1. Anasayfa
 2. Köpekler

Chihuahua Köpeğinin Özellikleri ve Fiyatları


0

Chihuahua köpek ırkı mini ırk köpeklerinden biridir. Türkiye’de de her geçen gün şivava sahiplenenlerin sayısı artmaktadır. Bu köpek ırkı chihuahua diye yazılırken şivava olarak da okunması mümkün. Bu yüzden yazılışını daha ilkin görmediyseniz bile okunuşundan muhakkak bu köpek ırkını tanıdığınızı düşünmekteyiz. Isterseniz şivava köpek ırkını beraber tanıyalım.

Chihuahua Köpek Irkının Kökeni

Chihuahua köpek ırkının kökeninin nereye dayandığı tam olarak bilinmese de, eldeki kanıtlar Meksika’ya dayanabileceği yönündedir. Söylentilere gore ise Meksika’da Kızılderililer tarafınca yetiştirilmiş olan bu ırk, Techichi türünün atası olduğu düşünülmektedir. O şekilde ki Meksika’da Chihuahua adından bir eyalet, bir de kent vardır.

Şivava Köpek Irkının Karakter Özellikleri

Mini köpek ırkları kategorisine giren şivava köpeklerin boyutları hakkaten de küçüktür. Sadece ufak olmalarına karşın kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Chihuahua köpeklerin bacakları da kaslı olmakla beraber bir o denli da incedir. Kafaları yuvarlaktır ve gözleri vücutlarına gore kimi zaman büyük olabilir.

İnsanların bazıları chihuahua köpeklerin sinirli bir karakter yapısına ve kişiliğe haiz olduğu düşüncesindedir. Sadece bu tamamen yanlıştır. İyi bir eğitimle bu köpekler de oldukça toplumsal ve şefkatli köpek olabilirler. Bu genel anlamda karşılaştıkları köpeklerin eğitimsiz olmasıyla ilgilidir.

Şivava köpeklerin kişilik yapısı beraber yaşamış olduğu insan yada insanlara gore değişim gösterebilmektedir. Her ne kadar içlerinde şefkatli bir köpek olsalar da eğitimsizlikten kaynaklı olarak inatçı ve yapılanın yanına kar kalmadığı bir köpek olarak fena nam salmışlardır. Şivava köpeklerin gözlem kabiliyetleri de oldukça gelişmiştir. Sevmediği ortamdan, kişiden yada nesneden direkt uzaklaşmayı tercih ederler. Bunlara ek olarak başka bir şivava köpek ile yaşamaktan oldukça keyif alırlar.

Chihuahua Köpeklerin Fizyolojik Özellikleri

 • Şivava köpeklerin birçok renkte olanları bulunmaktadır. Beyaz, koyu kahverengi, altın rengi en oldukça rastlanan renklerdendir.
 • Bu köpek türünün hem uzun tüylü, hem de kısa tüylü olanları mevcuttur.
 • Kiloları ise 500 gram ile 3 kilogram içinde değişmiş olur.
 • Bu köpek türünün hem uzun tüylü, hem de kısa tüylü olanları mevcuttur. Kiloları ise 500 gram ile 3 kilogram içinde değişmiş olur.

Chihuahua Köpek Bakımı Iyi mi Olur?

Şivava köpekler de öteki köpek ırkları şeklinde bakıma gerekseme duyarlar. Doğrusu bir ekip söylentiler şeklinde ufak oldukları için ne oldukça fazla ne de oldukça azca bakıma gereksinimleri vardır. Chihuahua köpekler de öteki ırklar şeklinde koşmayı, köpek oyuncaklarıyla oynamayı, açık havada yürüyüşe çıkmayı oldukça severler. Ek olarak evde bakılmaya uygun olan köpek ırklarındandır. Sadece bazı uzmanlara gore onları oldukça şımartmamak gerek. Aksi halde şımarık, mızmız bir köpek olabilirler. Isterseniz eğitim alma mevzusunda köpek eğitmenleri ile iletişime geçiş ustalaşmış bir hizmet alabilirsiniz.

Chihuahua Köpek Fiyatları

Oldukça sempatik ve evde beslemeye uygun olan bu ırkın tutarları çeşitli kriterlere gore değişmektedir. Irkın genel özelliklerinin sergilemesi, cinsiyeti ve yaşı mühim faktörler arasındadır. 2022 ve 2023 senesinde yavru chihuahua köpek tutarları 4.000 TL ile 10.000 TL içinde değişim göstermektedir. Erişkin olan chihuahua köpek tutarları ise 2.500 TL ile 5.000 TL arasındadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir