1. Anasayfa
 2. Köpekler

Yavru Köpek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


0

Yavru köpekler, çoğu kişinin olduğu gibi sizin de ilginizi çekmiş olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız ve yavru köpek sahiplenmeye gidecekseniz, yavru köpek seçerken nelere dikkat edilmeli? Konusu hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Yavru köpek sahiplenmek için Pet Shopa gitmeden önce kafanızda oturtmanız gereken konular vardır. Bu konuların başında hangi özelliklere sahip bir köpek istiyorsunuz? Ya da hangi ırk köpek istiyorsunuz? Konuları gelmektedir. Bu konular hakkında düşünceniz oturduysa, Pet Shopa gidebilirsiniz.

Yavru köpek sahipleneceğinizde dikkat etmeniz gereken konuları sizler için liste halinde derledik Bu kuralları uygulamanız köpeğinizle bir sıkıntı yaşamamanız için gereklidir. İşte, o kurallar:

 1. Ebeveynlerinde herhangi bir hastalık olup olmadığını öğrenin.
 2. Annesinin yanında kalması gereken 45 günlük süreyi tamamladığından ve sütten kesildiğinden emin olun.
 3. Yaşadığınız eve ya da ortama uyum sağlayabilecek bir köpek olup olmadığını öğrenin.
 4. Arasında bulunduğu diğer yavrulara göre fiziksel olarak daha baskın olmasına ve size karşı olan yakınlığına dikkat edin.
 5. Siz yavruyu değil, yavrunun sizi seçmesini bekleyin.
 6. Tüylerinin parlak olmasına özen gösterin. Parlak tüye sahip olmayan yavrular, diğerlerine göre daha dayanıksız ve az beslenmiş olabilir.
 7. Diğer yavruların arasında daha hareketli olmasına dikkat edin.
 8. Tüylerinde ve derisinde kesinlikle yara veya başka bir sıkıntı olmamasına özen gösterin.
 9. Tüylerinde dış parazit olan, kene ve pire gibi parazit olmadığından emin olun.
 10. Sevmek istediğinizde kendisine dokundurmayan bir yavruyu tercih etmeyin. İleride daha büyük psikolojik sıkıntılara yol açabilecek bir durumdur.
 11. Sağlık durumunu bir veteriner hekim tarafından onaylatın.
 12. Genital organında herhangi bir akıntı veya yara olmadığına dikkat edin.
 13. Nefes alırken herhangi bir ses çıkarmadığından emin olun. Eğer böyle bir durum varsa solunum yollarıyla ilgili bir hastalığı olabilir.
 14. Diğer yavrularla etkileşimine bakın. Başka bir köpeğiniz varsa ya da ileride alacak olursanız, onla iyi geçinmesi açısından bu oldukça önemlidir.
 15. Dişlerini ve dilini kesinlikle kontrol edin.

Yukarıda belirttiğimiz 15 maddelik, yavru köpek seçerken nelere dikkat edilmeli? Konusu, herkes tarafından bilinmemektedir. Çoğu insan köpek seçmeye gidince köpeğin tatlı görünümüne ve şirin hareketlerine bayıldığı için ilk gördüğü köpeği sahiplenmektedir. Fakat, durum bundan oldukça farklıdır. Yapılması gereken kontroller büyük önem arz etmektedir.

Köpek Sahiplenirken Yanında Neler Alınmalıdır?

İlk defa köpek sahiplendiyseniz, muhtemelen gerekli olan malzemeleri bilmiyorsunuzdur. Köpeklerin birçok malzemeye ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçektir. Çoğu evcil hayvan gibi köpeklerin de beslenme, temizlenme ve oyun gibi ihtiyaçları vardır. Bu gibi ihtiyaçlar için gerekli olan malzemeler aşağıda yer almaktadır.

A: Taşıma Kabı, köpeğinizi sadece yavruyken taşımayacağınız için büyüdüğündeki haline göre boyutlarda olmalıdır.

B: Mama, köpeğinizin cinsine ve yaşına göre özelliklere sahip olmalıdır. Köpeğinizin sağlıklı büyümesi için iyi beslenmelidir. Bu yüzden kaliteli bir mama tercih etmelisiniz.

C: Mama Kabı, plastik yerine daha sağlıklı olan metal ya da seramik kaplardan olmalıdır. Aksi takdirde ilerde sıkıntı yaşamanız olasıdır.

D: Tasmanın üzerinde köpeğinizin ismi ve sizin numaranız yazmalıdır. Gezdirme kayışı alırken de köpeğin ırkına ve yaşına dikkat etmeniz gerekir.

E: Yatak, köpeğinizin sığabileceği ve rahat edebileceği şekilde olmalıdır. Köpekler, yatmayı çok sevdikleri için iyi bir yatak isteyecektirler.

F: Köpek Şampuanı, köpeğinizin yine ırkına göre alınması gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Köpeğinizin cildine uygun şampuanı, veterinerlerden öğrenebilirsiniz.

G: Köpek Ödül Maması, yavru köpeğin eğitimlerinin verilebilmesi için en gerekli malzemelerden biridir. Çeşitli köpek ödül maması alarak köpeğinizin hangisini daha çok sevdiğini öğrenmeniz mümkündür.

H: Oyuncak, bir yavru için olmazsa olmazdır. Yetişkin köpekler de oyun oynamaya bayılsa da, oyun yavrular için vazgeçilmezdir. Bu yüzden ona çeşitli oyuncaklar almanız gereklidir.

I: Tarak, özellikle sık ve uzun tüy yapısına sahip köpekler için kesinlikle olmalıdır. Kısa tüylü köpekler için de gerekli olan tarak, tüy ve deri sağlığını korumakta en önemli etkenlerdendir.

İ: Tuvalet Torbası, dışarda köpeğinizi gezdirdiğiniz sırada dışkısını yapabileceği için en gerekli malzemelerdendir. Köpeğinizin dışarda dışkısını yaptığında onu tuvalet torbası ile alarak çöpe atmanız en doğru hareket olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir