1. Anasayfa
 2. Köpekler

Kedilere süt verilir mi? Kedilere süt verilmesi ne kadar doğru?

Kedilere süt verilir mi? Kedilere süt verilmesi ne kadar doğru?
0

Kedilerin sevmiş olarak süt içtiği internette, toplumsal medyada, karikatürlerde, gülmece dergilerinde oldukça sık görünür. Peki bu idrak ne kadar doğru?

Süt, daha doğrusu inek sütü de kedilerin bayılmış olduğu sadece sağlıkları için ciddi riskler taşıyan gıda maddelerinden biri. Birçok şahıs için sütün kedilere zararı olan olduğu bilgisi şaşırtıcı olabilir sadece işin doğrusu bu.

SÜT KEDİLER İÇİN NEDEN İYİ BİR TERCİH DEĞİL?

İnek sütünün kediler için uygun olmayan hatta zararı olan bir gıda olmasının altında yatan niçin inek sütünün içinde yüksek oranda laktoz bulunması.

Süt şekeri olarak da malum laktoz inek sütünde öteki birçok memelinin sütündekinden oldukça daha yüksek düzeyde bulunuyor ve bu da kedilerin inek sütü içmesinin ciddi sıhhat problemlerine yol açabileceği anlamına geliyor.

Kedilerin genelinde bağırsaklarında süt şekeri de olarak malum laktozu sindirecek enzim olan laktaz yoktur. Doğrusu kediler büyük bir çoğunluğu laktoz intoleransına haizdir.

İnek sütünde yüksek oranda bulunan laktozun sindirilmesini elde eden laktaz adlı enzim ve bu enzim kedilerde sütten kesilmelerine dek olan süreçte salgılanıyor.

Yavru kedilerin ürettikleri laktaz enzimi sadece oldukça düşük laktoz içeren kedi sütünün içinde yer edinen laktozu sindirmelerine kafi gelecek düzeyde oluyor. Yavruların sütten kesilme süreçleri yaklaştıkça laktaz enzimi üretimleri de azalıyor ve sütten kesilmelerinin arkasından asla laktoz üretmiyorlar.

Laktaz üretmedikleri için laktozu sindiremeyen kediler laktozu vücutlarından atamıyorlar kısaca laktoz vücutlarında birikiyor. Biriken laktoz zaman içinde bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor. Doğrusu inek sütü kedilerin sindirim sistemlerinde bilhassa de bağırsaklarında bakteri üremesine yol açıyor. Bunun devamındaysa bağırsak enfeksiyonu ortaya çıkabiliyor.

KEDİNİZE İNEK SÜTÜ VERMEYİN

Evet, kediniz süt içmeye bayılıyor olabilir sadece ona inek sütü vermenizin sağlığı için negatif etkilerini düşünerek kedilere zararı olan olan birçok yiyecek şeklinde inek sütü vermekten de kaçınmalısınız.

Süt vererek mutlu olmasını sağlamak istiyorsanız haftada bir seferi geçmemek kaydıyla azca oranda ve sulandırılmış keçi sütü oldukça daha makul bir alternatif zira keçi sütünün içinde inek sütüne kıyasla oldukça daha düşük laktoz bulunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir