1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Arasındaki Kavgaları Engellemek İçin Yapılacaklar

Kediler Arasındaki Kavgaları Engellemek İçin Yapılacaklar
0

Aralarında kavga eden kedileri engellemek için uygulanacak pek oldukça değişik yöntem vardır. Gerek evinizde bakımını üstlendiğiniz kediler olsun gerekse sokak kedileri ara sıra ciddi kavgaya tutulabilirler. Her iki durumda da kedilerin kavga etmesini seyretmek yerine onlara çeşitli şekillerde müdahalede bulunarak kavgayı sonlandırabilirsiniz. Çoğu zaman kedi kavgaları kısa süreli ve ciddi sonuçlar doğurmadan yaşansa da bazı durumlarda kedilerde mühim yaralanmalar görülebilir. Bu tür problemlerin önüne geçmek için kediler arasındaki kavgaları engellemek adına uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Kediler Niçin Kavga Eder?

Kedi kavgasının sebepleri kedilerin yavru yada erişkin olmasına nazaran değişebilir. Ek olarak her biri değişik karakterde olan kedilerin içgüdüsel davranışları da kediler içinde kavga yaşanmasına sebep olabilir. Çoğu zaman kedinin kendini güvende hissetmediğinde ve tehdit altında olduğunda agresif davranışlar gösterdiği bilinir. Bununla beraber hem sokak kedileri hem de ev kedileri içinde meydana gelen kavganın sebepleri şunlar olabilir:

 • Kedinin hormonal değişimleri
 • Kedinin yetiştirilme biçimi ve karakteri
 • Kedinin kendine ilişik olan bölgesini koruma içgüdüsü
 • Kediler içinde görülen kıskançlık problemleri
 • Kedinin bulunmuş olduğu ortamda kedinin güvende hissetmemesi
 • Mama yada yiyecek paylaşımından dolayı yaşanmış olan gerginlik
 • Eş seçiminde yaşanmış olan agresif tutumlar
 • Bazı biyolojik hastalıklar
 • Kedinin küçüklüğünden gelen travmatik vakalar

Bunlar benzer biçimde daha pek oldukça sebep kediler içinde yaşanmış olan kavgaların sebebi olarak gösterilebilir. Dolayısıyla kedilerin birbiri ile niçin kavga ettiğinden oldukça, gerilimin meydana gelmesi durumunda kavgayı önleyecek tedbirlere odaklanmak gerekir. Kedilerin sık sık kavga etmesi ise birbirlerinden hoşlanmadıklarını gösteren en mühim unsurdur. Kedi kavgalarında dışarıdan yapabileceğiniz bazı müdahaleler ile kedilerin kavga sebepli yaralanmalarını engelleyebilirsiniz.

Kediler Arasındaki Kavgaları Engelleme Şekilleri

Kedilerin kavgasını engelleme teknikleri sokakta yada evde bakımını üstlendiğiniz kedilerin yaşam ortamına nazaran farklılık izah edebilir. Bununla beraber kediler her ne kadar değişik karakterde olsalar da doğaları gereği bazı çevresel tepkilere karşı aşırı duyarlıdır. Bu tür uyaranları kullanarak kedilerin kavgasına son verebilir hatta kavga etmek suretiyle olan kedileri sorunsuz halde ayırabilirsiniz. Kedilerin kavga etmeden ilkin çoğu zaman birbirlerine diklendikleri ve çeşitli vücut pozisyonları aldıkları görülebilir. İşte bu sırada bilgili bir halde müdahalede bulunmazsanız, iki kediyi ayırmak yerine kavganın tetikleyicisi bile olabilirsiniz. Bu sebeple kediler arasındaki kavgaları engellemek için ilk olarak bilgili hareket etmek ve hangi teknikleri uygulayabileceğinizi kararlaştırmak oldukça önemlidir. Hem evcil kedilere hem de sokak kedilerine kavga öncesinde yada kavga esnasında müdahalede bulunabileceğiniz pek oldukça yöntem vardır.

Yüksek Ses Çıkarmak Kedi Kavgasını Engelleyebilir

Kedi kavgasında yüksek sesle tepki vermek, iki yada daha çok kedinin dikkatini dağıtmada en ergonomik yöntemdir. İster evinizde isterseniz de sokakta iki kedinin kavga ettiğini fark ettiğinizde yüksek sesle müdahalede bulunabilirsiniz. Bu sayede kavga etmek suretiyle olan yada halihazırda kavgaya tutuşmuş olan kedilerin dikkatini değişik bir noktaya çekebilirsiniz. Bununla beraber insanların kızgın olduklarını ses tonlarından fark edilebilen kediler, onlara söylemek istediğiniz durumu oldukça net halde kavrayabilirler. Yüksek sesle kedilere doğru bağırdığınızda kediler kavgaya son vererek kendi yoluna gidebilir yada daha sakin bir hale geçebilir. Ek olarak kedilere yüksek sesle müdahale ederken bir taraftan elinizi çırpmak yada ayağınızı yere vurmak benzer biçimde hareketlerle tepkinizi destekleyebilirsiniz. Bu sayede hem sokak kedilerinin hem de evcil kedilerin kavgasını ergonomik halde sonlandırmanız mümkündür.

Kavga Eden Kedilerin Ortamını Dağıtmak Kavgayı Sonlandırabilir

Kavgaya tutuşan kedilerin ortamını bozmak kedilerin yaşamsal içgüdülerini harekete geçirir. Bilhassa sokakta kavga eden kediler çoğu zaman kendi alanlarını korumak yada üreme içgüdüsü ile sık sık fizyolojik mücadeleye girebilir. Bu tür durumlarda kedilerin kavga etmiş olduğu yere elinizin altındaki büyün bir cismi koymak, kedinin ortamında farklılıklar yaşanmasını sağlar. Evinizde yada sokakta kavga eden kedileri ayırmak için büyük cisimlerle müdahale etmek yararlı sonuçlar elde etmenize destek olabilir.

Mesela evimizdeki kedilerin kavga ettiğinde yanlarına bir yastık, kilim yada çanta benzer biçimde bir cisim koyduğunuzda kısa sürede ayrılıp ortamı incelemeye başlarlar. Sokaktaki kediler için de elinizin altında olup onlara zarar vermeyeceğini düşündüğünüz karton kutu, büyük su şişesi, top yada benzer cisimleri kullanabilirsiniz. Bu sayede kediler kendi yaşam alanlarında aniden değişim yaşanmasıyla içgüdüsel olarak bu farklılığa odaklanırlar. Bunun sonucunda da oldukça ciddi kavgaya tutuşabilecek kedileri sorunsuz halde ayırmış olmanın verdiği rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Kavga Eden Kedilere Su Sıçratmanın Tesiri

Kavga eden kedilerin suya tepkisi kavganın ansızın bitmesini sağlayabilir. Kedi bakımında deneyimli kişilerin bileceği suretiyle kediler sudan asla hoşlanmayan canlılardır. Islanmak bir yana kediler üstüne sıçratılan sudan kaçmak için bulundukları ortamı terk etmeye bile razıdır. Bu yüzden hem sokakta hem de evde meydana gelen kedi kavgalarını ayırmada en etkili yöntem onlara su sıçratmaktır. Sadece bu sırada kedileri daha çok kızdırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Kediler arasındaki kavgaları engellemek için bir bardak yada şişedeki suyu hafifçe yanlarına doğru dökmeniz bile kafi olacaktır.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Birbirinden Hoşlanılmış olduğu Iyi mi Anlaşılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir