1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeğimin Ne Kadar İhtiyacı Var?

Köpeğimin Ne Kadar İhtiyacı Var?
0

Sıhhatli görünmek, iyi hissedebilmek ve mutlu olabilemek için biz insanlrında belirli oranda egzersize ihtiyacı vardır. Haiz olduğumuz köpekler de bu mevzuda bizlerden değişik değillerdir. Hatta köpekler aktiviteler için yaratılmıştır. Mesela sokak köpekleri ve kediler 32-48 kilometro kadar yol katedebilirler. Evde beslediğimiz dostlarımızın bu kadar yğksek miktarlarda spora gereksinimleri olmasa da hergün gerektiği kadar egzersiz yapmayı hakederler.

Günük egzersizler köpeğinizin hem fizyolojik hem de mental sağlığıu için oldukça önemlidir, onu ilerde karşılaşabileceği sıhhat problemlerinden da korur. Ek olarak köpekler de insanoğlu şeklinde aşırı kiloluluk problemiyle karşı karşıyadır. Dolayısıyla kilolarını durağan(durgun) tutmak için de spor oldukça önemlidir. Fizyolojik olarak sıhhatli olan bir köpek her açıdan sıhhatli olur. Spor onları sıkılmaktan dolayısıyla bunalımdan uzak meblağ.

Peki egzersizin sınır nedir? Bu sınır belirlemesi ihtiyaç duyulan sizsiniz. Köpeğinizin dayanıklılık enerjisini sizin inşa etmeniz gerekirve bunu egzersizlerini tertipli olarak aksatmadan yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Yavruyken egzersizleri hafifçe olmalıdır. Yaşına ve sıhhat durumuna nazaran bu tarz şeyleri belirlemeniz gerekir. Bunun ayarını iyi mi kurabileceğinizi öğrenmek için şu yazımıza da göz atabilirsiniz. Köpeğiniz erişkin olduktan sonrasında ise yapabileceğiniz aktiviteler sertleşmeli ve sayısı artmalı. Köpeğinizin cinsine nazaran de egzersiz oranını belirlemelisiniz. Örenğin, Labrador, Jack Russell ve dalmaçyalı köpekler daha fazlaca egzersize gerekseme duyarlar. Fakat genel olarak erişkin bir köpeğin günde minimum 30 dakikalık en fazl 2 saatlık spora ihtiyacı vardır.

Ağır bir egzersizden sonrasında kendinizi iyi mi ödüllendiriyorsanız köpeğinizi de öyleki ödüllendirin; güzel bir yiyecek ve uykuyla.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir