1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Köpekle Uyumak Sağlıklı mı?

Kedi Köpekle Uyumak Sağlıklı mı?
0

Kedi Köpekle Uyumak Sağlıklı mı?

Kedi köpekle uyumak; evcil hayvan sahibiyseniz eğer birlikte uyuduğunuz zamanlar kesinlikle oluyordur. Evcil hayvanınızla uyku esnasında aynı yatağı paylaştığınız vakit sabahları dinlenmiş bir halde uyanabiliyor musunuz? Yoksa uykunuz bölünüyor ya da bitkin bir halde mi uyanıyorsunuz? Evcil hayvanınızla birlikte uymanızın sıhhatli olup olmadığından sizlere bahsedelim.

Kedi ya da köpek dostunuz olsun evcil hayvanınız ile birlikte uyumanın keyif verici bir aktivite bulunduğunu biliyoruz. Aynı evi paylaşacak kadar sevdiğiniz sempatik dostunuz ile aynı yatağı paylaşmakta sizler için keyifli olacaktır. Evcil hayvanınıza sarılarak uyuduğunuzda yumuşacık tüyleri ile hem sizi sıcak tutarlar hem de onları ne kadar sevdiğinizi sarılarak göstermiş olmuş olursunuz. Keşke evcil hayvanınıza sarılıp uyumak bu kadar keyif verici olmakla kalsa fakat maalesef bazı durumlarda birlikte uyuma aktivitesi hem sizin hem de evcil hayvanınız için can bunaltan durumlara yol açabilir.

Uyku kliniklerinin yapmış olduğu bazı araştırmalara bakılırsa bazı insanoğlu evcil hayvanlarıyla uyumaktan keyif alırken bazıları birlikte uyumayı pek keyifli bulmayabiliyor. Bazı hayvan sahipleri evcil hayvanı ile uyumayı sevmiş olarak tercih ederken bazı hayvan sahipleri birlikte uyumayı asla tercih etmeyebiliyor. Bilhassa evde birden fazla hayvan var ise birlikte uyuma durumu pek keyif verici bir aktivite olmayabiliyor. Kedi ya da köpeğinizle birlikte uyumak sizin keyfinize kalmış bir şey gene de biz size evcil hayvanınız ile birlikte uyuduğunuzda oluşabilecek sıhhat problemlerinden bahsedelim.

Evcil Hayvanla Birlikte Uyuduğunuzda Oluşabilecek Sıhhat Sorunları Nedir?

Kedi ya da köpekle uyumak yalnız uyku problemi yaratmakla kalmıyor bununla birlikte değişik sıhhat sorunlarının oluşmasına da niçin olabiliyor. Alerjik bir vücudunuz var ise evcil hayvanınız ile uyuma mevzusuna fazlaca dikkat etmeniz gerekiyor. Evcil hayvanınızla uzun süre sarılarak uyumanız alerji durumunuzu tetikleyebilir.  Alerjik bir durumunuz olmasa bile evcil dostlarımız tüylü canlılar oldukları için ister istemez bir miktar tüy dökerler. Evcil hayvanınızın tüylerinde bulunan bazı iç parazitler iç organlarımızda kistlere niçin olabilir.

Evcil hayvanınızın tüylerinde bulunan iç parazitler kistlere niçin olabileceği benzer biçimde pire benzer biçimde bazı dış parazitlerde solunum yollarında çeşitli tıkanmalara niçin olarak solunum problemlerine yol açabilir. Hayvan pireleri insanların üstlerinde yaşamayı pek tercih etmezler. Evcil hayvanlarımızın vücut ısıları bizim vücut ısımıza bakılırsa birazcık daha yüksektir.

Kedi ve Köpeklerden Geçen Pire Isırıklarına Maruz Kalabilirsiniz

Pireler sıcak vücudu sevdikleri için evde bir evcil hayvan var ise barınmak için evcil hayvanınızın vücudu pire için ilk tercih olacaktır. Pirenin sizin üzerinizde barınma mevzusunda kaygı etmeniz gerekmese de üzerinize sıçrayan pireler sizi ısırıp kanınızı emdikten sonrasında yeniden evcil hayvanınızın vücuduna dönerler. Bu pire ısırıkları da insanlarda alerjiye niçin olabileceğinden kaşınma, yanma ve kızarıklık benzer biçimde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hem evcil hayvanınızın sağlığını hem de kendi sağlığınızı koruyabilmek için evcil hayvanınızın iç ve dış parazitler aşılamalarını tertipli olarak yaptırmalısınız.  Evcil hayvanınızda bulunan iç ve dış parazitler hayvan sahipleri için problem yaratabildiği benzer biçimde aynı durum evcil dostunuz içinde geçerli. Kısacası evcil dostunuzun sağlığı ve bu iç ya da dış parazitlerin sizlere geçip hastalık vermemesi için evcil hayvanınızın paraziter aşılamalarını veteriner hekim hekiminizin belirlediği takvime uyarak kesinlikle yaptırmalısınız. Evcil hayvanınızla birlikte uyuduğunuz gece her ihtimale karşı çarşaf ve kılıflarınızı yıkamanızı tavsiye ederiz.

Kedi Köpekle Uyurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evcil hayvanınızla uyumak her ne kadar keyifli olsa da oldukça dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir durum. Evcil hayvanınız bilhassa kedi ise sizden fazlaca daha minik boyutlarda olduğundan dikkatli olmalısınız. Kedi ve köpekte nizami yattığından söz edemeyiz. Uyku esnasında hareket edebilirler, yer değiştirebilirler, üstünüze ya da bacaklarınızın arasına yatmak isteyebilirler. Evcil hayvanınızla birlikte uyurken yataktaki hareketlerinize fazlaca dikkat etmelisiniz. Hareket ederken evcil hayvanınızı ezmek ya da ittirmek benzer biçimde durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Uyku esnasında yaptığınız bu hareketler evcil hayvanınıza zarar verebilecekken evcil hayvanınızdan gelebilecek ısırılma ya da tırmalanma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Evcil hayvanınızla birlikte uyumak sizlere keyif verirken sempatik dostunuz için aynı şey geçerli olmayabilir. Bazı evcil hayvanlar aşırı yakın temastan hoşlanmayabilir ya da yatakta sizinle yatmayı tercih etmeyebilir. Evcil hayvanınızı sizle birlikte uyumak istemediği zamanlarda uyumaya zorlamayın. Sizin sevip sevmediğiniz aktiviteler olduğu benzer biçimde aynı mevzu evcil hayvanınız içinde geçerli.

Birlikte yaşamanızı daha keyifli bir hale getirmek için şımartmamak şartıyla evcil hayvanlarınızın sevilmiş olduğu aktiviteleri yapmanızı tavsiye ederiz. Evcil hayvanınızı sevmediği bir aktiviteye zorlamak aranızda huzursuzluk çıkarabileceği benzer biçimde aşırı oranda sevilmiş olduğu aktiviteleri de yapmak evcil hayvanınızın şımarmasına dolayısıyla gene aranızda bir ekip sorunların oluşmasına yol açacaktır. Evcil hayvanınızı ne kadar severseniz sevin onlara daima sahibinin kim bulunduğunu öğretmeye çalışın. Sizin haiz karakterinize alışan evcil hayvanınız size karşı extra bir itimat duyarken hem de lafınızı dinlemesi icap ettiğini kavrar. Evcil hayvanınızla sıhhatli bir hayvan ve haiz ilişkisi elde ettiğinizde her alanda daha keyifli ve muntazam bir dostluk ilişkisi kurmuş olmuş olursunuz. Bahsettiğimiz tüm bu ihtimaller içinde sıhhat ve güvenlik risklerini ele alarak evcil hayvanınız ile birlikte uyumak size kalmış bir karar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir