1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlarda Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Kuşlarda Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?
0

Kuşlarda kaşıntı problemi ortaya çıkabilir. Bu durum pek oldukca kuşta meydana gelebilir. Kuş dostlarımızda oluşan bu probleminin nedenlerini ve kaşınmayı önleme yollarını ele aldık.

Kuşlarda Kaşıntı Sebepleri Neler?

Kuşlarda kaşıntı, birçok kuş sahibinin karşılaşmış olduğu bir mesele. Çeşitli faktörler, kuşların kaşınmasına sebebiyet verebilir. Kuşlarda kaşıntının görülmesindeki ilk niçin tüy dökme durumudur. Tüy dökme zamanı gelen kuş, kendini kaşıma gereksinimi duyar. Bu sebeple de düzgüsel döneme oranla bir daha çok kaşınır.

Kuşlarda oluşan kaşıntının bir öteki sebebi de mantar hastalığı olmaktadır. Kuşun stres yaşaması, yeteri kadar su tüketmemesi, fena bakım koşullarına maruz kalması mantar hastalığından muzdarip olmasına neden olur. Mantar problemi olan kuşların sık olarak kaşındıkları görülür.

Kuşların kaşınmalarına yol açan bir başka unsur ise şüphesiz ki parazitler. Dış ve iç paraziti olan bir kuşun da kaşındığını görebilirsiniz. Bu durum hem de kuşun ruh halini de negatif anlamda etkisinde bırakır.

Kuşlarda Kaşınma Iyi mi Geçer?

Kuşlarda Kaşıntı

Kuşlarda kaşınma durumu hayvan sahiplerini endişelendirebilir. Bu sorun ile karşılaşan bireyler kaşıntının iyi mi durdurulacağını merak ediyor. Kuşlarda kaşıntı sebepleri fazla olduğundan, tedaviye başlamadan evvel kaşıntının nedenini doğru bir halde saptamak ehemmiyet arz ediyor. Dolayısıyla veteriner hekim kontrolü ile kuşunuzun kaşıntı sebebini öğrenebilir ve uygun tedavi tekniğine başlayabilirsiniz.

Kaşınma sebebi belirlendikten sonrasında veteriner hekim, kaşıntıya neden olan faktörü yok etmek ve kuşun sağlığını teşvik etmek için ideal tedavi yöntemini belirleyecektir. Bu tedavi yöntemine uygun bir halde hareket etmek ise kaşıntıyı kendiliğinden sonlandıracaktır.

Bazı sahipler ise kuşların kaşıntı sorununu ciddiye almayabilir. Fakat bu durum ciddiyet gerektirir. İlerleyen zamanda kuşun derisi hasar alabilir. Bu problemle karşılaşmamak adına süre kaybetmeden veteriner hekim desteği almak ehemmiyet arz eder.

Kuşlarda Kaşıntı Iyi mi Tedavi Edilir?

Kuşlarda kaşıntı için bazı tedavi şekilleri var. Kuşların kaşınmaları can can sıkan ve üzücü bir gelişme. Bunun için kuş sahipleri veterinerden yardım istemeliler. Böylece lüzumlu tedavi teknikleri eksiksiz bir halde yürütülecektir. Kuşlarda kaşınmanın sebebine bakılırsa tedavi tekniği de değişim göstermektedir. Bu süreçte stres halini ortadan kaldırmak amacıyla hususi bir dikkat gerekir.

Kuşlarda kaşıntıyı yok etmek için iç parazitlerin temizlenmesi gerekebilir. Bu şekilde durumlarda veterinerin vermiş olduğu tedavi edici damla ve çeşitli kuş ilaçlarını kullanmak lazım. Bu tür ilaçların bir çok kuş suluğu içine dahil edilir. Kuş, suyunu içtikçe iç parazitlerin yok olması mümkün hale geliyor. Kaşıntıyı ortadan kaldırmak isteyenler, kuş kafesi, kuş yemliği ve suluğu şeklinde materyalleri de ne olursa olsun temiz tutmalılar. Böylece kuş için daha hijyenik bir ortam yaratmak kolay hale gelir.

Kuşlarda Kaşıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kuş dostlarımızda görülen kaşınma problemi genel anlamda kendiliğinden geçer. Fakat kuş sahiplerinin bu durumu devamlı olarak denetim etmeleri önerilir. Aksi durumda kaşıntıdan dolayı başka problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Kuşlarda kaşıntı tedavi edilmediği süre aşağıdaki problemler ortaya çıkabilir:

 • Kuş her daim kaşınmaya gereksinim duyduğu için stres yaşanabilir.
 • Kuşun derisinde yaralar olabilir.
 • Kuş oyuncakları karşısında ilgisiz kalabilir.
 • Kuşun insanlara ve çevreye olan ilgisi azalabilir.

Kuşlarda Kaşıntı Ciddi Bir Sorun Mi?

Kuşlardaki kaşıntı problemi genel olarak mevsimsel durumlardan oluşur. Sadece kimi durumlarda değişik nedenler de kuşun kaşınmasını teşvik edebilir. Oluşan bu mesele ne olursa olsun yakından takip edilmeli ve denetim altına alınmak için veterinerden yardım istenmelidir. Zira kaşıntı geçmez ise daha ciddi problemlerle karşılaşmak söz mevzusu olabilecektir. Kuşlarda oluşan kaşıntıya müdahale için kuşu en kısa zamanda veterinere götürmek önemlidir.

Muhabbet Kuşum Kaşınıyor Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşu besleyen bireyler, kuşlarının sık sık kaşındığını gözlemleyebilirler. Bu tür durumlarda hayvan sahipleri ne yapmaları icap ettiğini araştırıyorlar. Muhabbet kuşu kaşındığı zamanlarda ilaç yardımı ile müdahale yapılabiliyor. Fakat bunun veteriner hekim eşliğiyle birlikte yapılması gerekir. Muhabbet kuşunuzun kaşındığını gördüğünüzde onu veterinere götürmelisiniz. Veteriner hekim, muhabbet kuşunuz için çeşitli ilaçlar ve damlalar yolu ile küçük dostunuzun tedavisini gerçekleştirecektir. Bu sayede evcil dostunuz eski canlılığına ve sağlığına kavuşabilecektir.

Kuşlarda Kaşıntıyı Önlemek İçin Ergonomik Çözüm Yolları

Kuşlarda kaşınma halini minimuma indirmek ve yok etmek için bazı ergonomik çözüm yollarından yararlanabilirsiniz. Bunlardan ilki elma sirkesi diyebiliriz. Elma sirkesini minik miktarlarda kuşun tüylerine sıkabilirsiniz. Netice olarak kuşun tüyleri daha parlak görünecek ve kaşınma problemi ortadan kalkabilecektir. Bunun yanı sıra kuşlara kuş vitamini vermek de kaşınmayı yok edebilecek bir yöntem. Ek olarak devamlı olarak kafesi ve kuş eşyalarını temiz tutmaya da itina göstermeniz gerekir.

Hangi Kuşlarda Kaşıntı Daha Oldukca Görülür?

Vatanımızda ve dünya genelinde en oldukca beslenen evcil hayvanlardan biri de kuştur. Bu aşama sevilen hayvanlar olduğundan dolayı kuşların kaşınma problemi, evcil kuş sahiplerini endişelendirir. Kaşıntı hali birçok değişik kuş cinsini etkileyebilir. En oldukca papağan ve muhabbet kuşları bu rahatsızlığı yaşayabilir.

Kuşlarda Kaşınma Ne Kadar Sürer?

Kuş bakan bireylerin merak etmiş olduğu hususlardan biri de kuşlardaki kaşınmanın ne kadar süreceğidir. Bu sıhhat problemi tedaviye ne kadar erken başlarsanız o denli kısa süre içinde yok olacaktır. Genel olarak kuşların kaşınması 3-15 gün kadar sürebilmektedir. Fakat başka nedenlere bağlı olarak bu süre uzayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir