

Kedilerde Karma Aşı Gözlem Süresi Nedir?

Karma aşının gözlem süresi 24 saattir. Aşıdan sonrasında herhangi bir yan etkinin ortaya çıkmadığından güvenilir olmak için bu süre süresince kediyi yalnız bırakmamak gerekir. Çalışan kişiler için aşı zamanını dinlence gününe denk getirmek işe yarayabilir. Kedi ile oyun oynayarak beraber süre geçirmek bu sürecin kolay bir halde atlatılmasına destek sunar.

Kedilerde Karma Aşı Sonrası Neler Yaşanır?

Karma aşıdan sonrasında yaşananlar kedinin biyolojik durumu ile ilişkilidir. Bazı kediler aşıdan sonrasında düzgüsel yaşamlarına kısa sürede geri döner. Daha kırılgan bünyeye haiz olan kediler şişkinlik, ateş, halsizlik, nefes almada güçlük, kusma ve ishal şeklinde sorunlarla karşılaşır. Gene de kedilerde karma aşı uygulaması sıhhat açısından zorunludur.

Karma Aşı Sonrası Hareketsizlik Düzgüsel Midir?

Karma aşı sonrasındaki hareketsizlik düzgüsel olarak görülür. Aşı sonrası kediler uyur, yatar ya da hareketsiz durur. Organik olarak görülen bu hareketler karşısında endişelenmek için herhangi bir niçin yoktur.

Karma Aşı Yan Etkileri Süresi Nedir?

Karma aşının yan tesirleri 24 saat süresince sürer. Bunun istisnası ise şişliktir. Yan tesir olarak görülen şişlik 3 haftaya kadar devam edebilir. Süresi uzanan yan etkisinde bırakır için her ihtimale karşı bir veterinere görünmek gerekir.

Yan Etkilerin Ortaya Çıkma Süresi Nedir?

Yan etkilerinin çıkacağı süre aşıyı takiben ortalama bir saattir. Bu süre süresince yan etkisinde bırakır ortaya çıkar. Bazı kediler asla yan tesir göstermeyeceği için kaygı etmeye gerek kalmamıştır. Kedilerde karma aşı sonrası bir miktar klinikte beklemek yan etkilere karşı bir önlem olarak alınabilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir