1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde Glucosamine Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde Glucosamine Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
0

Yaşlı köpek bakımı oldukça önemli ve özen göstermek gereken bir konudur. Zira yaşlanan köpeklere doğru bakılmadığı, doğru şekilde beslenmediği takdirde birçok kronik problem ve hastalık ile karşılaşılabiliyor. “Glucosamine nedir?” sorusu da tam burada devreye giriyor çünkü glucosamine özellikle yaşlı köpeklere verilesi gereken bir besin takviyesidir. Aslında vücutta doğal olarak bulunan glukoz ve gluko aminoasitlerinden oluşan bir glutamid olan glucosamine köpeklerin vücudundaki dokuların ve kıkırdakların yenilenmesi, onarılması için kullanılıyor. Yaşlı köpeklerde kullanıldığı gibi veteriner hekim önerisi ile farklı durumlarda da kullanılabilmektedir.

Glucosamine yaşlı köpeklerde eklem hastalıklarını engelliyor!

Yaşlı köpeklerde özellikle kronik hastalıklar ile yavru ve genç köpeklere göre daha sık karşılaşılıyor. Bununla beraber yaşlı köpeklerde çok sayıda eklem hastalığı ile karşılaşılabiliyor. Bu hastalıklar arasında öncelikli olarak aşağıdaki hastalıklar sayılabilir.

 • Osteoartrit
 • Artrit
 • Romatizma

Köpekler için ağrı ve acı verici bu hastalıklar aynı zamanda hareket kabiliyetlerinin de büyük ölçüde kısıtlanmasına neden olur ki bu hiç hoş bir durum değildir. Glucosamine takviyesi köpeklerin kıkırdaklarını ve diğer dokularının onarılmasına yardımcı olarak bunlar ve bazı diğer eklem hastalıklarının ortaya çıkmasını engellemekte oldukça etkilidir. Bu nedenle bu ve benzer hastalıklarda kullanımları söz konusudur.

Bitkisel glucosamine daha sağlıklıdır!

Glucosamine bitkisel olarak ya da kabuklu deniz hayvanlarından elde ediliyor. Ancak yapılan araştırmalar köpeklere bitkisel kaynaklı glucosamine vermenin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle köpeğiniz için glucosamine takviyesi alırken etiketini iyice okumanız ve kabuklu deniz hayvanlarından değil tahıllardan üretildiğinden emin olmanız gerekiyor. Her ne kadar tahıldan üretilen glucosamine tabletleri kabuklu deniz hayvanlarından üretilenden daha pahalı olsa da bunun köpeğinizin sağlığını koruyacağını düşünerek doğru seçimi yapmalısınız.

Veteriner önerisi ile kullanmak en doğrusu!

Elbette tüm gıda takviyelerinde olduğu gibi glucosamine için de veterinere danışmak ve veterinerin önerdiği miktarda kullanmak en doğrusudur. Ayrıca yaşlı köpekleri düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmenin de hayati önem taşıdığını eklemeden geçmeyelim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir