1. Anasayfa
 2. Sultan Papağanı

Pearl Sultan Papağanı – Özellikleri

Pearl Sultan Papağanı – Özellikleri
0

Bir tüyünde 2 renk birden bulunduran Pearl Sultan papağanının tüylerinin köklerine doğru bulunan tüylerinin renkleri uç kısımlara gittikçe renk değişimi olmuştur. Bu türde anne ve babasının uğradıkları mutasyonlara bakılırsa tüylerinde renk değişimleri olmaktadır. Bununla birlikte Pearl Sultan papağanlarının üzerlerinde de turuncu benekler bulunmaktadır.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı besleyen ve birçok kişinin ilgisini çekmiş olan, aynı süre da onları daha çok yanılgıya uğratan mutasyon büyük olasılıkla Pearl mutasyonudur. Benzersiz bir görünüme haiz olan bu kuşların, her bir tüyünde birden fazla renk taşınmaktadır. Bu rengarenk tüyler adam cinsiyetli pearl papağanlarında ilk tüy dökümü ile beraber yok olmaya adım atar ve cinsiyet ayrımı yapabilmek için en mühim detay da budur. Ek olarak pearl sultan papağanının geninin bulunmuş olduğu öteki türlerde de mesela wf pearl ve pearl pied türleri olmak suretiyle cinsiyet ayrımı mevzusunda destek olmaktadır.

Pearl Sultan Papağanı Tutarları

Bu mevzuda sizlere net bir informasyon vermek isterdik fakat satıcısına, papağanın cinsiyetine ve yaşına bakılırsa fiyat değişim gösterebilmektedir. Daha ilkin satışını meydana getiren kişilere ya da pet shop’lara sormak daha sıhhatli sonuçlar almanıza sebep olacaktır.

Pearl Sultan Papağanı Özellikleri

Pearl Sultan Papağanı Adam-Dişi Ayrımı

Sultan papağanının adam yada dişi bulunduğunu ötüş seslerinden de idrak etmek ihtimaller içindedir. Değişik şekillerde yüksek ya da alçak volümler ile uyumlu sesler çıkararak adam papağanlar dişi papağanları çiftleşmeye ikna etmeye çalışırlar. Bazı zamanlarda ise dizeler halinde sesler çıkartarak adam papağanlar dişileri etkilemek için ötmeye devam ederler.

Tek olarak beslenen bu türlerde tüy yolma benzer biçimde hastalıkların yanı sıra sinirli bir halde yüksek volümle ötmelerinin sebebi ise bu olabilir. Sürü içinde olan kuşlar için birbirleri içinde bu şekilde ötüşler, günlük yaşantılarında ki zamanlarda da rastlanabilir bir vakadır. Bu türün dişileri adam sultan papağanlara bakılırsa daha naif, sakin ve sessizdirler. Ara sıra alçak volümlü ötüşleri haricinde fazlaca fazla sesli ve gürültülü değillerdir.

Cinsiyetlerini adam-dişi olarak belirlenmesinden ziyade çoğu zaman renklerinden ayırmak daha mümkündür. Ek olarak bu şekilde durumlarda genetik olarak melez olmayan kuşlardan ziyade saf kan sultan papağanlarında daha kolay anlaşılabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir