1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

4 Maddede Sessiz Evcil Kuşlar

4 Maddede Sessiz Evcil Kuşlar
0

Sessiz evcil kuşlar, bilhassa apartmanda yaşayanlar için ehemmiyet arz ediyor. Apartmanda yaşıyorsanız ve bir kuş sahiplenmek istiyorsanız; oldukça gürültü yapmayan kuş cinsleri ilginizi çekebilir.

Sessiz Evcil Kuşlar

Sessiz Evcil Kuşlar

Doğaları gereği kuşların bir çok seslidir. Gene de bazı kuşlar diğerlerine bakılırsa daha sessiz bir mizaca haizdir. Sessiz evcil kuşlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Hint Bülbülü

Popüler evcil kuşlar içinde yer edinen Hint bülbülü, azca sesli kuşlardan biridir. Gün süresince küçük sesler çıkarma eğiliminde olan bir kuştur. Birden fazla Hint bülbülü besleseniz dahi gürültü seviyesi devasa yükseklikte olmayacaktır. Bu sempatik kuşlar aynı türden arkadaşları ile beraber yaşamayı oldukça severler. Geniş bir kuş kafesi tam da Hint bülbüllerine göredir.

2. Kanarya

Sessiz evcil kuşlar sıralamasında bir diğeri de kanarya oluyor. Kanaryalar tek yaşamayı seven canlılardır. Bu şekilde olsa da geniş bir kanarya kafesi tedarik edilmelidir. Ufak boyutlarda olan kanaryalar minimum düzeyde ses çıkarırlar. Adam kanarya kuşları melodik ötüşleri ile dikkat çekse de esasen sesleri aşırı yüksek olmamaktadır.

3. Muhabbet Kuşu

Bir çok insanoğlunun favorisi olan muhabbet kuşları, papağan akrabaları benzer biçimde konuşma kabiliyetine haiz olan hayvanlardır. Muhteşem kabiliyeti ile öne çıkan bu kuşlar gün süresince ötmeye eğilimli olsalar da oldukça fazla ses çıkarmadıkları için sessiz kuşlardan biri olarak kabul edilirler. Fizyolojik olarak büyük bir kuş kadar sesli değiller.

Bu oyuncu ve akıllı kuşlar, sahipleri ile süre geçirmeyi, kuş oyuncakları ile oynamayı oldukça severler. Günlük birkaç saat kadar kafes dışı zamana gereksinim duyarlar. Ek olarak hususi olarak üretilen muhabbet kuşu kafesi tam da bu canlılara göredir. Uzun ömürlü ve sıhhatli olabilmeleri için gıda bileşenleri açısından yoğun olan muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeleri önerilmektedir.

(*4*)4. Sultan Papağanı

Hint bülbülü ve muhabbet kuşundan birazcık daha büyük boyutlu olan bu kuşlar, sessiz papağan arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Öteki kuşlar kadar sessiz olmasa da sultan papağanları da rahatsız edici bir ses seviyesine haiz değildir. Evimizdeki gürültüleri ve insanları öykünmek etmeyi seven sultan papağanı, öğrenme mevzusunda oldukça ustadır. Ek olarak ıslık çalmayı oldukça sever. Besleyicilik yönü güçlü olan papağan yemleri tüketmesi tavsiye edilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir