1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kuşlarda Gaga Kesimi Nasıl Olmalı?

Kuşlarda Gaga Kesimi Nasıl Olmalı?
0

249.90₺

Gold Wings Premium Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi 1 kilo 5 Tane

Ürünü İncele

Kuşlarda gaga kesimi iyi mi olmalı sorusu çoğunlukla sorulur. Kuş besliyorsanız, gaga bakımı hakkında da bilgili olmanız önemlidir. Bu sayede kuşunuzun sağlığını en iyi şekilde desteklemiş olacaksınız.

Kuş dostlarımız için gaga, yaşamsal öneme haiz olan uzuvlardan biridir. Kendini ve yuvasını korumak, kuş yemi tüketmek, kendini temizlemek benzer biçimde pek fazlaca değişik işlevi yerine getirir. Bu yüzden kuşlarda gaga kesimi mühim bir detaydır. İşlem esnasında meydana gelebilecek olan bir hata, sempatik kuşunuza ciddi zararlar verebilir.

Kuşların yaşam süreleri süresince uzayan ve esasen canlı dokulardan oluşan gaganın kesimi, kesinlikle ustalaşmış bireyler tarafınca gerçekleştirilmelidir. Kuşlarda gaga kesimi iyi mi yapılır açıklamadan evvel, gagayla ilgili bilinmesi gerekenlere değinelim.

Sıhhatli Bir Kuş Gagası Nasıl Olur?

Kuş gagasının sıhhatli bulunduğunu gösteren durumlar:

 • Kuş dostunuz gagasını kullanmaktan çekinmiyor ve özgürce hareket ediyorsa bir sorun yok anlama gelir.
 • Alt ve üst gagalar birbiri ile bakışımlı bir görünümdedir. Sola yada sağa kayma durumu söz mevzusu değildir.
 • Bağlantı noktası ile kafatası muntazam bir görünümdedir.
 • Gaganın yüzeyi parlak ve pürüzsüzdür.

Sağlıksız Bir Kuş Gagası Nasıl Olur?

Kuşlarda gaga kesimi mevzusunda mühim olan noktalardan biri de sağlıksız uzayan gaganın tespitidir. Bu aşamada sağlıksız bir kuş gagası şu özellikleri barındırır:

 • Gaganın birleşim noktası ile kafatası içinde gereğinden fazla renk değişimi ya da kabartı görülebilir.
 • Üst gaga yada alt gaganın aşırı uzaması durumu. Çoğunlukla üst gaga alt gagadan daha çok uzar. Bu durum beslenme problemlerine niçin olabilir.
 • Üst gaganın düzgüsel şartlarda alt gaga üzerine kıvrılması gerekir. Değişik bir durum söz mevzusu ise mesele var anlama gelir.
 • Alt veya üst gagalar asimetrik olabilir. Biri diğerine bakılırsa sola ya da sağa doğru büyüyebilir. Bu durum bilhassa kakadu papağanlar içinde çoğunlukla ortaya çıkar.
 • Gagada renk farklılıkları olabilir.
 • Gaganın yüzeyi soyulmuş ve pürüzlü bir görünümdedir.

Kuşların Gagası Niçin Büyür?

kuşlarda gaga kesimi

Kuşlarda gaga kesimi hususunda kuş gagasının niçin büyümüş olduğu hakkında da informasyon edinmek önemlidir. Bilhassa evcil kuş dostlarımızda gaganın aşırı büyümesinin sebebi yetersiz aşınma durumudur. Yırtıcı doğada kuşlar gagalarını aşındırmak için pek fazlaca olanağa haizdir. Sadece evcil kuşların bu biçim imkanları bulunmamaktadır.

Yırtıcı doğada kuşlar yiyecek ararken, toprağı kazarken, kavga ederken ya da ev yapmak için bir şeyler toplarken, öteki taraftan da gagalarını aşındırırlar. Bu da gaga uzama problemi yaşamalarına engel olur. Fakat evcil kuşların bu biçim olanakları ne yazık ki bulunmaz. Bunu telafi edecek durumların sağlanması söz mevzusu olmaz ise kuşların gagaları aşırı uzamaya devam eder.

Bunlara ek olarak viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, parazit problemleri, gagayı direkt olarak etkileyen travmalar, beslenme yanlışları, yetersiz beslenme yada metabolik hastalıkların varlığı benzer biçimde koşullar da kuşlarda gaga büyümesini tetikler. Kuşunuzun gagasının aşırı büyümesini önlemek adına kuş kafesi içine gaga taşları yerleştirebilir ve onun sıhhatli bir gagaya haiz olmasını mümkün kılabilirsiniz.

Kuşlarda Gaga Kesimi Nasıl Yapılır?

Kuşlarda gaga kesimi hakkında herhangi bir deneyiminiz yok ise bunu gerçekleştirmeye çalışmamalısınız. Uygun olmayan malzemelerin kullanımı kuşun gagasının çatlamasına ya da yarılmasına niçin olabilir. Kalıcı deformasyonlara niçin olmamak adına gaga kesimi işlemini uzmana bırakmalısınız. Bu aşamada veteriner hekim hekimlerden destek almak en doğrusu olacaktır.

İşleme başlamadan evvel kuşun karakterini de göz önünde bulundurmalısınız. Onu bir havlu yada bezle tutabilirsiniz. Kuşunuz ele alınmaya karşı tepkili ise birazcık daha kırılgan davranmanız gerekir. Şu sebeple kuşlar aşırı coşku yaşamaları halinde ani kalp durması yada solunum yetmezliği benzer biçimde problemler ortaya çıkabilir.

Kuşlarda gaga kesimi için pense, tırnak makası ya da makası benzer biçimde malzemeleri kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. Gaga kesimi için en doğru ve ideal teknik törpüleme olmaktadır. Bu şekilde gaganın aşındırılması yolu ile onu küçültebilirsiniz.

Daha büyük boyutlu kuşlar ve papağanlar için de dremel el motoru tercih edilebilir. El motoruna eklenecek bir aşındırıcı yardımı ile hafifçe bir halde gagaya dokunarak ilgili alanın kısalması işlemi gerçekleştirilebilir. Bu aşamada kanamaya niçin olacak kadar kısaltma yapmamaya ve gaganın işlem esnasında aşırı ısınmamasına dikkat etmelisiniz.

Aşırı büyüyen gagalarda sinir uçları ve kan damarları da uzadığı için törpüleme esnasında kanamanın meydana gelme ihtimali yüksektir. Bu yüzden dikkatli bir halde uygulama halletmeye itina göstermelisiniz.

Muhabbet kuşu yada kanarya benzer biçimde ufak kuşlar için de rahat bir el törpüsü kullanılabilir. Uygulama esnasında gagaya orijinal şeklini vermeye çalışmalısınız. Ek olarak bilmelisiniz ki gagayı uzun ya da kısa şekilde kesmek de çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Keskin ve köşeli bir gaga sebebiyle de kuşların kendi kendine yaralanması söz mevzusu olabilmektedir. Bundan dolayı törpüleme işlemini uygun şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

Kuşlarda gaga kesimi esnasında kanama meydana gelirse sakin kalmalısınız. İşini bilen bir veteriner hekim bunun oluşmaması için çaba gösterecektir. Gene de değişik sebeplerden dolayı kanama olursa rahat bir koter yardımıyla kanamanın durması sağlanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir