1. Anasayfa
 2. Köpekler

Farkında Olmadan Köpeğinize Yapabileceğiniz Zararlı Şeyler

Farkında Olmadan Köpeğinize Yapabileceğiniz Zararlı Şeyler
0

Eğer bir köpek sahibiyseniz, evcil hayvanınızın sağlıklı ve uzun ve mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz. Ancak bazen, tüylü aile üyelerimizi gerçekleştirmeden, potansiyel olarak zarar verebilecek şeyler yapabiliriz. Köpekler merak uyandırıcı, maceracı ve çoğu zaman onları sıkıntıya sokabilecek küçük çocuklar gibi davranırlar. Bu makalede, bu yaygın hatalardan birkaçını araştırmak istiyoruz, böylece gelecekte bu olaylardan kaçınabilirsiniz.

Yanlış Tasma Seçimi

İlk olarak, bir tasmanın, genişliğinin, malzemesinin vb. Kullanılıp kullanılmayacağına karar vermelisiniz. Bu karar çok kişiseldir. Eğer köpeğiniz bir çektirme aracıysa veya ulaşabileceği kadar uzağa gitmeyi seviyorsa, bir koşum bir tasmadan daha iyi bir seçenek olabilir çünkü tasma güçlü bir şekilde çekilirse evcil hayvanınızın boynunu ciddi şekilde yaralayabilir. İkinci adım doğru büyüklüğü almaktır.

Eğer tasma çok büyükse – köpek kaçabilir ve çok küçükse, köpeğin boynunu ezebilirdi. Genel kural, küçük ve orta boy köpekler için, tasmalar köpek boynundan 1 parmak daha geniş, daha büyük köpeklerde ise tasma 2 parmak daha geniş olmalıdır.

Köpekleri Arabada Yalnız Bırakmak

ASLA köpeğinizi asla arabada bırakmayın. Bir araştırma, bir arabanın içindeki sıcaklık araba gölgede park halinde bile, sadece 10 dakika içinde 20 derece artabilir. Köpekler insanlar gibi terlemezler ve aşırı ısınma beklediğinizden çok daha hızlı olabilir.

Köpeklerin Diş Bakımını İhmal Etmek

Hepimizin köpeklerin dişleri olduğunu biliyoruz. Şey, bu dişlerin tıpkı seninki gibi fırçalanması gerekiyor. Cidden, şaka yapmıyoruz. Yavrularını alır almaz bunu yapmaya başlamalı, böylece alışırlar. Bazı sahipleri, köpeklerin çiğneme çubuklarının düzenli fırçalamanın yerini alabileceğini düşünürler, ancak bu çubuklar, diş fırçaları kadar dişleri de temizlemediğinden bu doğru değildir.

Bir insanın diş macunu ve diş fırçasını kullanmayın. Köpekler için fırça ve macunlar oldukça farklı ve bunları veterinerinizden alabilirsiniz.

Köpeğin Herşeyi Yemesine İzin Vermek

Avustralya Çoban Köpeği
Avustralya Çoban Köpeği

İnsan yemlerini asla köpeğinize yedirmeyin, çok tuzlu, çok baharatlı ve onlar için çok yağlı. Aslında, yiyeceklerimizin çoğu köpekler için çok tehlikeli ve hatta zehirlidir. Bir yemek yerken kesinlikle evcil hayvanınızı herhangi bir masa yemek artığı ile beslemeyin, köpeğinize çok istenmeyen dilenci alışkanlıklarını öğretir ve köpekler, yapmaları gereken şeylere geldiğinde inanılmaz derecede iyi öğrenenlerdir.

Yavru Köpekleri, Köpek Parkına Götürmek

Köpekler çok sosyal ama onları genel parklara götürmeden önce iki kez düşünün. Başlangıç ​​olarak, köpekler bazen hastalıkların pasif taşıyıcıları olabilir. İkincisi, yetişkin köpekler, özellikle de büyükler, oyun oynarken ve koşarken çok sert olabilirler, köpeklerinizi korkutabilir veya kazara yaralayabilirler.

Köpeklerinize Fiziksel Ceza Uygulamak

Evet, köpekler disiplinli olmalı, fakat fiziksel ceza asla bunu yapmanın yolu olmamalı. Her şeyden önce, hayvan istismarıdır. İkincisi, sadece işe yaramayacak ve elde ettiğin her şey, köpeğin senden korkmasıdır. Ödül temelli eğitim, fiziksel disipline göre çok daha etkilidir. Köpeğin her zaman yaramaz şeyler yaparsa, belki de itaat okulu için kaydolma zamanıdır.

Köpeklerle Pasif Hayata Geçme

avusturalya çoban köpeği

Köpeklerin özellikle aktif ırklar olmak üzere sürekli zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaçları vardır. Düzenli yürüyüş ailenizde yapılması gereken bir aktivite haline gelmeli ve bir köpek almaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulmalıdır. Köpekler sadece egzersize ihtiyaç duymazlar, aynı zamanda farklı seslere ve kokulara maruz kalmaları gerekir, beyinlerini daha iyi çalışır. Eğer köpekler fazla bir uyarım elde edemezlerse, başka şeyleri kazma, çiğneme ya da başka şeyleri parçalara ayırma gibi şeyler yapmaya başlayabilirler.

Köpekler Yanlış Yaptığında Onlara Bağırma

Bağırmak, bir köpeği disipline ederken asla yapmamanız gereken bir şeydir. İşe yaramıyor, sadece köpeğini korkutuyorsun. Özellikle de bir süre önce olan bir şeye kızmış olursanız. Köpeğiniz sadece korkmayacak, aynı zamanda da kafası karışacaktır.

Köpeğin Etrafında Zararlı Nesneleri Bırakmak

Köpekler maceraperesttir ve onlar başlarını her türlü belaya sokar. Evcil hayvanınızın çiğnemesini veya ilaç, çivi, pil ve çorap gibi yutkunabileceği herhangi bir şey bırakmadığınızdan emin olarak evinizi düzene sokun. Çorap her köpeğin en sevdiği oyuncak olarak gördüğü bir şeydir eğer köpek yutarsa, boğazına sıkışabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
zagar-1.jpg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir