1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı
0

Görüntüsü ile kişileri mutlu eden, sempatik bir kuş türü olan sultan papağanı özellikleri ile dikkat çeker. Sıcakkanlı bir kuş türü olması sebebi ile her insanoğlunun gönlünü fethetmeyi başarıyor. Bu yüzden de evcil hayvanlar içinde en oldukça tercih edilenler içinde yer ediniyor.

Evinizin içinde besleyeceğiniz sultan papağanı evin enerji ve neşesini yükseltir. Eğer ki evinizde bulunuyorsa sizi mutlu etmeye her daim güçleri yeter.

Sultan papağanı alıngan bir kuştur. Bu yüzden dikkatli olmakta yarar vardır. Kırılgan olmaması ve alınmaması için ihtiyaç duyulan sevginin yeteri kadar verilmesi mühim bir detaydır. Amerikan halkının bilhassa ilk tercihleri içinde sultan papağanları gelir.

1793 senesinde Avustralya’da belli bir sınıfa ayrılmış olduğu bilinir. Sonrasında ise günümüze kadar varlığını devam ettirerek evlerin eğlence deposu haline gelir. Kuş çiftliklerinde üretimleri yapılarak tüm dünyaya tanıtılması ile ev ortamına girdikleri görülür.

Sürü ortamında kaldıkları için aile ortamına derhal uyum sağlayarak yaşamlarına devam ederler.

 

Sultan papağanı özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sevgisi ve enerjisi ile malum sultan papağanı özellikleri ve bakımı mevzusunda da kırılgan olmayı lüzumlu kılar. Sultan papağanının özelliklerine bakılacak olursa ıslık çalmada büyük marifetli oldukları görülür. Adam sultan papağanı dişi sultan papağanına nazaran daha iyi bir konuşma kabiliyetine haizdir.

Ek olarak erkeklerinin ses çeşitliliği de daha fazladır. Tüm bunların yanında uzun süre uçabilme kabiliyetleri de bulunur.

Sultan papağanı sahiplenen bir şahıs omzunda papağanı tutabilir. Oldukça evcil bir kuş türüdür ve sahibine asla zarar vermez. Yiyecek yeme ve oyun oynama haricinde sahibinin omzunda olmaktan büyük keyif alır.

Hafızaları kuvvetli olduğundan aniden 15 kelimeyi kavrayabilir ve geri aktarabilir. Zekiliği ile bilinirler. Bu da onların daha oldukça seçilmesine ve ilgi görmesine niçin olur. Bu yüzden de çiftliklerde üretimi yapılır ve evcil hayvan olarak evlerin içine kadar girer.

Sultan Papağanı Özellikleri ve Tutarları

Evcil bir tür olan sultan papağanı özellikleri ve tutarları merak mevzusudur. Sultan papağanı özellikleri içinde şunlar bulunur:

 • Sarı, gri ve beyaz renkleri ile ünlüdür.
 • 20 yıl yaşamış olduğu bilinir.
 • Boyut olarak minik bir kuş türüdür.
 • Islık çalma ve konuşma özelliklerine haizdir.
 • Sıcakkanlı olmaları ile bilinirler ve daire ortamına adaptedirler.
 • Ayakları en oldukça üşüyen organıdır. Bunun sebebi de ayaklarında tüy bulunmamasıdır.

Bunca hususi durumunun yanı sıra sultan papağan tutarları da merak edilenler içinde yer alır. Tutarları oldukça uygun olup evde beslenmeye ve alınmaya uygundur. Bilhassa yavru olanlarının fiyatı büyüklerine nazaran daha caziptir. Böylece satın alınmasında güçlük çekilmiş olduğu görülmez.

Kuş çiftliklerinde üretimi yapıldığı için bolca oranda sultan papağanı mevcuttur. Bu durum da fiyatların uygun olmasına niçin olarak her insanın bütçesine uygun olmasını sağlar. Böylece her evde sultan papağanı almaya bütçe bulunur ve evin sevinç deposu olan bu kuş toplumsal ortama dahil olur.

Sultan Papağanı Özellikleri Nedir?

Kuş türlerine merak salan hayvan severler sultan papağanı özellikleri nedir mevzusunda informasyon sahibi olmak ister. Bu yüzden de araştırma içine girer. Meydana getirilen incelemeler sonrasında ise sultan papağanlarının en cana yakın kuş türü bulunduğunu gözlemler.

Sultan papağanı özellikleri kadar beslenme ve bakımı ile de ilginçtir. 2 tane su kabı ve yem kabına gerekseme duyarak yaşamlarına devam ederler. Geniş bir kafeste yaşamaları gelişimleri ve rahat etmeleri için gereklidir. Ek olarak kafeslerini sevdikleri andan itibaren kendileri kafese girip çıkabilir. Bu da sizi zorlayacak bir durumun içine girmekten alıkoyar.

Ev ortamına uygun bir türdür. Yanaklarını ve tüylerini sevmeniz halinde sizinle daha iyi yazışma kurabilen bir papağan bulunduğunu görürsünüz. Toplumsal bir canlı olduğundan evde bir çocuk varmış, havasını size yaşatır.

Gelişiminin sıhhatli olması mevzusunda yem seçiminin de iyi yapılması gerekir. Böylece 20 yıl kadar yaşayabilir. Üstelik bakımları da dikkatli yapılmalı ve bakımları aksatılmamalıdır. Böylece hem daha iyi yaşar hem de papağanın hazzı yerinde olur.

Albino Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı grubundan olan albino sultan papağanı özellikleri oldukça değişiktir. Renkleri ve özellikleri ile öteki sultan papağanı gruplarından ayrılır. Sultan papağanı grubunda azca rastlanılan bir türdür.

Kırmızı gözlü ve beyaz renktedirler. Azca bulunmalarının yanı sıra zarifliği ve kibar duruşu ile de dikkatleri üstüne çekiyor. Zarif bir papağan türü arayanlar için oldukça uygun bir türdür.

Albino sultan papağanı adını almasının sebebi ise vücudunda melalin pigmentinde eksiklik olmasıdır. Bu papağan türü kolay eğitilebilir. Hafızaları ve zekâ düzeyleri oldukça güçlüdür. İstediğiniz şeyi söyletmek ya da ıslak çalmasını sağlamak için birkaç kez önden göstermeniz yeterlidir.

Uygulamayı acele kavrayan, öğrenmeye meyli olan bir kuştur. Sadece bu kuş türü yalnız kalmayı sevmez. Bu yüzden eşli olarak satın almanız onları memnun eder, neşelerini katlar.

Lutino Sultan Papağanı Özellikleri

Beyaz ve sarı renkleri ile göz dolduran lutino sultan papağanı özellikleri oldukça ilginçtir. Kanatları ve yüz kısmındaki tüylerde sarı renkler görülür. Ek olarak turuncu benekleri ile sarı ile olan uyumunu güzel tamamlar. Hatta tamamen vücudu sarı tüyler ile kaplı olan türleri de görülür. Ayak kısmı ve gagası kırmızı renkte olup en oldukça görülen papağan türü olarak bilinir.

Lutino sultan papağanının yaşı ilerleyince göz rengi koyu bir görüntü alır. Gece karanlığından ve ani seslerden oldukça etkilenip korkar. Bu yüzden konulacağı alanın iyi seçilmesi hayvanın huzuru için oldukça önemlidir. Yavru ve genç olan papağan ısırmaya meyillidir.

Sadece yaşlı bir lutino ısırmaya meyletmez. Öğrenme ve gelişimi iyi olan bu tür, ödüle dayalı olan bir eğitim sistemi ile oldukça kısa sürede yaptıklarınızı öğrenebilir. Konuşma hususi durumunu de böylece daha kolay geliştirir.

Grey Sultan Papağanı Özellikleri

Papağan türlerinden biri de grey sultan papağanıdır. Bu kapsamda; Grey sultan papağanı özellikleri incelendiğinde şunları söylemek mümkündür:

 • Rengi koyu gri olarak bilinir.
 • Beyaz ve turuncu renklerin uyumu ile tüylerinde renklenmeler görülür.
 • Gaga ve ayakları siyah renktedir.
 • Gri renkteki grey sultan papağanı dişi olarak görülür.
 • Adam olan grey sultan papağanı öğrenmeye daha yatkındır.
 • Sürüler halinde yaşadıkları için toplumsal ortama derhal adapte olurlar.

Akıllı ve parlak zeka olan bu papağan türü günümüzde tercih edilen türler içinde baş sıralarda yer alır.

Pied Sultan Papağanı Özellikleri

Papağan türleri oldukça çeşitlidir. Bu yüzden de her bir türün kendine özgü özellikleri bulunur. Ek olarak, Pied sultan papağanı özellikleri de sayılacak olursa şunlar söylenebilir. Beyaz, sarı ve gri renklerini vücutlarında görmek mümkündür.

Kanatlarının ve yüzlerinin rengi vücutlarına oranla daha açık bir renge haizdir. Yüz kısımlarında turuncu renkte benekler bulunur. Bu da onların daha sempatik görünmesine destek verir.

Gelişimleri acele olup ortama uyum sağlamaları daha kolaydır. Renkleri ile görsel bir güzellik sunarlar. Benekli renkleri ile bilinseler de kuyruk renkleri ile kanat renkleri birbirinden ayrılır.

Böylece görsel bir şölen havası sunarlar. İnsanlar ile iyi yazışma kurup onların toplumsal yaşamlarına dahil olurlar. Bu da papağanın aileden biri olarak görülmesini sağlar.

Sultan Papağanı Genel Özellikleri

Merak edilenler içinde yer edinen sultan papağanı genel özellikleri bulunur. Sultan papağanları 1770 senelerinde Avustralya’da bulunur. Varlığını o senelerden beri günümüze kadar korur.

Kakadu ailesine mensup olan bu papağan türü, orta boyludur. Bulunmasının peşinden ABD ve Avrupa’da kendine yaşam alanı açılır. Bu ülkelerde evcilleştirme işlemi yapılarak üretimlerinin devamlılığı sağlanır.

1900’lü yıllardan sonrasında ise üretiminde büyük bir artış görülür. Böylece oldukça tercih edilen bir kuş olarak evlere girer. Araştırmalara nazaran muhabbet kuşlarından sonrasında en oldukça beslenen ve evlere giren kuş türüdür.

Bu türün en belirgin özelliği ise yanak renkleri ve kuyruğunun şeklidir. Ek olarak uzun süre uçabilme özelliğine de haizdir. İnsan ilişkileri oldukça iyidir. Sevildiklerini hissettikleri anda ortama acele uyum sağlarlar.

Öğrenip ezberlemiş olduğu kelimelerin anlamını da öğrenme kabiliyetleri vardır. Bu da onların zekasının ne kadar gelişmiş bulunduğunun en net göstergesidir.

Dişi sultan papağanı ile adam sultan papağanı birbirinden farklıdır. Bilhassa ses çıkarma mevzusunda değişik kabiliyetlere haizdir. Adam olan türü korna ya da kapı sesi benzer biçimde seslere daha duyarlıdır ve meyillidir. Sadece dışı sultan papağanı azca oranda sesi çıkarabilir.

Hareket yetileri de oldukça güçlüdür. Acıkması ya da ağrı çekmesi durumunda halini ifade etmekte zorlanmazlar. Ek olarak kendini güvende hissetmediği bir ortamda feryat atarak dikkatleri üstüne toplar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir