1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Fare Yedi, Ne Yapmalıyım?

Kedim Fare Yedi, Ne Yapmalıyım?
0

Kediler fareyi niçin sevmez sorusuna birçok değişik cevap vermek mümkündür. Kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır. Bu içgüdüler ile hareket ettikleri için yalnız farelere karşı değil, kuşlara karşı da benzer refleksleri göstermektedir. Avlanmaya odaklanan canlılar içinde yer edinen kediler, genel anlamda kediler aç oldukları için yada yiyecek için değil, avcılık içgüdülerine hakim olamadıkları için farelere karşı hamle yaparlar.

Kediler için fare eti son aşama zararlıdır. Fareler sayısız hastalığı taşıma potansiyelleri sebebiyle yalnız kediler için değil, insanoğlu ve öteki pek fazlaca hayvan için de zararlıdır. Kedinizin fareler ile yakınlaşmasını önlemek onun sağlığı için oldukça önemlidir. Kedim fare yedi diyen kedi sahipleri bir çok vakit yanılmaktadır. Kediler fare yemezler. Daha fazlaca yakalayarak öldürme ve oynama eğilimi gösterecektir. Gene de bu davranış kediniz için zararı olan olur.

Farelerden Kedilere Hastalık Bulaşır mı?

Farelerin taşımış olduğu hastalıklar içinde birçok değişik unsur bulunmaktadır. Fareler, virüs, bakteri ve parazit şeklinde her canlı için zararı olan olabilecek unsurları taşımaktadır. Hatta bazen toksin taşımaları da mümkündür. Taşıyıcı bir fare yada öteki kemirgenler ile kedinizin temas etmesi, yakalaması yada öldürmesi halinde bu hastalıklar kedinize bulaşabilir. Ek olarak kedinizin bu zararı olan unsurları ev ortamına taşıması ve size de bulaştırması mümkündür.

Farelerden kedilere ve öteki pek fazlaca canlıya hastalık bulaşır. Bundan dolayı kedinizin fareler ile yakınlaşmasını önlemeniz tavsiye edilmektedir. Kedilerin genel eğilimleri fareleri yakalayıp öldürmek üzerinedir. Yemese bile bu kapsamda birçok hastalığın kedinize geçmesi mümkündür.

Kedi Niçin Fare Yer?

Kediler niçin fare öldürür sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Sadece kediler avcı içgüdülere haiz canlılar oldukları için fareler başta olmak suretiyle kuşlar, böcekler, sinekler şeklinde birçok unsura karşı avlanma eğilimi gösterecektir. Bir çok vakit bu davranışlarının yiyecek amaçlı olduğu düşünülse de kediler karınları aç olmasa da bu davranışı gösterir. Bilhassa hareketli birçok nesneye karşı benzer davranışlarda bulunurlar.

Kedilerin fare yemesi için fazlaca aç olmaları gerekecektir. Uzun süre aç kalmadığı takdirde kediler fare etini tercih etmemektedir. Kediler fare yakalamaktan büyük keyif alması sebebiyle bu davranışı göstermektedir. Kedim fare yedi diyenlerin bir çok bu bilgileri kaçırmaktadır. Kediler fareyi yiyecek için değil, öldürmek için elde edecektir.

Kedinin Olduğu Yerde Fare Olur Mu?

Hangi cins kedi fare yakalar sorusu bilhassa fareler ile başı dertte olan kişiler tarafınca fazlaca sık sorulmaktadır. Kediler fazlaca iyi birer avcıdır. Ev ortamında yada açık alanlarda fare başta olmak suretiyle yabancı pek fazlaca unsura karşı saldırgan tutum sergileyecektir. Sizin uzun süre farkına varmayacağınız bir farenin ziyarete gelmesi halinde kediniz en kısa sürede davetsiz misafiri idrak edecektir. Benzer şekilde kediler böceklere karşı da aynı davranışı gösterir.

Kedilerin olduğu yerde genel anlamda fareler olmaz. Sadece evcil cins kedilerin her ne kadar içgüdüsel olarak bu davranışları sergileme kapasitesi olsa da daima fareleri soruşturma mevzusunda beklenen performansı gösteremeyebilirler. Bundan dolayı kedinin olduğu yerde farede olabilir. Sadece kısa sürede kediniz bu durumu idrak edecektir.

Kedi Fare Yerse Ne Olur?

Fare zehrini kedi yer mi yada kedi fare yerse ne olur şeklinde sorular da fazlaca sık kedi sahiplerinin aklını kurcalamaktadır. Fare zehirleri her canlı için tehlikelidir. Bundan dolayı kediniz için de bu zehirler açık bir halde konulduğunda zararı olan sonuçlara niçin olabilir. Bu kapsamda kedinizin zarar görmemesi için lüzumlu tüm önlemleri almanız gerekecektir.

Fareler daima oldukça kirli yerlerde dolaşırlar. Bundan dolayı birçok hastalığı da bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde pek fazlaca fare salgın hastalıkların da başlamasında tetikleyici bir rol üstlenmiştir. Kediniz eğer fare yerse virüs, bakteri ve parazit şeklinde eşitli problemler yaşayabilir. Kedinizin fare yemesi yada fareler ile temas etmesi halinde bile aşılarının tam olduğundan güvenilir olmanız ve tedbir almanız gerekecektir.

Kedinin Fare Getirmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Kedinin fare getirmesini engellemek için yapabileceğiniz şeyler oldukça sınırlıdır. Yaşam alanlarınızda fare olmasa bile dışardan fare bulup sizinle yakınlık kurduğu için bu başarısını size izah edebilir. Kedim fare yedi şeklinde sorunların yaşanmaması için yaşam alanlarının farelere karşı daha korunaklı hale getirilmesi gerekecektir.

Ek olarak Bakınız: Kedim Hırlıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir