1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanarya Çeşitleri Nelerdir?

Kanarya Çeşitleri Nelerdir?
0

Kanarya çeşitleri bir çok insanoğlunun ilgisini çeker. Hoş sesleri ve ötüş şekilleri ile öne çıkan bu kuşlar, popüler evcil hayvanlar içinde sayılır. Kanaryalar ispinozgiller familyasından gelir. Anavatanları ise Madeira Adaları, Kanarya Adaları ve Azor’dur.

Tüm dünyada popüler bir kuş türü olan kanarya, genel anlamda serçe boyutlarındadır. Evcil olan kanaryaların renkleri çoğunlukla sarıdır. Yırtıcı doğadaki kanaryalar ise genel anlamda grili ve yeşilli renk tonları ihtiva eder. Dişi kanaryaların renkleri erkeklere oranla daha nefes olabilmektedir.

Kanarya çeşitleri ev ortamında da bakılabilen kuş türlerinden biridir. Kanarya kafesi içinde yaşam devam eden bu kuşlar, esasen kırılgan canlılar içinde yer alır. Bundan dolayı de bakımlarına dikkat edilmeli, gereksinimleri ideal şekilde karşılanmalıdır.

Bakımları en iyi şekilde meydana getirilen kanaryalar mutlu ve iştahlı olurlar. Hatta iyi bakılmış olduğu ve mutlu olduğu da ötme biçiminden anlaşılabilir.  Şimdi kanarya çeşitleri nedir açıklayalım.

Kanarya Çeşitleri

Kanarya Çeşitleri

Organik ortamlarında sürüler şeklinde yaşayan kanaryaların pek oldukca değişik türü bulunmaktadır. Kanarya çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Harz Edel Roller Kanarya

Ötücü kanaryalar içinde en popüler olanlardan biridir. Almanya’nın Harz yöresindeki Harz Dağlarının eteklerine özgü olan bu kuş türü, kendine hususi nağmeleri ile bilinir. Harz Edel Roller Kanarya, nefes alıp verme sürecinde dahi ötmeyi sürdürür.

2. Waterslager Kanaryası

Kanarya çeşitleri içinde en oldukca tercih edilenlerden önde gelen bu kanarya türü, Belçika’nın Malin şehrine özgüdür. Ötücü kanaryalardan biridir.

Harz Edel Roller Kanaryasına benzer. Boyut ve tip açısından bu kanaryayı çağrıştırır. Sadece ötme seçimi ve makamı açısından Harz Edel Roller Kanaryasından ayrılır.

Bu iki kanarya çeşidi global yarışmalara katılırlar ve almış oldukları puanlar neticesinde sertifika edinirler ve böylece kıymet kazanabilirler.

3. Amerikan Ötüm Kanaryası

Amerikan Singer Kanaryası şeklinde de isimlendirilir. 1930’lu senelerde Roller ile Border Fensi kanaryalarının eşleştirilmesi ile elde edilmiş olan bir cinstir. Border Kanaryasının hoş görünümünü, Roller Kanaryasının ise müzikal ötüş biçimini almıştır.

4. Lipochrome Seri Kanaryalar

Kanarya çeşitleri içinde yer edinen Lipochrome Seri Kanaryalar, çeşitli renklerde olabilirler. Bunlar; koyu sarı, açık sarı, beyaz ve kırmızıdır. Renk kanaryaları grubundadırlar.

5. Yeşil Seri Kanaryalar

Renk kanaryası türleri sıralamasında bulunan yeşil seri kanaryalar; bronz yeşil, hafifçe yeşil, açık mavi, kızıl bronz, kula yeşil ve altuni yeşil tonlarında olabilirler.

6. Kahverengi Seri Kanaryalar

Bu renk kanaryalar ise kızıl kahve, gümüş kahve, alacalı, kırmızı alaca, altuni alaca, altuni kahve ve oranj alaca tonlarında olabilirler.

7. İsabel Seri Kanaryalar

Bu kanarya çeşitleri, çapraz eşleştirme sonucunda elde edilmiş kuşlardır. Bu sebeple de günümüz kanaryalarının en iyi örneklerinden biridir. Evcil kanarya olarak da bakılabilirler.

Kaliteli kanarya yemleri ile beslenmeleri önemlidir. Türleri içinde Kırmızı İsabel, Altuni İsabel, Oranj İsabel ve Gümüş İsabel yer alır.

8. Yorkshire Kanarya

İngiltere’ye özgü olan bu kanarya çeşidi, 1800’lü senelerde melezlenmiştir. İnce ve uzun bir görüntüsü vardır. Ortalama olarak 17 santimetre boyutuna kadar ulaşabilir. Dik bir duruş sergiler.

İyi bakılmış olduğu taktirde on seneye kadar yaşayabilir. Fazla tüy dökme ihtimali vardır. Bunu önlemek amacıyla kaliteli kuş yemleri ile beslenmesi gerekir.

9. Norwich Kanarya

Bu kanarya çeşitleri de İngiltere’ye özgüdür. Duruş, biçim ve görüntüsü ile dikkat çeken türlerden biridir. Vücut yapısı kısa ve tombul biçimlidir. Maksimum 16,5 santimetre boyutuna ulaşabilir.

Büyük ve yuvarlak bir kafa biçimi vardır. Son aşama dayanıklı bir kanarya türüdür. Besleyici kuş krakerleri ve yemleri ile beslenmeleri mühimdir.

10. Lizard Kanarya

İngiliz kanarya çeşitleri arasındadır. En beğenilen ve kıymet verilen kanarya türlerinden biridir. Gümüş ve altın renklerinde olabilir. Tüyleri son aşama parlak ve sıktır. Hoş görünümü ve kendine hususi ötüşü ile ön plana çıkar.

11. Parizyen Kanarya

Kanarya türleri içinde görünüşü ve ötüşü ile dikkat çeken kuşlardan biridir. Karışık tüyleri ile bilinir. Gene de tüylerinin kendine özgü bir uyumu vardır.

Ortalama olarak 6-10 yıl kadar yaşayabilir. Bu kanarya cinsel tek başına bakılmalıdır. Sebebi ise öteki kanarya cinslerinin bu kanaryanın tüylerine zarar verme ihtimalidir.

12. Crest Kanarya

Kanarya cinsleri sıralamasında bir diğeri de Crest Kanarya. Görüntü açısından en çekici kanarya çeşitleri arasındadır. Şapkalı ve şapkasız olmak suretiyle iki değişik türü bulunmaktadır.

Şapka olarak isimlendirilen kısmı son aşama büyüktür ve hatta gagalarını ve gözlerini örter. Şapkasız olan türün ise kafa yapısı büyüktür. Bu kanarya ırkının birçok değişik rengi vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir