1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Yıkanır Mı? Nasıl Yıkanır?

Muhabbet Kuşları Yıkanır Mı? Nasıl Yıkanır?
0

Muhabbet kuşu yıkanır mı? Muhabbet kuşu hangi sıklıkla banyo yapar? Muhabbet kuşuma nasıl banyo yaptırmalıyım? Bu ve benzeri sorular kuş sahiplerinin hepsinin mutlaka bir gün sorduğu ve cevap bulmaya çalıştıkları sorulardır. Aslına bakarsanız oldukça da önemli sorulardır. Ancak evrensel veya net bir cevapla karşılaşamazlar. Çünkü her muhabbet kuşunun kendi ihtiyaçları ve tercihleri vardır. Her insanın sevdiği veya sevmediği şey ya da hobisi farklı olduğu gibi muhabbet kuşlarında ve diğer canlılarda da farklılıklar vardır.

Evde beslediğimiz küçük tüylü dostlarımızın iyi durumda olmaları ve güzel görünmeleri için gerçekte banyoya çok fazla ihtiyaçları yoktur. Diğer taraftan muhabbet kuşunuz su dolu bir kaptan üzerini su ile ıslatmaya çalışıyorsa o zaman ona banyo yapabileceği yeterli imkanı tanımadığınızı düşünmeye başlasanız iyi olur. Muhabbet kuşlarının çeşitli nedenlerle banyoya ihtiyaçları olur ve banyo yapmak tüylerine çok iyi gelir. Hemen hemen tüm muhabbet kuşları banyo sever ama her tür banyoyu sevmezler. Hangi şekilde banyo yapmaktan hoşlandığını deneme yanılma yöntemiyle sizin bulmanız gerekecektir.

Muhabbet kuşlarının yıkanması için bir kap ya da su spreyi almak en çok tercih edilen iki yöntemdir.

 • Banyo kapı alıp kafesin kenarına asabilir, içine koyabilir ya da kafesin dışına bırakabilirsiniz. Kendisi isterse suya girip banyo yapacaktır. Çok fazla su koymayın bu onların banyodan çekinmelerine neden olabilir.
 • Sprey alıp hafifçe kuşunuza sıkabilirsiniz. Spreyi doğrudan kuşunuza doğru sıkmayın. Yukarıdan ve kuşa ulaşmasına yetecek kadar 3-4 kez sıkmalısınız. Spreyi kullandıktan sonra solunum zorlanması, hapşırma, tıksırma ve bunlara benzer tepkiler ile karşılaşırsanız bunun nedeni damlalar çok ince olduğundandır, damlaları biraz kalınlaştırmanız faydalı olacaktır.

Bu iki yöntemden istediğiniz sonucu alamadıysanız aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

 • Marul, fesleğen ve benzeri ıslak bitkiler sererek banyo yaptırabilirsiniz. Doğal ortamlarındakine benzeyen bu banyo bazılarının hoşuna gider.
 • Bazı muhabbet kuşları çorba tabağı derinliğinde bir kapta banyo yapmayı sever. Kaptaki suyun ayaklarının çok üzerine çıkmayacak şekilde sığ olmasına dikkat edin.
 • Bazıları güvendiği bir elin üzerinde musluk altında banyo yapmaktan hoşlanır. Ancak kesinlikle avucunuzun içine alıp çeşmenin altına sokup yıkamaya kalkmayın.
 • Bir diğer yöntem de yağmur damlası şeklinde yukarıdan hafif damlalarla muhabbet kuşunuza banyo yaptırmaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar!

 • Banyo için ılık su kullanmalı, sabun, şampuan gibi temizlik malzemeleri kullanılmamalı ve sprey, banyoluk hangi aracı kullanıyorsanız sadece bu amaç için kullanılmak üzere alınmalıdır. İçerisinde ilaç, sabun, deterjan atıkları vs. kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Muhabbet kuşunu yıkamak için günün erken saatlerini seçmelisiniz. Bu uyku zamanı gelmeden önce kuşunuzun tamamen kurulanması için kendisine zaman kazandıracaktır.
 • Güzel ve güneşli bir gün banyo için idealdir. Soğuk günlerde banyo yaptırmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Banyo yaptırdıktan sonra kuşunuzu kurulamak için havlu veya saç kurutma makinesi kullanmayın. Muhabbet kuşları sadece hava ile kururlar. Bu nedenle banyo sonrası oda sıcak ve esintisiz olmalıdır. Eğer yeterli ısı sağlayamadığınızı düşünüyorsanız hafifçe bir havlu ile dokunabilir ve ıslaklığını alabilirsiniz ama kesinlikle havlunun içine saçınızı kurutur gibi kurutmaya kalkmayın.

Muhabbet kuşu besleyenlere tavsiyemiz kuşunuz niçin uygun bir banyo kabı alın ve kuşunuzu buna alıştırın. Bu sayede kuşunuz istediği zaman, tamamen kendi isteği ile banyo yapabilecektir. Tabi ki dış ortam şartlarına ve hava sıcaklığına çok dikkat etmeniz gerekir. Muhabbet kuşları oldukça hassastır. Yapacağınız bir hata; kuşunuzun esintide kalması, aşırı sıcak veya soğukta kalması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla alakalı olarak “Muhabbet Kuşu Banyosu Nasıl ve Ne Zaman Yaptırılmalıdır?” konumuzda detaylı bilgiler vermiştik.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir