1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kış Aylarında Kuş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Kuş Bakımı Nasıl Olmalıdır?
0

Kış aylarında kuş bakımı büyük dikkat ve özveri gerektirir. Soğuk dönemlerde kuşunuzun hasta olmaması ve refah içinde yaşaması için bazı detaylara dikkat etmenizde yarar var. Kış mevsiminde kuş bakımı iyi mi olmalıdır açıkladık.

Kış Aylarında Kuş Kafesi Yeri

Kış Aylarında Kuş Bakımı

Kış aylarında kuş bakımı söz mevzusu olduğunda en mühim hususlardan biri, kuş kafesi yeridir. Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey kuş kafesini cereyandan korumak ve mümkünse kapı ve pencerelerden uzak bir yere almaktır. Böylece kuşunuzun soğuk havaya maruz kalmasını önlemiş olmuş olursunuz.

Kuş dostlarımız ısı değişikliklerine karşı fazlaca kırılgan canlılardır. Bu aylarda sağlıklarının korunması için kuş kafesi konumuna bilhassa dikkat edilmelidir. Kuşunuz üşüdüyse, hareketlerinde yavaşlama ve tüylerinde kabarma bulunduğunu görebilirsiniz. Bunlar, kuşun vücut ısınını korumak için verdiği düzgüsel tepkilerdir. Bu şekilde bir durumda kuşunuzun kafesini sıcak bir alana götürmelisiniz.

Geceleri sıcaklığın düştüğünü de hesaba katmalısınız. Bundan dolayı kuş kafesini battaniye şeklinde bir örtü ile örmeniz doğru bir uygulama olacaktır.

Kış Aylarında Kuşlar İçin Isı

Kış aylarında kuş bakımı esnasında iç mekanın uygun sıcaklıkta olmasına itina göstermelisiniz. Evcil kuşlar soğuğa karşı duyarlılık geliştirebilir. Bu, kuş kafesini kalorifer peteğinin yanına koymanız gerektiği anlamına gelmez. Aslına bakarsak kuş kafesini direkt olarak ısı kaynağının yakınına koymak, kuşun sağlığını riske atabilir. Sempatik dostunuzu bir soba, kalorifer peteği yada şöminenin yanına götürmemelisiniz. Ek olarak, kuşlar için ideal ortam sıcaklığı 20 santigrat derecedir.

Aşırı ortam sıcaklığı, kuşların mukoza zarlarını kurutabilir. Mesela, rutubet eksikliği sonucunda kuşlarda çeşitli sıhhat problemleri ortaya çıkabilir. Bundan dolayı ortamın aşırı sıcak olmadığından ve rutubet düzeyinin uygun olduğundan güvenli olmalısınız. Bir ısıtma deposu kullanıyorsanız; iç mekanda hava nemlendirici tercih edebilir yada ısıtıcının yakınına bir kase su koyabilirsiniz. Böylece kuşlarınız için sıhhatli bir atmosfer yaratmış olmuş olursunuz.

Kış Aylarında Kuşların Su İhtiyacı

Kuşlar kış mevsiminde susuz kalma eğilimindedir. Bunu önlemek için kuş suluğu tertipli olarak denetim edilmeli ve kuşa temiz, kafi oranda su verilmelidir. Suyu her gün değiştirmeyi dikkatsizlik etmemeli ve belirli aralıklarla suyun bitip bitmediğini denetim etmelisiniz.

Kış Aylarında Kuşlarda Beslenme Gereksinimi

Kış aylarında kuş bakımı, beslenme mevzusunda da büyük bir dikkat gerektirir. Kuşun hastalanmaması için kuş vitaminleri ve besleyici kuş yemleri evcil hayvana sunulmalıdır. Bunlara ek olarak kuşlara sebze ve meyve şeklinde besinler, kuş atıştırmalıkları da muhakkak verilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir