1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Fiyat – Ucuz Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Fiyat – Ucuz Sultan Papağanı
0

Papağanlar akıl yapısı olarak öteki kuşlara nazaran daha akıllı, güzel görünümü ve konuşabilmeleri ve öykünmek yeteneklerinin fazlaca iyi olması sebebi ile dünya geneline ilgi duyulan bir kuş tüyüdür. Türkiye de sultan papağan olarak adlandırılan bu kuşların bilimsel adı ‘’Nymphicus Hollandicus’’ olarak bilinmektedir. Dünya üstünde çoğunluk olarak ‘’Minyatür Cockatoo’’ olarak adlandırılır. Tabiat ananın güzel bir parçası olan bu papağanların bazı söylentilere nazaran ortalama yüz yıl yaşadıkları söylenmektedir. Lakin bu söylenti bir masaldan ibaret olup sultan papağanların averaj olarak yaşam süreleri 15-20 senedir. Bir çok insanoğlunun evinde beslediği muhabbet kuşlarından sonrasında dünyada en fazlaca ilgi gören evcil kuşlar kategorisine girmiş olan sultan papağan Türkiye de de birçok insan tarafınca sultan papağanı tutarları ile haiz olunabilinmektedir.

sultan papağanı fiyat 2020

Sultan Papağanı Fiyat ve Yaşamsal Şartları

Sultan papağanlar yaşam olarak tercih ettikleri iklim şartlarının kurak yada yarı kurak olan bölgeleri tercih etmektedirler.  Çoğunlukla göçebe yaşamı yaşayan sultan papağanlar mümkün olduğunca sulak bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Bu şahane kuşlar yalnız yaşamazlar. Ya sürü halinde yada çiftini bularak hayatlarını sürdürürler. Sıcak iklim şartlarına karşı dayanıklılığı ile öne çıkan bu canlılar hayatta kalabilmeleri bir tek hava ısısı 15 derecenin altına düşmemesi ile mümkündür. Evlerde beslenilmesi düşünülüyor ise bu dirimsel ehemmiyet arz eden bu data akıllardan çıkarılmaması gerekir.
4137,4129,4126

Sultan Papağanı Cinsiyetlerini Anlamanın Yolu Nedir?

Sultan papağanları genel olarak konuşan bir kuş türü olarak bilinse de aslen tam olarak konuşmazlar. Onların yaptıkları bir tek duyduklarını zihinlerine kayıt ederek öykünmek yapmalarıdır. Ek olarak bu öykünmek kabiliyeti adam olanlarda daha çok görülmektedir. Dişi olan sultan papağanlarda bu öykünmek kabiliyeti pek rastlandığı söylenemez.  Bu güzel kuş türünün cinsiyetinin anlaşılabilmesi için ötüş tarzlarını incelemek gerekir. Adam sultan papağanlarının ötüş tarzları ıslık tarzında olup uzatarak ve değişik tarzda sesler çıkartırlar ve öykünmek yapabilmektedirler. Dişi olan cinsler ise öykünmek kabiliyetleri olmadığından dolayı tek tip olarak öterler. İşte adam ve dişinin ayrımı bu şekilde yapılabilir. Sultan papağanlar doğduklarından 6 ay süre sonrasında ötüşlerinin farklılıklarına bakılarak hangi cinsiyete haiz olduklarını idrak etmek oldukça kolaydır. Bilhassa adam olanlar üreme zamanında 6 aylık bir gelişme yaşamış ise ötüşleri adım atar ve cinsiyetleri kolay bir halde ortaya çıkmış olur.

Sultan Papağanları Hem Doğada Hem De Kafeste Çift Olarak Yaşamalarının Önemi

Genel olarak bu kuşların yalnız bir halde beslendiği takdirde konuşmayı daha kolay çözdüklerini söylenir. Dişi bu kabiliyete derhal erişemez fakat adam olanlar yalnız oldukları takdirde konuşma kabiliyetleri daha süratli gelişebilir. Lakin unutulmaması ihtiyaç duyulan bir şey de bu kuşlar doğada çift olarak yaşamayı sevdikleridir. Sultan papağanları yalnız başına kafeste kaldıklarında bir süre sonrasında sinirli tavırlar sergileyip kendine zarar verebilmektedirler.

Sultan Papağanı Renk Çeşitleri Ve Hayranlık Uyandıran Fiziki Görünüşü

Sultan papağanlarının en dikkat çeken fizyolojik görünüşlerinden biri de yanak bölgesinde bulunan beneklerdir. Bu benekler ile birlikte tepelerinde bulunan saçaklı başlıkları ile görenleri fanatik bırakmaya yetiyor. Lutino, Pied, grey isminde 4 temel rengi ve Albino, Whiteface ve Cinnamon isminde üç değişik türü bulunmaktadır. Bu sultan papağanı tutarları gene türlerine nazaran değişik fiyat seçeneklerine haizdir.

Sultan Papağanı Fiyat Bakımından Birkaç Türüne Örnek Verilecek Olursak

Albino Sultan Papağanı

Sultan papağanlar içinde en ender görünen türlerden kabul edilen Albino Sultan papağanı tutarları averaj olarak 450₺600₺‘lik bir fiyat aralığındadır.

sultan papağanı fiyatları yavru

Lutino Sultan Papağanı

Türleri içinde en fazlaca eğenilenler içinde yerini almaktadır. Sarı ve beyaz renklere haiz olan bu Sultan papağanı tutarları averaj olarak 200₺600₺‘lik bir kıymet biçilmektedir

sultan papağanı satılık sahibinden

Grey Sultan Papağanı

En fazla karşılan türler içinde yer almıştır. Adından da anlaşılacağı şeklinde tüyleri gri renkte olan bu Sultan papağanı tutarları ortalama olarak 200₺350₺‘lik bir fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Siz de sultan papağanı tutarları araştırması ile bu canlıları sahiplenebilirsiniz.

sultan papağanı fiyatları

Pied Sultan Papağanı

Vücutlarında sarı, gri ve beyaz renk bulunduran Pied Sultan Papağanlarının çoğu zaman yüz ve kanat renkleri ise vücutlarına nazaran daha açık renklidir. Kanatlarının üzerlerinde gri renk bulunduran bu cinslerin renk dağılımları ise türden türe değişim gösterebilmektedir. Bu papağanların yüzlerinde ise turuncu benekler bulunmaktadır. Pied sultan papağanı tutarları bölgeye nazaran değişim gösterse de sıhhatli bir pied sultan papağanı 200₺300₺ içinde fiyatlarda sahiplendirilmektedir.

sultan papağanı yavrusu

Silver Sultan Papağanı

Düzgüsel Griden türemiş olan Gümüş sultan papağanı bir alt tür olarak geçmektedir. Bu türler de çoğu zaman kafa kısımları sarı, vücutlarında ise grinin en açık türü görülmektedir. Vücutlarında siyah kir barındırmayan bu türlerin ayakları ve gagaları pembedir ve bu özellik Gümüş sultan türünün en belirgin özelliğidir. Silver(Gümüş) sultan papağanı tutarları 250₺300₺ içinde bölgesel farklılıklar olsada aşağı yukarı bu şekildedir.

sultan papağanı fiyat listesi

Pearl Sultan Papağanı

Bir tüyünde 2 renk birden bulunduran Pearl Sultan papağanının tüylerinin köklerine doğru bulunan tüylerinin renkleri uç kısımlara gittikçe renk değişimi olmuştur. Bu türde anne ve babasının uğradıkları mutasyonlara nazaran tüylerinde renk değişimleri olmaktadır. Bununla beraber Pearl Sultan papağanlarının üzerlerinde de turuncu benekler bulunmaktadır. Pearl sultan papağanı 300₺400₺ içinde bölgesel ve kuşun duruş, tüy ve konuşma durumuna nazaran değişmektedir.

sultan papağanı fiyatları pet shop

Cinnamon Sultan Papağanı

Cinnamon Sultan Papağanları açık gri renklere sahiptirler. Kanat kenarlarında bulunan beyaz çizgileri, yüzlerinde ise turuncu beneklere sahiptirler. Cinsiyetine nazaran değişim gösterebilen yüz renklerinin yanı sıra, ayaklarında ve gagalarında yer yer siyah benekler bulunabilmektedir. Çoğu zaman kanat kenarlarında bulunan beyaz çizgiler 2 santimetre genişliğinde olmaktadır. Bu tür sultan papağanı tutarları bölgesel ve kuşun duruş, tüy ve konuşma durumuna nazaran değişmektedir. Cinnamon sultan papağanı tutarları 250₺350₺ içinde değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir