1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Yaz Aylarında Kuş Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Aylarında Kuş Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Yaz aylarında kuş bakımı büyük bir dikkat gerektirir. Sıcak havalardan kuşlarınızın etkilenmesini önlemek için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Yaz mevsimini kuşlar için daha keyifli hale getirmenin yolları var. Bu sayede kuşunuz keyifli bir dönem geçirebilecektir. Sıcak zamanlarda kuşunuza iyi mi bakmanız icap ettiğini açıkladık.

Yaz Aylarında Kuş Bakımı

Yaz Aylarında Kuş Bakımı

Kuşlar, öteki evcil hayvanlar şeklinde sıcak havalara duyarlı canlılardır. Genç, yaşlı ve kilo problemi olan kuşlar ise sıcak havalardan daha çok etkilenir. Obeziteye eğilimli kuşlar ise kanaryalar, muhabbet kuşları ve Amazon papağanlarıdır. Saka kuşları da dehidrasyona en yatkın olanlardır. Fakat, durumu ya da türü her ne olursa olsun, tüm kuş cinsleri yaz sıcağından etkilenebilir.

Yaz bitiminde kuş dostlarımız genel olarak tüylerini değiştirir. Kuşlarda tüy dökümü esnasında bu canlılar oldukça fazla enerji harcarlar. Yeni tüylerin büyümesi için lüzumlu besinlere, amino asitlere ve vitaminlere gereksinim duyarlar. Bundan dolayı kuşların bu zamanda beslenme gereksinimlerini karşılayan tam ve dengeli kuş yemleri onlara sunulmalıdır. Her tür ve yaşamın her aşaması için hususi olarak tasarlanmış kaliteli kuş yemlerine önem vererek, kuşunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

Yaz aylarında kuş bakımı mevzusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan bir diğeri de hijyen olur. Dışkılar, tüy kalıntıları ve nemli alanlar, kuşlarınızın sağlığına ciddi anlamda zarar verebilecek virüs ve bakterilerin üreme alanıdır. Bu sebeple de yazın kuş kafesi temizliğine bilhassa dikkat etmenizde yarar vardır.

Yaz aylarında kuş bakımı söz mevzusu olduğunda su da mühim bir detaydır. Kuş suluğu her daim temiz ve taze su içermelidir. Bu yüzden de kuşunuzun suluğunu rutin olarak denetim etmeyi unutmamalısınız.

Yaz Aylarında Kuş Bakımı İpuçları

Yüksek sıcaklıklar vardığında, kuşların kışın yaptıkları fizyolojik aktiviteyi iyi mi bıraktıklarını, daha çok su tüketmek istediklerini ve sıcaktan dolayı daha çok nefes aldıklarını gözlemleyebilirsiniz. Yaz aylarında kuş bakımı, kuşların aşırı sıcaklıklardan etkilenmemeleri için çeşitli ayrıntılar ihtiva eder. Bunlar:

 • Yem: Sıcak mevsimlerde kuşların yem miktarını azaltıp, daha dengeli beslenme elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için kuşlara elma, marul, kavun ve karpuz şeklinde besinler sunabilirsiniz. Daha soğuk ve sulu meyveler ile kuşunuzun beslenme düzenini çeşitlendirebilirsiniz. Daima kuşunuzun temiz ve kafi suya erişimi olduğundan güvenli olmalısınız.
 • Yaşam alanı: Kuş kafesi serin bir yerde konumlanmalıdır. Bununla birlikte kuşunuzun kafesi direkt olarak güneş almamalıdır. İhtiyaç duyduğunda kuşunuzun serinlemesi için bir kuş banyoloğu da kuş kafesinde bulunabilir. Bilhassa tropik kuşlar bu deneyimden oldukça hoşlanır.
 • Hijyen: Yüksek sıcaklıklar evcil hayvanın zararı olan virüs ve bakterilerden etkilenmesini kolaylaştırabilir. Bu durumu önlemek adına kafes devamlı temiz olmalıdır. Yaz aylarında hastalıklardan korunmak için hijyen önlemleri alınmalıdır.
 • Gezi: Yaz aylarında gezi etmek kuşlar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden de uzun bir yolculuksa yada birkaç ulaşım aracı kullanmanız gerekiyorsa, kuşunuzu bir yakınınıza emanet edebilirsiniz.

Bu ipuçlarını takip ederek, evcil hayvanınızın yazları mutlu olacağından güvenli olabilirsiniz. Fakat herhangi bir zamanda kuş dostunuzun daha kayıtsız bulunduğunu, titremesi yada kasılmaları bulunduğunu fark ederseniz, onu derhal kuşlar mevzusunda uzmanlaşmış bir veterinere götürmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir