1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Sultan Papağan Fiyatları – Sultan Papağanı Satılık

Sultan Papağan Fiyatları – Sultan Papağanı Satılık
0

Anavatanı Avustralya olan sultan papağanları, orta halli papağan türlerinden birisidir. Boyu ne oldukça büyük ne de oldukça küçüktür. Başının üstündeki tüylerden dolayı sultan adını almıştır. Öteki papağan türlerinden fizyolojik olarak son aşama farklıdır. Kuyruğunun daha uzun olmasının yanında yanağında bulunan değişik renk, kendine özgü bir ırk olmasını sağlar.

Sultan Papağan Fiyatları

Sultan papağanı fiyat belirlenmesi yaşlarına bakılırsa farklılık gösterir. Yavru sultan papağanlarının tutarları yetişkinlere bakılırsa daha pahalıdır. Bunun sebebi yavruların insana acele alışması ve acele konuşmasıdır. Belli bir yetişkinlikten sonrasında sultan papağanının insanla kontakt kurması ve hitabı oldukça zor olsa gerek.

Tüm papağan türlerinin tutarları kıyaslandığında sultan papağanı fiyat mevzusunda orta seviyede yer edinen bir papağan türüdür. Fiyatları aden papağanlarından yüksek, öteki papağan türlerinden ise daha ucuzdur.

Sultan Papağanı Üremesi

Öteki papağan türlerinde olduğu benzer biçimde sultan papağanlarının da eş tutması oldukça zor olsa gerek. Her adam her dişi ile çiftleşmez. Eş tutan sultan papağanları da 9 aylıktan itibaren çiftleşme isteği gösterirler. Çiftleşme sonrasında 1-5 arası yumurtası olan sultan papağanlarının kuluçka süresi 18 ila 20 gün arasıdır. Yavru sultan papağanı doğduktan sonraki 1 ay içinde anne ve babası tarafınca beslenir. 45 günden itibaren de yuvanın dışına çıkarılabilir.

Sultan papağanlarının yumurtaları çoğu zaman gri renktedir. Yumurtaların tamamı dolu olmayabilir. Işık yardımıyla yumurtalar denetim edilip boş yumurtalar yuvadan çıkarılabilir. Böylelikle hayvanın daha çok çaba sarf etmesinin önüne geçilmiş olur. Sultan papağanları kuluçka süresince rahatsız edilmek istemezler. Bu süreçte oldukça rahatsız edilen sultan papağanı kuluçka süresini yarıda bırakabilir.

Sultan Papağanının Ruh Hali

Sultan papağanının ruh halini tepesinde bulunan sultan tüylerine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Tüylerin yukarıda dik bir halde durması demek merak ve şaşkınlık ifadesidir. Tüyler arkaya yatık vaziyette ise hayvanın korku halini ifade eder. Eğer tüyler geriye doğru yatık ve kafasına yapışmış vaziyete ise papağanın korku duyduğu ve kendisini emniyete almak istediğinin emaresidir.

Sultan Papağanının Bakımı

Sultan papağanları bakımı en kolay olan papağan türlerindendir. Darı yaprağını oldukça severler. Ek olarak beslenmesine katkı olması açısından haşlanmış yumurta akı ve pişmeden havuç rendelenerek yeminin içine atılabilir.
Öteki kafes kuşu türlerinde olduğu benzer biçimde sultan papağanlarında da gaga ve tırnak bakımı şarttır. Tırnakları uzadığında, tırnağını kısaltmanız tüneğe rahat konmasını elde edecektir. Ek olarak kafesin içinde devamlı gaga taşı tutmanızda yarar vardır. Sultan papağanlarının gagası devamlı gelişme eğilimindedir. Gagaları törpülenmezse yiyecek yiyemez ve bu sebeple ölebilirler. Papağanların gagası son aşama güçlüdür. Yemlik seçiminde kırılmayan plastikten malzemelerin seçilmesi önemlidir.

Papağan için araç-gereç seçiminde öteki bir obje, papağanın banyoluğudur. Papağanlar banyo yapmayı oldukça severler. Alacağınız kolay bir banyoluk ya da kendiniz evde de yapabilirsiniz, hayvanın banyo ihtiyacını karşılayacaktır. Banyoya hayvanın kendisinin girmesi oldukça önemlidir. Kendi kendinize papağana banyo yaptırmanız sağlığını bozacaktır.

Sultan Papağanı Duyarlı Tarafları

Sultan papağanının en kırılgan olduğu husus ilginin azalmasıdır. Bu kuş türleri ilgi ile besleniyor desek abartmış olmayız. Hayvanın üstünden ilginin eksiltilmesi onu strese sokacak ve tüylerinin dökülmesine sebep olacaktır. Bu durum da hayvanın iştahının kesilmesine sebep olacak ve ölümüne kadar giden ağır neticeleri olacaktır.

Sultan papağanının öteki bir kırılgan tarafı cereyana maruz kalmasıdır. Hayvanın cereyanda kalması büyük olasılıkla ölümüne sebep olacaktır. Cereyanda ve rüzgârda bırakmamaya çaba edilmesi gerekir. Sultan papağanları kesintisiz uyku uyumayı severler. Hayvanın gecede 8-10 saat kesintisiz ve sessiz bir ortamda uyuması sağlanmalıdır. Sultan papağanı fiyat bakımından da en iyi papağanlar arasındadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir