1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?
0

Muhabbet kuşu ne vakit yumurtlar sorusu muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafınca çoğunlukla dört gözle beklenen bir sorudur. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemi bir süreç halinde ilerlemektedir. Bu süreçte hem kuşun, hem de kuş sahibinin yapması ihtiyaç duyulan işlemler vardır. Bu aşamada kuş sahibi kişilerin yapması ihtiyaç duyulan en mühim işlem, kuşların strese girmesini önlemektir. Kuşları sessiz ortamda bulundurmaları ve yumurtlama işlemi süresince sıhhatli ve protein açısından varlıklı gıdalar ile kuşları beslemelidirler. Yumurtlama sürecinin sıhhatli geçirilmesi, yumurtadan çıkacak yavruların sıhhatli ve kuvvetli şekilde doğmasına destek olmaktadır.

Gürültüsüz ve sıhhatli beslenme koşullarının olduğu bu ortamlarında sağlanması, kuşun yumurtlama sürecini verimli şekilde geçirmesine destek verir. Arkasından da yumurtlama dönemine girilmesi için kafese ek bir yuva takılabilir. Bu sayede kuşun yumurtalarını bırakması ve kuluçkaya yatması için sıhhatli bir alan oluşturulacaktır. Dişi muhabbet kuşları yumurtalarını bıraktıktan sonrasında yuvayı terk etmezler. Bu sebepten dolayı bu kuluçka sürecini sessiz ve stressiz bir halde atlatmaları son aşama önemlidir. Hatta kafes ile devamlı ilgili olunması, devamlı bakılması benzer biçimde işlemler adam muhabbet kuşunun dişiye olan ilgisinin azalmasına sebep olur. Bu da yumurtaların yuvadan dışarı atılmasına kadar çeşitli sonuçlara niçin olabilir.

Muhabbet kuşları, 1 yaşlarına geldikleri andan itibaren yumurtlamaya başlayabilirler. 1 yaş ile 4 yaş arası, dişi muhabbet kuşlarının yumurtlamaya verimli olduğu dönemlerdir.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süresi

Muhabbet kuşu yumurtlama süresi ortalama olarak 2 gün ile 3 gün arası olarak değişebilir. Kısaca bir dişi muhabbet kuşu yumurta bırakmayı ortalama olarak iki günlük aralıklar ile yapar. İki gün ile üç gün içinde maksimum 10 tane yumurtaya kadar bırakabilmektedir.

Muhabbet kuşu yumurtlama süresi, dişi muhabbet kuşları için averaj olarak 3 yıl belirlenmiştir. 1 ile 4 yaş aralığında olan her dişi muhabbet kuşu yavrulama sürecindedir.

Yumurtlama işlemi sona erdikten sonrasında dişi muhabbet kuşları için kuluçkaya yatma periyodu adım atar. Kuluçka periyodu ortalama olarak 18 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplam yumurtlama süresinden, yavrunun yumurtadan çıkma süresine kadar geçen vakit ortalama 20 gün ile 22 gün arasındadır.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama İşleminden Sonrasında Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşu yumurtlama işleminden sonrasında atılması ihtiyaç duyulan belirli adımlar vardır. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonrasında sıhhatli bir kuluçka sürecinin de atlatılması gerekir.

Yumurtalar çatladıktan sonrasında ve yavru kuşlar yumurtalardan çıktıktan sonrasında, kuş sahibi kişinin yapması ihtiyaç duyulan adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan ilki devamlı olarak yavrular ile anne ve baba kuşu devamlı olarak takip etmektir. Bu kuşların devamlı takip edilmesi herhangi bir ihtimaller içinde problemi fark etmek için son aşama mühim bir adımdır. Yumurtadan çıkan yavrular, çıkma anında ya da çıktıktan belirli bir süre sonrasında hayatlarını kaybedebilirler. Bu durum fark edilir edilmez yaşamını yitirmiş yavrular kafesten çıkarılmalıdır. Aksi takdirde yavrunun ölümüne sebep olan hastalık öteki yavrulara ve anne ve baba kuşa bulaşabilir ve onların da yaşamını tehdit eder.

Yumurtalar çıktıktan sonraki süreçte, haftada bir kez yuvanın temizlenmesi gereklidir. Ek olarak yem ve su durumları devamlı olarak denetim edilip, gıda içeriğine son aşama ehemmiyet verilmelidir. Suyun da devamlı temiz ve taze olması hem yavrular için hem de anne ve baba kuş için oldukça önemlidir.

Yavrulara bakım sürecinde son aşama gerilmiş ve agresif olan anne kuşu ürkütmemek de son aşama önemlidir. Gerek olmadıkça kafese yaklaşılmamalıdır. Muhabbet kuşu yumurtlama sürecinin tamamı süresince ortam sıcaklığı da optimal seviyelerde olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir