1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu
Trendlerdeki Yazı

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar ?

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar ?
0
Muhabbet kuşu kaç yıl yaşarHobiciler sevilmiş olduğu muhabbet kuşlarının onlarla uzun seneler yaşamasını isterler peki muhabbet kuşum kaç yıl yaşar ? Muhabbet kuşlarının ömrü nedir? Kuşum ne kadar daha yaşar ? şeklinde soruların cevaplarını merak etmeye başlarlar.
Bu bizimle ömrünü tamamlayacak canlılar ve bizim için mühim ve merak edilecek mevzudur.
Bu yazıda bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz…Muhabbet kuşları 30-40 gün arası yuvadan atlar ve tek başlarına yem kırmaya ve yaşamaya başlarlar. Doğasında da ne kadar erken yuvadan çıkıp yem kırma
ve uçabilme özelliklerini geliştirirse o denli yaşam şansı artar .Şunu unutmayalım yem kıramayan tüyü tamamlanmamış yavruları sahiplenmeyelim.
İlerde kederli neticelerle karşılaşmak için dikkat edilmelidir. 6-8 aylık arası eşleşme çağına girerler. Tam anlamıyla yetişkinlikleri 1 yaşını aldıklarında olur. Genel anlamda bir papağan türü diye muhabbet kuşlarının
ömürleri uzun olarak düşünülür fakat fazlaca fazla ömürleri yok diyebiliriz doğal olarak ki bu süreç bakım koşullara bağlı değişebilmektedir.Peki Muhabbet kuşları ne kadar yaşar ?

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar ? sorusunun cevabı zor olsa gerek .Bu suali averaj ve tahmini verilebilir.
Muhabbet kuşları ortalama 5-10 yıl arası bir yaşam süresi bulunur. Peki muhabbet kuşlarının ömürleri daha çok olabilir mi ?
Evet olabilir. Mesela ; İngiltere’de Charlie ismindeki muhabbet kuşu 29 yıl 2 ay yaşamış ve Guinness Rekorlar kitabina girmiştir.
Sonrasında Avustralya’da Charlie şeklinde uzun yaşayan herhangi bir muhabbet kuşu olup olmadığı araştırıldı. New South Wales’da Betty Cummings, 26 yaşındaki Pretty Boy adlı kuşu bulunduğunu mektupla bildirmiş ve üreticisi kuşun yaşını doğrulamıştır.

Yaşama süresi beslenme şartları, bakım ve stres şeklinde etkenler ile de ilgili olarak artırılıp azaltılabilir.

Muhabbet kuşlarının ne kadar yaşayacağı hakkında kati konuşamayız fakat koşullar ne kadar iyi olursa ömürleri de o denli uzun olur.
Peki nedir bu koşullar ;

-Beslenme
-Kafes genişliği ve hijyeni
-Tertipli baytar kontrolleri
-Evvel planlama

Beslenme ;

-Beslenme koşulunda taze sıhhatli yem verme , tertipli probiyotik takviyesi ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak.
Uygun rejimleri araştırırıp uygulanmalıdır. Günlük taze su değişimleri olmalıdır.

Kafes genişliği ve hijyeni;

-Tertipli haftalık kafes yemlik suluk vb temizlenip virkons ile dezenfenkte edilmelidir. Bilhassa yaz ayların da ısı atışı bakteri artışını
tetiklemesinden dolayı bu süre 3-4 günde bir olmalıdır. Kuşunuza uygun boyutlarda kafes edinilmelidir.

Evvel planlama;

Evde muhakkak ani müdahale yapılacak bir ecza dolabı, ani problemler için baytar adresi ve numarası olmalıdır.

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar?

sorusu muhabbet kuşu beslemek isteyen insanların merak ettiği konuların başında geliyor. Muhabbet kuşlarının türüne ve bakım şartlarına göre cevap değişebilir fakat biz bu yazımızda ortalama olarak aralık vereceğiz. Fakat öncesinde muhabbet kuşlarını biraz tanıyalım.

Muhabbet kuşları ülkemizde kedi ve köpekten sonra en çok beslenen evcil hayvan türüdür. Bu sevimli canlıların bu kadar popüler olması altında yatan sebeplerden bazıları şunlardır;

 • Bakımının çok kolay olması.
 • Bakımının masrafsız ve ulaşılabilir olması.
 • Eğitilebilir olmaları.
 • İnsan seslerini taklit edip konuşabilir olmaları.
 • Çocuklarla ve aile bireyleriyle yakın dostluklar kurabiliyor olması.
 • Renkli tüyleri ile çok güzel görünmeleri.
Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadar?

Muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 8-12 yıl arası kadardır. Fakat bu durum sizin kuşunuza ne kadar iyi baktığınızla alakalıdır.

Eğer kuşunuza en ideal ortamı hazırlar ve doğru bir şekilde bakarsanız uzun yıllar sağlıklı bir şekilde size dostluk edebilir. Şimdi muhabbet kuşunun daha uzun ve sağlıklı yaşaması için yapmanız gereken birkaç küçük ipucu vereceğim.

Daha öncesinde muhabbet kuşu alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenmek için aşağıda önerdiğim yazıyı okuyabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Uzun Yaşaması İçin Yapmanız Gerekenler

Evde Duracağı Konum

Muhabbet kuşunun evde duracağı konum ve bu konumun koşulları çok önemlidir. Muhabbet kuşları hem sıcağa hem soğuğa dayanamazlar. Onların duracağı oda ortalama 22-25 derece arasında yani oda sıcaklığında olmalıdır.

Esen Bölgelerden Uzak Tutun

Muhabbet kuşları özellikle cereyanda kaldıklarında çok çabuk ölürler. Bu kuşları cereyan yapan alanlarda yani rüzgar esen yerlerde kesinlikle bırakmayın. Muhabbet kuşunuz uzun yıllar yaşasın istiyorsanız bu duruma dikkat etmeniz gerek.

Uygun Kafes Seçin

Muhabbet kuşunuzun kafes içinde rahatça hareket etmesi ve kanatlarını açabilmesi önemlidir. Ayrıca kafes üzerinde veya kafes içinde kuşunuza zarar verebilecek sivri cisimler olmamalıdır.

Stresten Uzak Tutun

Muhabbet kuşlarında hastalıkların ve ölümün sebeplerinden biri strestir. Muhabbet kuşlarınızı stres yaratacak şeylerden uzak tutmalısınız. Bunu sadece gözlem yoluyla anlayabilirsiniz. Kuşunuzu strese sokabilecek bazı durumlar;

 • Ani ve yüksek ses çıkarabilecek şeyler.
 • Kuşunuzu çok fazla sıkıştırmak. Özellikle küçük çocukların kuşu kafeste çok fazla sıkıştırması kuşunuzu strese sokabilir.
 • Kuşunuzun korkacağı başka bir evcil hayvan bulunması. (Alıştırıldığında sıkıntı olmaz ama genelde kendilerini huzursuz hissederler)

Hastalıklara Önlem Almak

Muhabbet kuşları da tüm canlılar gibi hastalanabilir ve bu onların yaşam sürelerini azaltabilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarımız hastalandığında onlarla güzel bir şekilde ilgilenmeliyiz. Muhabbet kuşlarında en sık görülen hastalıklardan biri ishaldir. Muhabbet kuşlarında görülen ishale önlem almak için Muhabbet kuşlarında ishal tedavisi: https://www.sanslikuslar.com/muhabbet-kusu-ishal-tedavisi/ yazımı okuyabilirsiniz.

Yedirdiğiniz Şeylere Dikkat Etmek

Muhabbet kuşları yemle beslenmelidir. Bunun dışında bazen ödül olarak veya vitamin ihtiyacını karşılamak için bazı sebzeler verilebilir. Fakat verdiğimiz şeyin muhabbet kuşlarında ki etkisini daha önceden araştırmalı ve çok fazla vermemeliyiz.

Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar? (Sonuç)

Yukarıda da belirttiğim gibi muhabbet kuşları iyi bakıldığında 12 yıla kadar yaşayabilir. Ama muhabbet kuşlarımız için elimizden gelen en iyi ortamı hazırlamalıyız. Bu sevimli dostlarımız gerçekten sevgi ve ilgimizi fazlasıyla hak ediyor. Siz ona bir sevgi verirseniz o size on verecektir. 🙂

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir