1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kaçması

Muhabbet Kuşu Kaçması
0

Muhabbet kuşu kaçması ve onu tehdit eden tehlikeler

Kimi süre evcil kuşlar bazı nedenler yüzünden kafesten dışarıya kaçabilirler ve dışarıda onları tehdit eden tehlikelerle yüzleşmesi anlamına gelir. Muhabbet kuşu kaçması da onu dışarda ölüm tehlikeleriyle burun buruna gelmesi anlamına gelir. Avusturalya ormanları kökenli bir kuş olması onun dışarı da yaşayabilmesi anlamına gelmez.

Şu sebeple petshoptan yada kuş satıcılarından satın aldığınınz muhabbet kuşu doğduğundan itibaren kafeste yaşamıştır ve insanoğlu tarafınca beslenmiştir. Bu kuşlar uzun mesafeli uçmayı asla edinim etmemişler ve ek olarak sıcak ve soğuk havalarda asla dayanıklı değillerdir ve nerede barınak ve nerede yiyecek bulacaklarını bilemezler. Bu nedenlerle muhabber kuşu kaçması onun ölmesi anlamına gelir. Bu yazıda sizlere bu mevzuda bilgiler vermeye çaşılacağız.

Muhabbet kuşu kaçması

Vatanımızda ve Batı vatanlarında, insanoğlu bir çok süre bu tür yitik hayvanların sahiplerini bulurlar bundan dolayı yitik bir kuşun yada evcil hayvanın sahibine ne kadar ruhsal zarar verebileceğini bilirler. Mahallelerdeki yetkili bölgeleri ziyaret ederek, sahibine bildirilecek adresi ve telefon numarasını bulurlar ve bulucuya başvurarak, yitik kuş yada evcil hayvan kendini bulucudan alacaktır.

Bunu da anlamamız gerekiyor ve bu tür kuşların yada evcil hayvanların mevcut ve günlük mülkiyeti göz önüne alındığında, sahiplerini bulmak için her türlü çabayı göstermeliyiz.

 

Papağanlar ve bilhassa kaçan Jako papağanları eğer bir kişi tarafınca yakalanırlarsa bu onun için fazlaca değerlidir bundan dolayı genel olarak insanoğlu Jakolarını kendi evlatları şeklinde bilirler ve eğer bir kişi bir jako papağanı bulupta sahbini aramazsa hakkaten fazlaca kötü birşey yapmıştır. Şu sebeple ilk olarak Jako sahibi hakkaten onun için fazlaca emek ve para harcamıştır ve ondan önemlisi onu hakkaten fazlaca sevmiştir ve Jakonun kaybı onun aileden birisinin kaybı anlamına gelir.

Eğer bu şekilde bir durmun olmamasını istiyorsak ne olursa olsun kuşun sahibini bulmak insani görevimizdir. Dolayısıyla insanların haklarına ve duygularına saygı duymak için onların yitik ecvil hayvanlarına da saygı duymamız gerektirme ettiğini bilmemiz önemlidir.

Bir tek evcil hayvan sahipleri bu konya daha fazlaca dikkat etmeleri gerekir ve onlara fazlaca daha iyi baklmaları gerekir. Şu sebeple eğer onları kaybederlerse hem hayvanlarına hemde kendilerinee duygusal açıdan zara verebilirler.

Kafesten kaçan muhabbet kuşunu tehdit eden tehlikeler

Her koşulda şuna dikkat etmeniz gerekir ki kuşlarınız ve evcil hayvanlarınızı ihtimaller içinde tehlikelerden uzak tutmanız gerekir ve onları tehdit eden tehlikelere karşı tedbirinizi almanız gerekir. Eğer bu biçim şeyleri yapmış olursanız hem muhabbet kuşunuz ve hemde siz sorunlardan ve problemlerden uzak durmuş olmuş olmuş olursunuz. Burada muhabbet kuşunuzu tehdit eden tehlikelerden bahsdeceğiz:

Banyo

Muhabbet kuşlarını tehdit eden yerlerden biri banyodur. Şu sebeple hem banyo penceresinden kaçabilirler ve hemde klozete düşebilirler.

Önlem

Eğer kuşunuz evde kafessiz geziyorsa banyonun kapılarını ne olursa olsun kapalı tutun ve kuşu yalnız kendiniz banyoda olduğunuzda oraya girmesine izin verin.

Kitaplık

Kitabların arkasına saklanabilir ve sıkışabilirler ve desteğe gereksinim duyarlar.

Önlem

Kitapları kuşun arkasında saklanamayacağı şekilde koyunuz.

Mum yakmak

Muhabbet kuşlarını tehdit eden şeylerden birisi ise mum yakmaktır. Yanan mum kuşun tüylerinin yanmasına ve yaşamını kaybetmesine sebep olabilir.

Önlem

Evde kuş özgürce gezdirilmiş olduğu zamanlar hiçbir mum yakmayınız

Dolap ve Çekmeceler

Kuşun dolaba yada çekmecelere girmesi onun boğulmasına ve yaşamını kaybetmesine niçin olabilir

Önlem

Eğer kuş evin içersinde kafesde değilse ne olursa olsun dolapları ve çekmeceleri kapattığınızdan güvenli olun.

Suyla dolu kaplar

Muhabbet kuşunu tehdit eden şeylerden biri ise sudur. Eğer mutfakta yada evin başka bir yerinde dolu bir kap su var ise kuşunuz onun içine düşüp ölme riski vardır.

Önlem

Suyla olan işleriniz kuş kafesteyken yapın ve kuş kafesten çıkmış olduğu zaman bu şekilde durumların olmamasına dikakt edin.

Arabanın içi ve Güneş ışığı

 

Aşırı sıcak kuşun kalp krizi geçirmesine niçin olur. Yazın kuşu otomobilde olmamasına dikkat ediniz.

Oda zemini

Küçük kuşlar kimi süre odanın tabanında oynarlar ve yürürken onları göremez yada tekmeleseniz,yaralanmasına ve hatta ölüme niçin olabilirsiniz. Averaj bir kişi 75 kilogram ağırlığındaysa, 100 g’dan küçük bir kuşun üzerine yalnız 20 kilogram ve hatta 5 kilogram ağırlğında birşey düşerse Hayatta kalmak pek ihtimaller içinde olması olanaksız. Veterinere götürseniz bile, onu tedavi etmek mümkün olmaz.

Önlem

Evde özgür bir kuşunuz var ise, her şeyden ilkin, daima dikkatli olun ve odada nerede bulunduğunu bilin. İkincisi, yürüdüğünüzde, daima ayaklarınızın önünü görün, sonrasında bir adım atın. Bir oldukça durumda bir kuşa tekme atmak onun ölümüne yol açacaktır.

Zehirli maddeler

Muhabbet kuşlarını tehdit eden bir diğeri konulardan biri ise zehirli maddelerdir. Alkol, kalem, tükenmez kalem, tutkal, yağlar, temizleyiciler, spreyler, ilaçlar ve diğeri benzeri şeyler kuşun ölümüne sebep olabilirler.

Önlem

Anlattığım şeyleri kuşlardan ne olursa olsun uzak tutunuz ve onun bulmuş olduğu ortamda onları kaldırınız.

Yanan ocak

Ocak muhabbet kuşları için bir diğeri tehditlerden biridir. Eğer kuş üzerine düşerse yanmasına sebep olur. Bu mevzuya da dikkat etmeniz önemlidir.

Oda sıcaklığının düşmesi ve yükselmesi

Muhabbet kuşu aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı asla dayanıklı değildir ve bu şekilde durumlarda kalp krizi geçirip ölmeleri muhtemeldir.

Odada bulunan bitkiler

Değişik çeşitlerdeki bitkiler kuşlarınız için ziyanı dokunan olabilir. Şu sebeple bazı bitkiler onların zehirlenmesine sebep olur. Dolayısıyla bu duruma da dikkat etmeniz gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir