1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu İştahsızlık Tedavisi

Muhabbet Kuşu İştahsızlık Tedavisi
0

Muhabbet kuşlarında iştahsızlık sebepleri :

Her canlının değişik beslenme düzeni vardır ve bu muhabbet kuşları için ise geçerli olmaktadır. Fakat bazı muhabbet kuşlarının huyları değişik olmaktadır. Ve düzgüsel beslenme dengesine haiz olmamaları sebebi ile iştahsızlık benzer şekilde tavırlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden muhabbet kuşlarında iştahsızlık benzer şekilde problemler ortaya çıkabilir. 

Bu yazıda bu sorun ile ilgili lüzumlu bilgiler uzmanlarımız tarafınca paylaşılmaktadır. Ve çözüm yolları ve tedavi şekilleri ise detaylı olarak paylaşılmıştır. Sizi bu makalemizi okumaya davet ediyorum. 

Muhabbet kuşunuza verdiğiniz yemleri yememesi ve süre içinde zayıflamasının çoklu sebepleri olabilir. Bu yüzden kuşun iştahsız olması ve yem yememesine hastalık demek pekte doğru olmamaktadır. Fakat eğer bu durum uzun süre devam ederse, başka hastalıklara niçin olabilir. Ve eğer muhabbet kuşunda bu benzer şekilde bir sorun var ise ve zayıfsa bazı önlemler almanız lüzumlu olmaktadır.

Muhabbet kuşlarında iştahsızlığın artmasına yol açan faktörler :

Eğer muhabbet kuşunuzda yem tüketimi düşük ise ve süre geçtikçe zayıflıyor ise ve verdiğiniz yemleri yemiyorsa, bu mevzuda kesinlikle müdahale etmeniz gerekmektedir. Ve zamanında çözüm bulmanız, kuşunuzun yem yeme isteğini fazlalaştırabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz zayıf ve iştahsızsa, bu durumun birden fazla sebebi olabilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususlardan bir tanesi de iştahsızlık ile zayıflığı aynı değerlendirmemektir.

 

Zira muhabbet kuşları zayıflama sebepleri, kuşunuzun hareketli olmasından ve yapısından kaynaklı olabilmektedir. Muhabbet kuşunuz verdiğiniz yemleri neredeyse asla yemiyorsa ve buna bağlı olarak zayıflıyorsa şu demek oluyor ki, muhabbet kuşu iştahsız ve halsiz ise bu durum muhabbet kuşunuzun beslenme problemi yaşadığını belirtmektedir. Muhabbet kuşlarının iştahsızlık haline niçin olabilecek faktörler aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

Muhabbet kuşunuza verdiğiniz yem bayatsa iştahsızlık başlayabilir. Bundan dolayı büyük yem paketleri almak yerine küçük paket yemleri tercih edebilirsiniz. Yem seçiminizi yanlış yaptıysanız muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülebilir. Muhabbet kuşunuzda hususi bir sebep olmadığı sürece klasik mamaları tercih etmeniz gerekir.

Muhabbet kuşunuz belirli bir süre süresince yediği yemi artık yemiyorsa, yem değiştirmeniz gerekir. Bu aşamada vitamin içerikli mamalara yönelmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuzla ilgilenmiyorsanız ya da fazlaca ilgileniyorsanız, bu durum strese sebep olur. Eğer muhabbet kuşunuz strese girerse iştahsız olur.

Yeni bir muhabbet kuşu aldıysanız, kuşunuzun ortama alışma süreci yeme dengesini etkileyebilir. Yukarıda belirtilen sebepler, muhabbet kuşlarının iştahsızlık sebepleri içinde gösterilebilmektedir. Bir tek iştahsızlık, hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu aşamada veteriner hekim doktor ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Yem Yemeyen Muhabbet Kuşu Iyi mi Beslenir?

Muhabbet kuşunuzda iştahsızlık görülüyorsa ve bu soruna bağlı olarak kuşunuz günden güne kilo kaybediyorsa, yem yemeyen muhabbet kuşu iyi mi beslenir mevzusu üzerine araştırma yapmanız gerekir. Bu sayede muhabbet kuşunuzun iştahını arttırabilir ve yeme bozukluğunun giderilmesine destek olabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının iştahını arttıran besinler hakkında data almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Kuşunuzun elma, salatalık, turp, armut, darı benzer şekilde meyveler ile besleyebilirsiniz.
 • Muhabbet kuşları için hususi olarak hazırlanan vitamin takviyelerinden edinebilirsiniz.
 • İştah arttırıcı yem türlerini alarak kuşunuzun daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Petshop yada veterinerlerden iştah arttırıcı yem barı alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ürünleri kullanmadan ilkin veterinere danışmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Zira daha ilkin de bahsettiğimiz benzer şekilde, muhabbet kuşunuzun iştahsız olma sebebi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Muhabbet Kuşunda Halsizlik Niçin Olur?

 

Muhabbet kuşunuz hastaysa, “Muhabbet kuşu yem yemiyor uyuyor.” cümlesini kurabilirsiniz. Bu aşamada veterinere gitmeniz ve kuşunuzda bir hastalık olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında hastalık emareleri şu şekildedir:

 1. Halsizlik
 2. Hareketsizlik
 3. Sürekli uyku hali
 4. İştahsızlık
 5. Aşırı tüy dökülmesi
 6. Tüylerde parlaklık kaybı (matlık)
 7. Gaga renginde solgunluk
 8. Gözlerde belirgin bitkinlik
 9. Dışkı renginde değişiklik
 10. Dışkı kokusunda değişiklik

Bu belirtilerden bir yada birkaçı muhabbet kuşunuzda görülüyorsa muhabbet kuşu iştah açıcı yem almadan ilkin veterinere gitmeniz gerekir. Veteriner hekim doktor kontrolünün peşinden veterinerinizin önerilmiş olduğu şekilde kuşunuzu beslemeniz en doğru seçim olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir