1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
0

Kedilerde kuduz aşısının yan tesirleri vardır. Kedilere meydana getirilen kuduz aşısının tesirleri kedilerde bazı emareler gösterir. Kedilerde kuduz aşısı yapılması ihtiyaç duyulan aşıdır. Kuduz aşısının kedilerde gösterdiği yan etkisinde bırakır:

 • Kedide kuduz aşısı meydana getirilen alanda şişlik olması
 • Kedinin halsiz olması
 • İştahsızlık, mama yememe isteği
 • Kusma hali
 • İshal olma durumu
 • Uykusuzluk hali, kedinin uyumakta zorlanması
 • Kedinin aşı vurulduktan sonrasında daha oldukça sinirli olması yada tam tersi daha sakin olması
 • Hareket etmemesi, hareketsiz yaşama haiz olması
 • Yüksek ateş olması
 • Kedinin tüylerinin dökülmesi
 • Kedi tüylerinde kızarıklık olması

Bu şeklinde emareler kedinin yaşamış olduğu yan etkilerdir. Kuduz aşısının en oldukça gösterdiği yan tesir yüksek ateş ve iştahsızlık durumudur. Kedi kuduz aşısından dolayı devamlı davranılmış olduğu şeklinde davranış göstermez. Sakin olan kedi kuduz aşısından sonrasında daha agresif olabilir. Sinirli olan kedi ise aşı sonrası sakin olabilir. Her kedide değişik yan etkisinde bırakır gözlemlenebilir. Kuduz aşısı sonrası her kedide yan tesir de yaşanmaz. Bazı kedilerde bahsedilen yan etkisinde bırakır yaşanabilir.

Kedilere Meydana getirilen Kuduz Aşısı Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Kedilerde kuduz aşısı sonrası dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Kediler aşı olduktan sonrasında bazı yan etkisinde bırakır izah edebilir. Aşı sonrası kedi sahibi olan kişilerin kedilerine karşı dikkatli olması gereklidir. Aşı sonrası yapılması gerekenler:

 • Kedilerde kuduz aşısı sonrası yan etkisinde bırakır olabilir. Kedi sahibi olan kişiler kedilerini kesinlikle denetim etmelidir.
 • Kedi aşı olduktan sonrasında evde yalnız bırakılmamalıdır. Yan tesir olması şeklinde durumlar olduğundan kedinin yanında olunmalıdır.
 • Kedinizi 24 saat süresince gözlemleyiniz. Kedinin ateşini devamlı olarak deneyin.
 • Kedinizle beraber aşı sonrası dinlenin. Kedinizin aşı sonrası dinlenmesi gereklidir.
 • Kuduz aşısı sonrası kedilerde iştahsızlık olabilir. Bu yüzden kedinizin sevilmiş olduğu mamayı veriniz.

Kedilere meydana getirilen kuduz aşısı sonrasında bahsedilen ve tavsiye edilen bu durumları kesinlikle uygulayınız. Aşı kediler için oldukça önemlidir. Bazı kediler aşıdan etkilenmez. Sadece bazı kediler aşıdan oldukça fazla etkilenebilir. Her kedide aynı tesir gösterilmez. Aşı sonrası kendinizi yalnız bırakmayın. Kendilerini halsiz hissettikleri için yanınızda olmanız kediye iyi gelecektir.

Kedilere Kuduz Aşısı Ne Vakit Yapılır?

Kedilere meydana getirilen kuduz aşısının başlangıcı minimum 3 aydır. Kedinin kuduz aşısı olabilmesi için 3 aylık olması gereklidir. Kedinin 3 aylık olmaması halinde kuduz aşısı uygulanmaz. Her kediye istenilen süre kuduz aşısı uygulanmaz. Kedinin aşı olabilmesi için minimum 3 ayını doldurması gereklidir. 3 aylık olan kedilerde kuduz aşısı uygulanabilir. Kuduz aşısı kedilerin kuduz olmaması için uygulanan mühim aşıdır. Sıhhatli olan ve aşı engeli bulunmayan her kediye uygulanması ihtiyaç duyulan aşı türüdür. Kuduz aşısı ile kedilerin kuduz hastalığına yakalanması engellenir. Mecburi ve kedinin sağlığı açısından yapılması ihtiyaç duyulan aşıdır. Kedilerde kuduz aşısı yapılması için kedinin sıhhatli olması gereklidir. Bununla beraber aşı olması ihtiyaç duyulan 3 ay şartını doldurmuş olması da önemlidir. Bu şartların sağlanması halinde kedilere aşı uygulanabilir. Aşı yapılması için sıhhat açısından problemi olmaması da gereklidir. Sıhhatli olmayan ve aşı için engeli bulunan kediler ilkin tedavi edilir.

Kuduz Aşısı Olan Kediye Kuduz Hastalığı Bulaşır Mı?

Bilhassa kuduz aşısı olan kedinin kuduz olma ihtimali yoktur. Kuduz aşısı ile kedinizin kuduz hastalığı olmasını engeller. Kedinin sağlığı için mühim olan kuduz aşısı kedinizi aşı olduktan sonrasında korur. Kediniz kuduzun olabilmesi sadece kuduz olan bir hayvan tarafınca ısırılması gereklidir. Kuduz aşıları kedileri korur ve kuduz hastası olmasını engeller. Kuduz aşısı olan kedi kuduz hastası da olmaz. Kedinin kuduz hastalığına yakalanması için tek koşul kuduz olan herhangi bir hayvanla temas etmesidir. Kedinizin başka bir kedi yada köpekle yakın temas kurmasına izin vermemeniz halinde kuduz olma ihtimali yoktur. Sadece kedinin temas kurduğu kedi yada köpeğin de kuduz aşısı olması halinde temas kurulabilir. Aşı olan hayvanlarla temas kurulması halinde kuduz hastalığı oluşmaz. Kuduz aşının devamlılığı da önemlidir. Kedilerin her yıl tertipli olarak kuduz aşısı olması gereklidir. İhmal edilen aşılar etkili olmaz. Kuduz hastalığı hayvandan hayvana bulaşır. İnsandan hayvana yada hayvandan insana bulaşma riski yoktur. Hayvanların daha sıhhatli ve bununla beraber birbirlerine hastalık bulaştırmaması için yapılır.

Ev Kedileri Kuduz Aşısı Olmalı mı?

Evde yaşayan kedilerin de kuduz aşısı olması gereklidir. Evcil ve sokak kedilerinin kuduz aşısı olma zorunluluğu vardır. Kedinin sağlığı için mühim olan bu aşının dikkatsizlik edilmemesi gereklidir. Kuduz aşısı kedilerin kuduz olmasını engeller. Kuduz hastalığını engellediği için kediyi korur. Ev kedisinin de tertipli olarak kuduz aşısını sağlığı için yaptırması gereklidir. Evcil kedilerde dışarıya çıkmış olduğu için çevresinden kuduz hastalığına yakalanır. Aşının her yıl olacak şekilde de tekrarlanması gereklidir. Evcil kedilerin sahibi kedilerinin tertipli olarak aşılarını yaptırmalıdır. Kuduz hastalığı ölümcül bir hastalık olduğundan aşı kedi için tedavi yöntemi kadar etkilidir. Her yıl tertipli olarak aşılarını olan kedi kuduz hastası da olmaz. Kedilerde kuduz aşısı evcil ve sokak hayvanı olarak her kedide uygulanır. Kediler için riskli olan bir hastalık olduğundan kuduz aşısı da önemlidir. Evcil kedilerinde aşı olabilmesi için 3 aylık olmalıdır. Bununla beraber aşı takvimine uygun olarak aşılarını tertipli olmalıdır.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Mantar Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir