1. Anasayfa
 2. Kediler

Dişi Kediler En Geç Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Dişi Kediler En Geç Ne Zaman Kızgınlığa Girer?
0

Dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesi genel olarak ilkbahar mevsimine denk gelse de sonbahara da denk gelebilmektedir. Bazı kediler yapılarına gore birkaç hafta devam eden kızgınlık döneminden geçmektedir. Bazı kediler ise yalnızca birkaç gün kızgınlık süreci geçirmektedir. Averaj bir kedinin altıncı ayı sonrasında kızgınlığa başladığı düşünülmektedir. Bu da dişi kediler en geç ne vakit kızgınlığa girer sorusunun cevabıdır. İlk kızgınlığı altıncı ayda başlamış olan kediler gelişim sistemlerine bağlı olarak kızgınlık dönemlerine devam etmektedir. Bazı kedilerde dördüncü aydan itibaren başlamış olan bir kızgınlık süreci hakimdir. Kızgınlık dönemim yalnızca kedilerin yapısına gore değişmemektedir. Buna ek olarak ortam şartları ve mevsim de kızgınlık sürecinin belirleyici etkilerindedir.

Kızgınlık döneminde kediler çiftleşmeye isteklidir. Bu yüzden kedilerde dikkat çekmek amacı ile bazı acayip davranışlar sergilenebilmektedir. Agresif bir yapıya bürünen kediler değişik sesler çıkarabilmektedir. Bu da onların karşı cinse karşı gösterdiği ilgilerine işarettir. Kızgınlık dönemine haiz olan kedilerin ilgiye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden sahiplerinin kedileri ile daha yakından ilgilenmesi önerilmektedir. Oldukça zorluk derecesi yüksek bu süreç kedilerin kısırlaştırılması ile son bulabilmektedir.

Kedilerde Kızgınlık Süreci Emareleri

Kedilerin kızgınlık emareleri aşağıda yer edinen maddeler ile açıklanmıştır:

 • Sesli miyavlamalar: Kızgınlık süreci süresince devam eden sesli miyavlamalar kedilerin kendilerini ön plana çıkarmasını elde eden davranışlardan biridir. Miyavlamaların sesli olması kedilerin öteki kedilere karşı yaptıkları bir çiftleşme anonsudur. Sesler bazı zamanlarda miyavlamalardan daha fazlaca ağlamaya benzemektedir. Gece süresince devam eden sesler kedilerin genel halini ve tavrını ortaya çıkarmaktadır.
 • Şefkat ihtiyacı: Kediler kızgınlık sürecinde sahiplerinin ilgisine daha fazlaca muhtaç kalmaktadır. Fazla sürtünme, ayak ve bacaklara sarılma şeklinde davranışlar kızgınlık süreci emareleri içinde yer almıştır.
 • Kedilerin dışarı çıkma isteklerinde artış: Kızgınlık dönemine giren kediler, değişik cins kedilere ulaşmak için dışarıya daha sık çıkmaya başlamaktadır. Düzgüsel bir meraktan değişik olarak gelişen bu dışarı çıkma isteğinde agresif davranışlar görülebilmektedir.
 • Değişik koku: Kızgınlık döneminde dişi kedilerin erkeklerini etkilemek için değişik bir koku yaymış olduğu düşünülmektedir. Bu koku yardımıyla yakınlarda yer edinen adam kediler dişiye ulaşmaktadır.
 • Kedilerde duruş değişimi: Kızgınlık döneminde yer edinen her bir kedi çiftleşme pozisyonuna benzer bir pozisyonda zaman geçirebilmektedir. Bu pozisyonda kuyruğun dik durduğu görülmektedir. Kalça ise dışarı doğru itilmiş şekildedir. Kalçanın yukarı doğru kalkması kedilerde bir çiftleşme isteği davranışıdır.
 • Değişen ruhsal durum: Dişi ya da adam kedilerin çiftleşmeye dair duydukları his onları normalden daha değişik bir ruh haline sokabilmektedir. Bu kediler vakit içinde sahiplerine karşı daha agresif olacaktır. Dışarı çıkmaya istekleri artan kedilerde oyuncu bir ruh hali gelişebilmektedir. Kedilerin yaşadıkları değişime ayak uydurmaları onları rahat hissettirmek amacı ile önemlidir.

Dişi Kedilerin Senelik Kızgınlaşma Sayısı

Kedilerin kızgınlaşma sayıları senelik olarak belirlenmektedir. Bir yılda üç ya da dört kez çiftleşebilen kediler averaj 6 kez kızgınlık geçirmektedir. Kedilerin çiftleşme döneminde hamile kalası averaj 60 günde doğum yapmasını göstermektedir. Kedilerinin doğum yapmasını istemeyen bireylerin vakit kaybetmeden bir veteriner hekim hekimden yardım alarak kısırlaştırma yapması gerekmektedir. Kediler ek olarak doğum denetim hapları ile de yatıştırılabilmektedir.

Kedilerin Kızgınlık Döneminde Yapılması Gerekenler

Kedilerin kızgınlık döneminde yanlarında olmak sahiplerinin onlar için yapabileceği en güzel davranıştır. Kediniz ile oyun oynamanız, onu sevdiğinizi göstermeniz, onun sevilmiş olduğu aktiviteleri yapmanız kızgınlık döneminde yararlı olacaktır. Sürekli oyun oynayan kediler acele yorulacak ve çiftleşme yerine uyumaya zaman ayıracaktır. Sahiplerinin kedilerine duş aldırması, onları sevilmiş olduğu mamalar ile beslemesi, strese karşı koruması şeklinde davranışlar kızgınlık döneminde yapılabilecek şeylerdendir.

Dişi kediler en geç ne vakit kızgınlığa girer sorusu kedi sahipleri tarafınca çoğunlukla sorulmaktadır. Kedilerin kızgınlık dönemleri onların ırkına, mevsime ve öteki faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kızgınlık döneminde yer edinen kedilerinizi rahatlatmak amacı ile masaj tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Kedilerin Hamile Kalması İçin Uygun Zaman

Kedilerin hamilelikleri için ideal vakit kızgınlık dönemleridir. Kızgınlık dönemine giren kediler hamile kalmış olarak birden fazla yavru dünyaya getirebilmektedir. Eğer kedinizin doğum yapmasını istiyor iseniz ona uygun bir aday ile çiftleştirme yapabilirsiniz. Çiftleşmeye istekli olan kedilerinizin dışarı çıkması, onların herhangi bir sokak kedisinden hamile kalmasına niçin olabilmektedir. Bu da değişik sıhhat sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

Gerek kedilerinizin hamilelik sürecinde gerekse de hamilelik öncesinde bir veteriner hekim hekimden danışmanlık alabilirsiniz. Bu danışmanlık kedilerinize daha iyi bakabilmeniz için sizlere rehber durumunda olacaktır. Kısırlaştırılmak istenen kediler için de cerrahi müdahaleler gene veteriner hekim doktor tarafınca yapılmaktadır.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Öncesinde Kızgınlaşması

Kedilerin kısırlaştırılmadan ilkin kızgınlaşması sık görülen bir durumdur. Sadece meydana getirilen cerrahi müdahale sonucu bu istekleri gidecektir. Dişi kediler en geç ne vakit kızgınlığa girer sorusuna benzer olarak kedilerin kısırlaştırılması hakkında sorulan sorular da oldukça fazladır. Kısırlaştırma işleminin sorunsuz bir halde tamamlanabilmesi için veteriner hekim doktor ile görüşülmelidir.

Kısırlaştırma öncesinde kedilerin çiftleştirilmesi pek fazlaca hayvan sahibinin düşüncesidir. Hayvan sahipleri bir kez anne olan kedilerin daha sıcakkanlı ve sevecen olacağını düşünmektedir. Sadece durum bundan ibaret değildir. Kedilerde annelik ile ilgili değişik duygu değişimleri gözlense de bu durum geçici olacaktır.

Eğer siz de hayvanlarınız ile ilgili uzmandan destek almak ister iseniz veteriner hekim hekimden yararlanabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kediler Iyi mi Rahat Uyur?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir