1. Anasayfa
 2. Köpekler

Hamsterlara asla vermemeniz gereken yiyecekler

Hamsterlara asla vermemeniz gereken yiyecekler
0

Sempatik dostlarımız hamsterlar yalnız tatlılıklarıyla değil iştahlarıyla da bilinirler. Bir hamstera asla vermemeniz gereken yiyecekler nedir?

Hamsterlar, şehirli insanların en fazla tercih etmiş olduğu evcil dost olma yolunda süratli adımlarla aşama kaydediyor.

Dünyanın en sempatik hayvanlarından önde gelen minnak kemirgen hamster bilhassa yoğun iç yaşamı sebebiyle evde oldukca fazla süre geçiremeyen fakat bir hayvan ile yaşamı sürdürmenin mutluluğunu da yaşamak isteyen şehirli insanların en fazla tercih etmiş olduğu evcil dost olma yolunda süratli adımlarla aşama kaydediyor.

İlk hamsterın Suriye’de bulunmasının üstünden geçen seneler içinde hamster büyük bir hızla tüm dünyaya yayıldı ve buna ülkemiz de dahil. Öteki evcillere kıyasla bakımı son aşama kolay olsa da bu hamster bakımının da itina gerektirmediği anlamına gelmiyor.

Zira esasen kısa yaşam süresine haiz olan bu tatlı kemirgenleri doğru beslememek, yanlış gıdalar vermek hastalanmalarına ve kısa olan yaşam sürelerini bile tamamlayamadan dünyadan ayrılmalarına niçin olabiliyor.

Çikolata

Kedi ve köpekler için zararı dokunan olan çikolata hamster dostlarımız için de oldukca zararı dokunan. Çikolatanın içinde bulunan kafein hamsterların kalbinin süratli atmasına niçin olurken teobramin ise bu minikler için zehirleyicidir. Hamsterlara çikolata verilmesi mide ve kalp problemlerine hatta nöbetlere yol açabilir.

Hamsterlara çikolata verilmesi mide ve kalp problemlerine hatta nöbetlere yol açabilir.

Patates cipsi

Hamster her ne kadar küçük bir canlı olsa da şaşırtıcı bir iştaha haizdir, üstelik bu minikler seçici değil yiyicidir ve verdiğiniz her şeyi afiyetle lüpletirler. Bir çok hamsterın bayılarak yediği patates cipsi kendisi için oldukça zararlıdır. Patates cipsi hamsterların sindirim sorunları yaşamasına neden olur.

Fasulye

Fasulyenin bir canlıya zararı dokunan olabileceği kulağa inanılmaz gelebilir sadece fasulyede oldukça yüksek oranda lif vardır ve bu yüzden hamsterların ishal olmasına neden olur, bu da bununla beraber su kaybını getirir ve su kaybı ölüme dek varabilir.

Hamster her ne kadar küçük bir canlı olsa da şaşırtıcı bir iştaha haizdir, üstelik bu minikler seçici değil yiyicidir ve verdiğiniz her şeyi afiyetle lüpletirler.

Soğan

İşte gene kedilere ve köpeklere zararı dokunan olan bir yiyecek; soğan. Bu leziz sebze hamster dostlarımız için de zararlıdır ve hem sindirim sistemi problemlerine hem de anemiye yol açabilir.

Narenciye

Narenciyeler hamster için ölümcül olmasa da ciddi sindirim problemlerine, karın ağrısına yol açabilir. En doğrusu yüksek oranda asit içeren narenciyeleri hamster dostlarımızdan uzak tutmaktır.

Üzüm

Üzüm de hamsterlar için doğru bir besin değildir. Böbrek yetmezliğine niçin olabilme riski taşır ve her yediğinde bir soruna niçin olmasa da hamster dostlarımıza verebileceğimiz öteki birçok leziz ve sıhhatli gıda varken bu riski almaya değmez.

Avokado

Avokadonun içinde bulunan pepsin adlı madde hamster dostlarımız için toksiktir. Sandığınızdan oldukca daha ufak oranda bir parça avokado bile hamsterınızın zehirlenmesine yol açabilir, bu yüzden hamster dostunuzu avokadodan uzak tutmanız gerekir.

Bunların yanı sıra kereviz de hamsterlar için zararı dokunan olabilir, ek olarak hamsterlar için zararı dokunan yiyecekler içinde yer almayan elmanın çekirdeği de bu minikler için tehlikelidir, hamsterlara elmayı çekirdeklerini ayıklayarak vermek gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir