1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

9 Maddede Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

9 Maddede Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler
0

Muhabbet kuşları hakkında bilgiler, yeni bir kuş sahiplenecek kişilerin ilgisini çeker. Bu sempatik kuşlar hem evinize sevinç getirir hem de bakımları bir fazlaca kolaydır. Muhabbet kuşlarını yakından tanımak istiyorsanız; yazımızı incelemeye devam etmelisiniz!

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

Bu küçük kuşlar, neşeli ve şefkatli halleri ile bir çok insanoğlunun ilgisini çeker. Ufak boyutuna karşın muhabbet kuşu, tüm dünyada popüler bir kuştur. Muhabbet kuşları hakkında bilgiler şunları ihtiva eder:

 1. Muhabbet kuşu, 1887 senesinde Dr. Fischer tarafınca Afrika’da keşfedilmiş bir kuştur. Alman zoolog Carl Hagenbech 1973’te muhabbet kuşlarını tanıtana kadar Avrupa’da bilinmiyordu.
 2. Muhabbet kuşları bir tür papağandır. Doğrusu papağan ırkından gelen kuş cinslerinden biridir.
 3. Muhabbet kuşu en sevecen kuşlardan biridir. Bir çok kuş benzer biçimde tek eşlidir.
 4. Sempatik karakteri, bu kuşu sahibine oldukca yakın kılar. Sahibiyle oyunlar oynamayı, kafesinden çıkmayı ve tüylerinin okşanmasını oldukca sever. Toplumsal ve eğlencelidir.
 5. Muhabbet kuşları hakkında bilgiler içinde bir diğeri de bu kuşların son aşama eğitime açık hayvanlar olmalarıdır. Muhabbet kuşu oldukca zekidir. Bazı numaralar ve egzersizler yapmak için zamana ihtiyacı olabilir. Sabırlı olursanız, kuşunuz pek oldukca hareketi ve numarayı öğrenecektir.
 6. Muhabbet kuşları oldukca sevgi doludur fakat hem de oldukca bölgeci kuşlardır. Kendi bölgelerinde dolaşan yabancılardan pek hoşlanmazlar. Başka bir hayvanı ya da insanı sevmezlerse, saldırgan olabilirler.
 7. Muhabbet kuşları suyu sever. Bundan dolayı kuş banyoluğu benzer biçimde bir ekipman, kuş kafesi içinde kesinlikle olmalıdır.
 8. Muhabbet kuşunun pençeleri öteki kuşların pençelerinden değişik bir konumdadır. Bu durumda, iki parmak ileriyi, öteki ikisi ise geriyi işaret etmektedir.
 9. Muhabbet kuşu renkleri oldukca çeşitlidir. En oldukca bilinenleri yeşil, sarı ve turuncu olsa da mavi, beyaz, mor ve siyah olanları da vardır.

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşları hakkında bilgiler paylaştık. Peki, bu sempatik kuşlar ne yer? Muhabbet kuşları için hususi olarak geliştirilen muhabbet kuşu yemi bulunmaktadır. Bu yemler, kuşunuzun gereksinim duyan gıda bileşenlerini tam ve dengeli oranda yapısında bulundurur. Bundan dolayı de kuşlar için en iyi seçim, bu tür yemler olmaktadır.

Muhabbet kuşunuzun beslenmesinde çeşitlilik yaratmak adına ona sebze, meyve, tohum ve yeşillikler de verebilirsiniz. Bilhassa de eğitim sürecinde kuş krakerleri en doğru seçimlerden biridir. Sadece muhabbet kuşunun temel beslenmesinin kuş yemi olması icap ettiğini unutmamalısınız.

Muhabbet Kuşu Kafesi Iyi mi Olmalı?

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşları hakkında bilgiler söz mevzusu olduğunda bu kuşların yaşam alanları da mühim hususlar içinde bulunur. Sempatik kuşunuz geniş bir muhabbet kuşu kafesi gerektirir. Böylece kafes içinde özgürce hareket edebilir, oyunlar oynayabilir ve dostlarıyla keyifli zamanlar geçirebilir.

Kuş oyuncakları, kuş yuvası, kuş yemliği benzer biçimde bazı temel malzemeler de muhabbet kuşunun kafesinde kesinlikle olmalıdır. Muhabbet kuşunun kafesi sağlam malzemelerden yapım edilmeli ve kuş için güvenli bir seçim olmalı. Böylelikle evcil kuş dostunuz için yaşanılası bir alan yaratmış olacaksınız.

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşlarının yaşam süresi genel olarak 5-8 yıl kadardır. Sadece daha uzun seneler süresince yaşayan muhabbet kuşları da vardır. Kuşunuzun iyi koşullarda bakılması, zihinsel ve fizyolojik ihtiyaçlarının giderilmesi, onun yaşam süresini bir fazlaca etkileyecektir. Ek olarak kuşunuza sunacağınız yemlerin kalitesi de küçük dostunuzun sağlığını etkileyen bir öteki unsurdur. Kaliteli yemlerle beslenen kuşların yaşam süresi daha uzundur.

(*9*)Muhabbet Kuşu Renkleri Nedir?

Muhabbet kuşları rengarenk canlılardır. Birçok değişik renk çeşidinde karşımıza çıkabilirler. Yukarıda da söz ettiğimiz benzer biçimde muhabbet kuşu renkleri yeşil, sarı, mavi, turuncu, beyaz, siyah, mor şeklindedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir