1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

5 Maddede Eğitimi Kolay Evcil Kuş Cinsleri

5 Maddede Eğitimi Kolay Evcil Kuş Cinsleri
0

Eğitimi kolay evcil kuş cinsleri, yeni bir kuş sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Bazı kuşlar eğitime oldukça daha kolay cevap veriyor ve böylece bakımı kolay, keyifli ve toplumsal bir kuş oluyorlar. Bu kuşları sizler için sıraladık.

Eğitimi Kolay Evcil Kuş Cinsleri

Eğitimi Kolay Evcil Kuş Cinsleri

Bilinmiş olduğu benzer biçimde kuş dostlarımız oldukça parlak zeka hayvanlar. Bazı türler bilhassa eğitilebilir olduğundan, insanoğlu tarafınca daha sık tercih ediliyor. Bir çok kuş sahibi, kuş eğitim sürecinden keyif alıyor. Kuşun eğitime açık yönü ise bu süreci daha da keyifli ve verimli hale dönüştürüyor.

Eğitimi kolay evcil kuş cinsleri genel anlamda büyük ırk kuşlardır. Gene de oldukça parlak zeka ve eğitime açık olan minik kuş ırkları da var. Kolay bir halde eğitebileceğiniz kuş cinsleri:

1. ABD Papağanı

Eğitimi kolay evcil kuş cinsleri söz mevzusu olduğunda öne çıkan ABD Papağanı, aslına bakarsak Cenup ve Orta ABD’ya özgü olsa da dünyaca meşhur bir kuş türüdür. Son aşama parlak zeka bir kuştur. Bu renkli papağan türleri toplumsal canlılardır. Sahipleri ile vakit geçirmeyi, konuşmayı, tünemeyi ve mimikler yapmayı oldukça severler. ABD Papağanları birazcık gürültülü olabilir. Ek olarak kanatlarını daha iyi açabilmek için geniş bir papağan kafesi gerektirirler.

2. Afrika Gri Papağanı

Kendine özgü gri tonlarıyla fark yaratan Afrika Gri Papağanı, eğitime süratli cevap veren, konuşmayı ve yansılamak yapmayı hızlıca öğrenen bir canlıdır. Birazcık yoğun bir eğitime doğal olarak olduklarında saymayı ve renklerin isimlerini söylemeyi dahi öğrenebilirler. Afrika Gri Papağanları sosyalleşmeye ve zihinsel uyarıma gereksinim duyarlar. Kafeslerinde kuş oyuncakları muhakkak yer almalıdır. Eğitim seansları keyifli ve ödüllendirici şekilde tamamlanmalıdır. Bu sayede daha verimli bir eğitim deneyimi elde edilebilecektir.

(*5*)3. Amazon Papağanları

Bu kuş cinsinin çeşitli alt türleri vardır. Derhal hepsi de eğitimi kolay evcil kuş cinsleri içinde yer almıştır. Bu canlılar zor kişiliklere haiz olsalar da iyi bir eğitim ile uyumlu ve toplumsal kuşlar olabilirler. Hem de Amazon Papağanları oldukça parlak zeka kuşlardır. Sahiplerinden rutin olarak ilgi ve sevgi beklerler.

Tertipli olarak ilgi talep eden kuşlar oldukları için onlara zaman ayıracak sahipler, bu kuşlar için en iyisidir. Böylece ruhsal açıdan da mutlu olabilirler. Sıhhatli kalmaları için besleyicilik yönü güçlü olan kuş yemleri tüketmeleri ehemmiyet arz eder. İyi bakıldıkları taktirde uzun seneler süresince yaşayabilirler.

4. Kakadu Papağanı

Eğitimi kolay evcil kuş cinsleri içinde Kakadu Papağanları da var. Karakteri ile öne çıkan Kakadu, pek sempatik ve popüler bir evcil kuştur. Bakımı kolay olmasına ek olarak; eğitimi de oldukça basittir. Şundan dolayı bu kuşlar zekidir ve eğitime süratli bir halde cevap verebilirler. Eğer iyi bir eğitimden geçmezlerse, korku, coşku ve saldırganlık benzer biçimde özellikler ile öne çıkarlar. Bundan dolayı Kakadu Papağanları için eğitim oldukça mühim bir etkinliktir.

5. Muhabbet Kuşları

Bu kuşların anavatanı Avustralya olsa da dünyaca meşhur ve en oldukça tercih edilen evcil kuşlar arasındadır. Minik boyutları sebebiyle oldukça yer kaplamazlar. Kendilerine uygun bir muhabbet kuşu kafesi gerektirirler. Aynı şekilde, bu kuşlar için hususi olarak yapım edilmiş muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeleri gerekir. Kuş krakerleri benzer biçimde yiyeceklerle de beslenmeleri çeşitlendirilmelidir. Bazı sebze ve meyveler de bu kuşların beslenme düzenine dahil edilmelidir. Böylece sıhhatli beslenme teşvik edilmiş olunacaktır.

Muhabbet kuşları parlak zeka olduklarından dolayı eğitim süreçleri başarıya ulaşmış ve kolay bir halde tamamlanır. İyi bir eğitim ile muhabbet kuşları iki yüz kadar kelimeyi öğrenebilirler. Gürültülü olmayan ve bakımı nispeten kolay olan bu hayvanlar, hepimiz için oldukça uygun bir seçim olarak öne çıkar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir