1. Anasayfa
 2. Köpekler

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Özellikleri ve Bakımı
0

Border Collieİskoçya sınırında bulunan Northumberland bölgesinin yetiştirdiği bir ırktır. Bu tür, çobanlar koyun sürülerini otlatırken onlara yoldaş olmak konusunda oldukça çalışkan bir ırk olma özelliği taşımaktadır.

Olağanüstü zekası sebebiyle birçok hayvan sever tarafından ödül almıştır. Cins olarak kabul edilme süreci ise 1977 yılında gerçekleşmiştir. Dünya üzerinde bekçi ve aile köpeği olma özelliği sebebiyle sahiplenilen köpekler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu köpeği nasıl eğitirseniz karakteri o biçimde şekillenmektedir. Sahiplerine karşı fazlasıyla itaatkar bir yapı sergilemektedirler. Eğer bu türü sahiplenmek gibi bir düşünceniz bulunuyorsa Border Collie Özellikleri ve Bakımı hakkında size anlatacaklarımızı mutlaka dikkate almanız gerekmektedir.

Border Collie
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Border Collie Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 10/14 yıl
 • Köken: İngiltere
 • Ağırlık: 14-20 kg
 • Boy: 51-58 cm
 • Kullanım: Çoban Köpeği

Border Collie adeta bir enerji kutusudur. Vücudunun yüksekliği omuzlarının yüksekliğine göre az bir miktar uzundur.  Baş şekli belirgin alın bölgesi orta derecede geniş görünür. Gözleri oval bir yapıdadır. İki çeşit Border Collie bulunmaktadır. Biri uzun tüylü diğeri ise kısa tüylüdür. Kürk renkleri; siyah – beyaz , üç karışık renk, kızıl – beyaz, siyah – gri ya da bunların tam aksine tamamen siyah olarak karşımıza çıkabilir. Irkın uzun tüylü olan türünde boyun kısmı yeleli ve kuyruklar uzun tüyler ile kaplıdır. Bu ırkın üretim sebebi güzellik için olmayıp zeka ve sürekli bir çalışma olduğu için fiziksel yapısında sürekli değişmeler görülme olanağı oldukça fazladır. Border  Collie ortalama yaşam süresi 10 – 14 yıl arasında olduğu söylenmektedir.

Border Collie Karakteri

Bu tür fazlasıyla zeki olması sebebi ile eğitimlere çok çabuk cevap vermektedir. Köpeklerin eğitim konusunda boy gösterdiği yarışmalarda genelde birinci olarak itaat, frizbi gibi konularda ne kadar iyi olduklarını bizlere göstermişlerdir.

Border Collie türü bir köpeğiniz var ise ona sürekli iltifat etmeniz gerekmektedir. Eğer köpeğiniz için yeterli egzersiz alanını ve imkanını iyi bir şekilde sunabilirseniz gönül rahatlığı ile onun yanı sıra başka bir köpek besleyebilirsiniz. Bunun nedeni bu tür köpekler yeterli egzersiz imkanı sağlanmadığında enerjilerini dışarı atamayacakları için diğer köpeklere saldırganlık gibi sonuçlar görünecektir. Bu ırk, koyun otlatan çobanlar ve buna benzer işler ile meşgul olan insanlar için en iyi seçenektir. Eğer köpeğinize ayıracak zamanınız yok ise bu köpeği sahiplenmek size asla önerilmez.

Tam bir çoban köpeği olması sebebi ile bazı durumlarda çocukları ve yabancıları ısırma gibi tepkiler gösterebilirler. Uzun süreli yalnız bırakıldığında canı fazlasıyla sıkılacaktır ve eşyalara zarar vermeye başlayacaktır. Bahsettiğimiz karakteristik özellikleri dikkate alarak bu ırkı sahiplenip sahiplenmemeye karar vermelisiniz. Çünkü, bu ırkta kararları etkileyen en önemli şeyler ırkın karakteristik yapısı olduğu söyleniyor.

Yaşam Ortamı ve Egzersiz İhtiyacı

Eğer bir Border Collie sahiplenmek istiyorsanız ve apartmanda beslemek istiyorsanız bu sizin için hiçbir zaman iyi bir seçenek olmayacaktır. Bu ırk çoban köpeği olması sebebi ile geniş alanlara ihtiyaç duyacaktır. Eğer bahçeli bir eviniz var ise bahçede yaşamak ona uygun olabilir. Fakat bahçede yaşayabilse bile onu kulübesine bağlayıp günlerce bırakmamanız gerekiyor. Egzersiz ihtiyacı aşırı derecede olduğu için onun sürekli hareket etmesi gerekiyor. Yaptıracağın sadece fiziksel yönlü egzersizler bu ırk için yetersiz kalacaktır. Onunla vakit geçirdiğiniz süre boyunca ona zihinsel egzersizlerde yaptırmalısınız. Bu tür köpekler tam anlamıyla hızlı ve çevik bir yapıda olan enerji kutularıdır. Bu ihtiyaçlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Border Collie Bakımı

Her ırkın ihtiyacı olduğu gibi bu ırkında sağlıklı bir hayat sürebilmesi için sürekli ve düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Kürk yapısında bozulmalar ile karşılaşmamak için tüylerini düzenli olarak taramanız gerekmektedir. Bu ırkın banyo ihtiyacı olarak yılda 1 – 2 defa yaptırılması önerilmektedir. Kulak ve göz kenarlarında biriken tozları nemli bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu türde fazlaca görülmekte olan ağız enfeksiyonlarına karşı mutlaka düzenli diş fırçalama işlevini yerine getirmelisiniz. Bunların yanı sıra bu ırkın tüy yapısını, zihnini sürekli gelişim halinde tutmam ve onu dış görünüş olarak en üst seviyeye çıkarmak için mutlaka ve mutlaka iyi bir mama kullanmanız gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir