1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlarda Depresyon Belirtileri

Kuşlarda Depresyon Belirtileri
0

Kuşlarda depresyon emareleri nedir? Kuşlar da tıpkı insanoğlu şeklinde depresyona girebilirler. Bununla birlikte bu sempatik canlılar uzun soluklu depresyona girerek kendi kendilerine zarar verebilirler. Bunun sonucunda kuşun genel sağlığında bozulmalar meydana gelebilir.

Kuşunuzun depresyonda bulunduğunu düşünüyorsanız, onu en kısa sürede veterinere denetim ettirmenizde yarar vardır. Peki, kuşlarda depresyon emareleri neler? Depresyona giren kuşlar hangi semptomları gösterir? Bilgileri hep beraber inceleyelim.

Kuşlarda Depresyon Belirtileri Nedir?

Kuşlarda Depresyon Belirtileri

Evcil kuşunuzun depresyonda bulunduğunu gösteren emareler şu şekilde sıralanabilir:

Kuşlarda İştah Kaybı

Evcil kuşlarda depresyonun en yaygın emaresi şüphesiz ki iştahsızlıktır. Kuş yemi tüketmeye karşı isteksiz olan kuşunuz depresyona girmiş olabilir. Kuşların süratli bir metabolizma düzenleri olduğundan, yem yemeyi bırakırsa oldukça süratli bir halde kilo verebilir. Bu durum ise kuşunuz için oldukça zararı dokunan olabilir. Evcil kuşunuz mama tüketimini azaltmış ise onu veterinere götürmelisiniz.

Kuşlarda Saldırganlık

Kuşlarda depresyon emareleri içinde bir diğeri de saldırganlık oluyor. Bir kuşun depresyona girdiğinin en büyük kanıtlarından olan saldırganlık, kuşun kişiliğindeki ani bir değişimi ifade eder. Normalde sakin bir karaktere haiz olan kuşunuz aniden saldırgan davranışlar sergilemeye başladıysa depresyon problemi yaşıyor olabilir.

Bu emare genel olarak papağanlarda kendini gösterir. Saldırganlık mevsimsel olabilir ve hormonal nedenlerden de kaynaklanabilir. Sadece çoğu zaman depresyon sorunundan kaynaklandığı bilinmektedir. Kati sebebi öğrenmek için veterinerden yardım alabilirsiniz.

Kuşlarda Tüy Yolma

Kuşunuzda tüy yolma davranışı başladıysa, bu, hızla kronik ve ciddi bir probleme dönüşebilir. Kuşunuzun tüylerinde azalma bulunduğunu görürseniz, bu durumu idrak etmek için sempatik dostunuzu veterinere götürmelisiniz.

Birçok kuş can sıkıntısından ya da sosyalleşme eksikliğinden dolayı tüylerini yolmaya adım atar. Kuşunuzun kaliteli zaman geçirmesini sağlamak adına kuş kafesi içine kuş oyuncakları dahil edebilirsiniz. Bu sayede kuşunuzun mutlu olmasını da teşvik edebilirsiniz.

Kuşun Sesinde Değişim

Kuşlarda depresyon emareleri sesteki değişimleri de kapsayabilir. Kuşunuz uzun süredir sizinle birlikteyse, tüylü arkadaşınızın seslendirmelerini ve ötüşünü oldukça iyi tanırsınız. Sadece kuşunuzun çıkardığı seslerin seviyesinde ve sıklığında bir değişim meydana geldi ise bu durum onda bir problemin bulunduğunu işaret edebilir. Kuşun sesindeki değişim depresyondan da kaynaklanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir