1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Yaz Mevsiminde Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Mevsiminde Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Yaz mevsiminde papağan bakımı dikkat ve özveri gerektirir. Rengarenk tüyleri ve yansılamak kabiliyetleri ile hepimiz tarafınca malum bir kuş türü olan papağanlar dünya genelinde en oldukça beslenen evcil kuşlardan biridir. Birçok değişik papağan türü vardır. Değişik papağan türlerinin bakımında birkaç küçücük değişim olmasına karşın genel olarak bakımlarının oldukça benzer olduğu söylenebilir. Papağan bakımında mevsimine gore de bazı değişimler olur. Bu yazımızda yazın papağan bakımı iyi mi olmalı mevzusuna açıklık getiriyoruz. İşte detaylar!

Yaz Mevsiminde Papağan Bakımı

Yaz Mevsiminde Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde papağan bakımı mevzusunda bu tarz şeyleri ihmal etmeyin:

1. Isı

Yaz mevsiminde papağan bakımı söz mevzusu olduğunda en mühim detaylardan biri sıcaklıktır. Papağanların naturel yaşam alanlarında sıcak iklimler mevcuttur. Bundan dolayı sıcak havalara toleransları oldukça güçlüdür. En ideal ısı onlar için 20 ila 25 aşama arasıdır. Daha yüksek olması durumunda da oldukça büyük bir mesele yaşanmaz. Sadece gene de yazın sıcak güneşin altında kalmamaları gerekir. Direkt güneşe maruz kalan alanlar yerine aydınlık olan başka alanlar tercih edilmelidir.

2. Kafes Temizliği

Hijyensiz ortamlar bir çok hastalığın daha kolay bir halde yayılmasına sebep olur. Bilhassa yazın sıcak havalarda hijyensiz bir ortamda hasta olmak oldukça kolaydır. Papağanların bu ortamda hasta olmasını önlemek için kafeslerinin temizliği tertipli olarak yapılmalıdır. Kafesin yanı sıra kafes içine konulacak suluk ve yemlik şeklinde malzemeler de iyice temizlenmelidir.

3. Beslenme

Yaz mevsiminde papağan bakımı hususunda beslenme de oldukça ehemmiyet arz eder. Sıhhatli beslenme ile papağanların bağışıklığı daha kuvvetli bir vücuda haiz olması mümkündür. Kuvvetli bağışıklık ile hastalıklara olan dirençleri arttırılır. Bundan dolayı her mevsim olduğu şeklinde yazları da sıhhatli bir halde beslenmeleri sağlanmalıdır. Temel beslenme kesinlikle papağan yemi olmalıdır. Tek tip beslenmeden kaçınılmalıdır. Mesela yalnızca yemiş vermek yerine çeşitli sebzeler ve meyveler ile de beslenmeleri çeşitlendirilmelidir. Bu gıdaların yanı sıra mineral ve vitamin takviyeleri de kullanılabilir.

Papağanlara verilen besinlerin temizliği güzelce yapılmalıdır ve tazeliğinden güvenli olunmalıdır. Sıcak yaz günlerinde gıdaların bozulması kolay olduğundan tertipli olarak değiştirilmelidir. Taze ve temiz su da temin edilmelidir.

4. Banyo

Papağanlar da banyo halletmeye ve kendilerini temizlemeye gereksinim duyar. Bilhassa sıcak yaz havalarında bu gereksinim artar. Bu sebeple papağanların kafesine banyo yapabilecekleri bir alan hazırlanmalıdır. Kafes dışına da bu şekilde bir köşe hazırlanabilir.

5. Parazitler

Yaz mevsiminde papağanlarda görülen parazit vakaları artar. Bunun sebebi sıcak havanın parazitlerin çoğalması için elverişli olmasıdır. Bundan dolayı yaz mevsiminde papağanlarda parazit sorunlarının meydana gelmemesi için fazladan dikkatli olunmalıdır. Papağanların yaşam alanının ve besinlerinin güzelce temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra ev hijyeni de oldukça önemlidir.

6. Veteriner hekim Kontrolü

Veteriner hekim kontrolü ile papağanların güncel sıhhat durumu takip edilebilir ve ihtimaller içinde sıhhat sorunları erkenden keşfedilebilir. Yaz mevsiminde görülebilecek ihtimaller içinde sıhhat problemlerine karşı bu zamanda de tertipli veteriner hekim kontrolü yapılmalıdır.

Bu detaylara dikkat edilerek papağanların yaz mevsimini daha sıhhatli bir halde atlatması mümkün olur. Tüy, pençe ve gaga sağlıkları da en ideal düzeyde tutulabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir