1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde İç Parazitler


0

Kalp Kurdu:

Kalp kurdu taşıyan bir sivrisineğin ısırması ile genç kalp kurtları köpeğin kan dolaşım sistemine girer ve köpeğin kalbi ile beraber 13–30 santimetre arası bir boya ulaşıncaya kadar gelişirler. Kalp Kutru’na yakalanmış köpekleri kurtları imha etmek için ilaçlarla tedavi edilebilir fakat koruyucu bakım oldukca daha etkilidir. Yapabileceğiniz iki şey var; köpeğinizi sivrisineklerden koruyun ve ona tertipli olarak veteriner hekim hekiminden temin edebileceğiniz kalp kurdunu önleyici ilaçlar verin. Sadece veteriner hekim hekiminiz, köpeğinizin kalp kurduna yakalanmış olup olmadığını görmek için ilkin bir kan testi yapmak isteyecektir.

Kancalı Kurtlar:

Kancalı kurtlar daha oldukca yavru köpeklerde görülür, fakat her yaşlarındaki köpekler ciddi halde bu kurtlara yakalanabilirler. Köpekler parazitin larvalarını yutarak kancalı kurtlara yakalanabilir yada larvalar köpeğin derisine girer. Yavru köpekler kancalı kurtları annelerinden doğumdan ilkin yada meme emerken kapabilir. Aslına bakarsanız hasta ve zayıf olan köpekler kolay bir hedef oluşturur ve tedbir alınmadığı takdirde ölüme kadar götürebilir. Parazitin yumurtaları taze bir dışkı örneğinde mikroskop altında görülebilir. Tedavi rutindir, fakat köpeğin çevresini temiz tutarak onu kancalı kurlardan koruyabilirsiniz. Tertipli olarak bölgedeki dışkıları alın, çimleri kısa ve olabildiğince kuru tutun ve asfaltlı yada taşlı yolları dezenfektanlarla sudan geçirin.

İnce Bağırsak Kıl Kurtları ve Solunanları:

Kıl kurtları ya da askaritler, yavru köpeklerde sıkça görülür. Bir çok yavru hiçbir emare göstermez. Fakat öteki köpekler ve ufaklıklara da bulaşabilecek milyonlarca yumurtayı çevreye dağıtırlar. Kıl kurtları beyaz, ser, ince ve yuvarlak spagheti görünümündedir ve ortalama 6 santimetre. kadar uzarlar, bir çok süre yay şeklinde yuvarlanırlar. Erişkin köpekler kıl kurtlarına karşı bağışıklı olabilirler ve hiçbir emare göstermeyebilirler. Veteriner hekim hekiminiz, kıl kurdu bulunmuş olduğu takdirde ilaç yazacaktır, fakat önlemek için, kancalı kurtlarda tarif edilmiş olduğu şekilde temizlik önerilir.

Tenyalar:

Bu parazitler köpeğin anüsü çevresindeki tüyerde, yatağında yada dışkısında görülebilir. Canlı iken anüs parazitleri kırık beyaz. Yassıdır ve ileri geri sallanır; kuruduklarında sarıdırlar. Saydam olur ve bir pirinç tanesine benzerler. Anüs parazitlerine yakalanmış bir köpek kilo kaybedebilir ve bazen ishal olur. Eğer köpeğinizin anüs parazitlerine yakalanmış bulunduğunu düşünüyorsanız, veteriner hekim hekiminizin dışkısını muayene etmesini ve ilaç vermesini isteyin.

Kalınca Bağırsak Kurdu:

Kalınca bağırsak kurtları, köpeğin sindirim sisteminin alt kısımlarında yaşar. Bazı köpekler hiçbir emare göstermez, dolayısıyla veteriner hekim hekiminiz dışkısını muayene ederek tanıyı koymalıdır. Başka köpekler bazen oluşan ishal, anemi, kilo kaybı, halsizlik ve sıhhat durumunda genel bir bozulma izah edebilir. Tedavi için ilaç şarttır. Köpekler kalınca bağırsak kurtlarını, etrafı koklayıp yalayarak aldıklarından, yukarıda da belirtildiği şeklinde köpeğin yaşamış olduğu bölgeyi temiz tutmak gerekir. Köpeğinizin solucan, kancalı kurt, kıl kurdu, anüs parazitleri yada kalınca bağırsak kurtlarına yakalandığından şüphe duyuyorsanız, bir ya da iki dışkı örneğinin mikroskop altında incelenerek probleminin türünü ve boyutunu saptamak ve böylece en etkin tedavi yolunu bulmak gerekir.

Asla kurt tedavisini kendi başınıza yapmayın; yanlış bir kurt tedavisi, kurtların kendisi kadar köpeğe zarar verebilir. Ilk olarak veteriner hekim hekiminiz, probleminin hakikaten kurtlardan mı kaynaklandığını ve öyleki ise hangi tür kurt Bulunduğunu saptamak zorundadır; ek olarak kurt tedavisine başlamadan ilkin verilecek doğru ilaç ve miktarı belirlemek için de köpeğin genel fizyolojik durumunun da değerlendirilmesi gerekir. Aslen köpeğinizin dışkısının parazit yumurtaları bakımından incelenmesi, köpeğin senelik fizyolojik muayenesinin bir bölümünü oluşturmalıdır, şu demek oluyor ki bir dahaki sefere veteriner hekim hekime gittiğinizde köpeğinizin dışkısını da yanınızda götürün

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir