1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Kakasını Ne Sıklıkla Yapar

Yavru Kediler Kakasını Ne Sıklıkla Yapar
0

Yavru Kediler Kakasını Ne Sıklıkla Yapar

Yavru kediler kakasını yapması için size gereksinimleri olabilir. Annelerinden ayrılmış olan kediler, kendi başlarına tuvaletini yapamayabilir. Özelikle yeni doğan yavrular bir tek annelerinin yardımı yardımıyla dışkılayabilir. Anne kediler yavrularının dışkılaması için onların genital bölgesini yalar. Sahiplendiğiniz yavru kedinin anası yoksa, bu vazife sizin sorumluluğunuz haline gelir. Yavru kedilerin tek başlarına dışkı yapması birazcık süre alabilir. Eğer 3 ila 4 haftalık bir kedi sahiplendiyseniz, derhal kedi hela kumu kullanmasını beklememelisiniz. Yavru ya da erişkin kediler, bağırsaklarından dışkı atılmaya hazır olduğunda, sinyaller alırlar ve dışkı yaparlar. Yavru kedilerin ne çoğunlukla dışkıladığı, beslenme tarzlarına, stresli olup olmamalarına, viral, bakteriyal ya da paraziter enfeksiyon benzer biçimde alttan bir mesele olup olmadığına gore değişebilir.

Kedilerin Wc Sıklığını Etkileyen Faktörler

 • Yeme İçme Sıklığı: Yavru kedilerin kaka yapması hakkında değişikliğe niçin olabilecek ilk unsur, yeme içme aktiviteleridir. Kediniz azca su içiyor ve sürekli kuru mama yiyorsa idrar yapma sıklığının azaldığını görebilirsiniz. Kedinizin mama yeme ve su içme sıklığının değişmesi ile wcye çıkma ihtiyacı azalır yada çoğalır. Fazlaca mama yiyen ve su içen kediler naturel olarak daha sık hela ihtiyacı duyar.
 • Sıhhat Problemleri: Kedinizin yaşamış olduğu sıhhat problemleri hela sıklığında etkili olabilir. Kediniz ishal olduğunda daha sık ya da kabız olduğunda daha azca wcye çıkabilir.
 • Gün İçinde Yaşanmış olan Vakalar: Kediler evde ya da dışarıda olan en ufak değişimlerle strese girebilen canlılardır. Eve yeni bir eşya almanız bile yavru kedilerin kaka yapması mevzusunda farklılıklar olmasına niçin olabilir. Gün içinde devamlı hareketli ve etken olan kedinizin wcye çıkma sıklığı bu vakalara bağlı değişebilir.

Yavru Kedileri Sık Sık Temizlemelisiniz

Her çişini yada kakasını yapınca temizliği yapmak için paraben içermeyen ıslak mendili ya da temiz bir bezle cildini temizlemelisiniz. Yavru kedilerin cildinin kırılgan bulunduğunu unutmamalısınız. Cildini tahriş edebilecek ya da yakan idrar kalıntıları, idrarda yanma benzer biçimde birçok problemi meydana getirebilir. Bu probleminin önüne geçebilmek için kedinizin poposunu silerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kedinizde pişik ya da idrar yanması benzer biçimde bir mesele var ise, söz mevzusu bölgenin daima temiz kalması önemlidir. Bölgenin iyileşmesi için merhem sürebilirsiniz. Yavru kediler büyüdükçe kendilerini temizlemeyi öğrenirler ve sizin onun peşinizden koşmanıza gerekseme duymaz. O zamana kadar kedinizin hijyeninden ve temizliğinden görevli olduğunuzu unutmamalısınız.

Kediniz İçin Sıhhatli Bir Program Belirlemek

Kedinizin tertipli ve sıhhatli bir programı olmasını tuvaletini yapmasını kolaylaştırır. Kedinizin dışkılamasına yardım etmek için her mama yedikten sonrasında genital bölgesini bir bez ile ovmalı ve uyarmalısınız. Hangi sıklıklar ile besleneceğini ayarlamalısınız. Bunun için gıda çizelgesini ve ağırlığını takip etmelisiniz. Kedinizin semptomları için dışkı ve idrar kontrolleri yapmalısınız. İdrarı daima açık sarı renkte olmalıdır. Kedinizin her beslenme sonrası dışkılama yapması önemlidir. Kedinizin kakası daima hardal sarısı renkte görülmeli ve günde minimum 1 ila 2 kere dışkılamaları önerilmektedir. Yavru kedinizin kaka yapma sıklığı ya da kıvamı mevzusunda şüpheleriniz var ise veteriner hekim hekiminize danışmalısınız.

Kediniz İçin Yumuşak ve Nemli Bezler Kullanmalısınız

Yavru kedinizi, her yemekten sonrasında dışkılaması için teşvik etmeniz gerekir. Bu vazife normalde anne kedilerin görevidir. Fakat yavru kedinin tüm bakımı kedi sahipleri tarafınca da aynen uygulanmalıdır. Anne kediler yavrularının dışkılaması için vücutlarının bazı bölgelerini yalar. Sizde aynı görevi görebilmek için emici ve yumuşak bezlerden yardım alabilirsiniz. Yavru kedinizin kaka yapabilmesi için pozisyonunu değiştirmesi gerekir. Bazı yavru kediler dik oturmayı, bazıları sırt üstü çevirmeyi bazıları ise altları yere bakacak şekilde durmayı tercih edebilir. Kedinizin uygun pozisyonunu bulup yumuşak bir bezle genital bölgelerini dairesel hareketler ile ovmalısınız. Bu işleme kediniz tuvaletini yapana dek devam etmelisiniz. Ovalama hareketi, kedinizin yaşına gore, 10-40 saniye içinde sürdürülebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir