1. Anasayfa
 2. Köpekler

Papillon Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı


0

Papillon köpek cinsel, kelebeğe benzeyen kulakları ile devletimizde oldukca sevilen ufak köpek ırklarından biridir. Fransa kökenli ve tarihleri oldukca eskilere dayanan bu sempatik köpek cinsel, rönesans döneminde pek oldukca tabloya mevzu olmuştur. Sevimliliği ile oldukça popüler olan bu dostumuzu yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Papillon köpek cinsel özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Papillon Köpek Cinsi Özellikleri

Oldukça ufak ebatlara haiz olan Papillon, uzun tüylere ve kuyruğa haizdir. Uzun tüylü ve sırtında kıvrık taşımış olduğu kuyruğu sebebiyle bir dönemler sincap spaniel olarak da adlandırılmıştır. Ağırlığı erkeklerde 4-5 kilo, dişilerde 3-4 kilo arasındadır. Boyları ise 20-28 santimetre içinde değişmektedir.

Uzun beyaz kürkünün üstünde kızıl hariç her renkten lekeler görülür. Bu lekeler kulak ve gözlerini kaplamalıdır. Kulakları bir çok süre dik olsa da kimi zaman düşük olabilir. Burnu hafifçe sivri ve burun kısmı kısadır.

Papillon Köpek Cinsi Karakteri

Papillon parlak zeka bir köpek cinsidir ve en parlak zeka köpekler içinde ilk 10 da yer alır. Bu yüzden eğitilmesi oldukca kolay olsa da wc eğitimi mesele yaşatabilir. Kendilerine oldukca güvenirler ve pek oldukca ufak köpek ırkında olduğu benzer biçimde kendilerinden büyük köpeklere bile kafa tutarlar. Hırçın tavırları bulunmaz sadece sahibine oldukca bağlıdır ve bu durum koruma amaçlı saldırganlığa dönüşebilir. Bu yüzden yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi önemlidir.

Sosyalleştirildikleri taktirde çocuklarla ve kedilerle arası iyi olsa da kendi ırkı dışındaki köpeklerle arası pek iyi değildir. Duyarlı yapıları sebebiyle oldukca ufak çocuklu aileler için uygun bir köpek cinsel değildir. Yabancılara karşıda mesafeli davranabilir. Her ne kadar havlamaya eğilimli olsa da eğitimle bu mesele aşılabilir ve aşılmış olduğu taktirde apartman hayatına kolay uyum sağlar. Bilhassa ev haricinde oyun oynamayı oldukca seven bu sempatik dostumuz enerjik bir köpek cinsidir. Elbet burada anlatılanlar Papillon’un genel karakter özellikleridir. Bu özelliklerden tamamen değişik karakterde Papillon’lar da bulunabilir.

Papillon Bakımı

Papillon tüyleri uzun olsa da oldukca fazla tüy döken bir ırk değildir. İpeksi, uzun tüylerini haftada bir, iki kez taramanız yeterlidir. Banyo ihtiyacı yoktur fakat lüzumlu durumlarda yıkanabilir. Tırnaklarını iki haftada bir kesmeli ve dişlerini tertipli olarak fırçalamanız gerekir.

Papillon’da öteki pek oldukca köpek ırklarında olduğu benzer biçimde egzersize gerekseme duyar. Fizyolojik ve ruhsal sağlıkları için günlük iki yada üç kez 20-30 dakikalık yürüyüşlere yada oyun zamanına gereksinimleri vardır.

Beslenmesinde yaşına ve sıhhat durumuna uygun kaliteli kuru mama günde iki öğün olarak verilmelidir. Dizleri duyarlı olduğundan kilo almamasına itina gösterilmelidir.

Averaj yaşam süresi 13-16 yıl olan Papillon çoğu zaman sıhhatli bir ırktır. Fakat öteki köpek cinslerinde olduğu benzer biçimde genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Diz kapağı çıkığı
 • Progressif retinal atrofi
 • Hipoglisemi benzer biçimde hastalıklardır.

Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu sempatik dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir