1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?
0

Muhabbet kuşları, pek oldukca insanoğlunun evcil hayvan olarak ilk tercihi olur. Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler öğrenilerek, onlara daha iyi koşullarda bakım sunulabilir. Hem de kuşun sıhhatli ve mutlu olması da bu sayede sağlanabilir.

Muhabbet kuşları iyi bakılmış olduğu taktirde 15 seneye kadar yaşayabilen canlılardır. Tüylü arkadaşınızın oldukca uzun seneler sizle birlikte olmasını istiyorsanız; onun bakım gereksinimlerini yerine getirmeli ve kuşunuza besleyici kuş yemleri sunmalısınız. Peki, muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler neler?

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşu beslemeyi planlıyorsanız; ilk olarak bilmelisiniz ki bu kuşların temel beslenmesi muhabbet kuşu yemleri ile olmalıdır. Sadece beslenmenin çeşitlendirilmesi de son aşama önemlidir. Bundan dolayı muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler arasından seçim yaparak kuşunuzun sıhhatli, tam ve dengeli beslenmesini mümkün kılabilirsiniz. Kuşunuza sunabileceğiniz yiyecekler:

1. Muhabbet Kuşu Yemleri

Papağanlar, kanaryalar ve muhabbet kuşları için hususi yemler geliştirilir. Bu tarz şeyleri kuşunuzun beslenmesine dahil etmek, onun sıhhatli kalmasına yardımcıdır. Ek olarak muhabbet kuşu yemleri, vitamin ve mineraller yönünden yoğun olmasından dolayı kuşları genel sağlığını optimal düzeyde teşvik edecektir.

2. Kuş Krakerleri

Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler söz mevzusu olduğunda bir başka seçenek de kuş krakerleri oluyor. Vitaminler ve mineraller bakımından varlıklı olan bu kuş ödülleri, hem kuşların sağlığını destekliyor hem de onların mutlu olmasına yardım ediyor. Kuş krakerlerini kuşunuza ödül niyetine de sunabilirsiniz.

3. Meyveler

Muhabbet kuşları meyveleri de sever. Mesela, çekirdeğini çıkardığınız sürece kuşunuza elma sunabilirsiniz. Muhabbet kuşları için uygun olan meyveler içinde armut, erik, şeftali, papaya, kivi, üzüm, kavun, mango, çilek ve narenciye sayılabilir.

4. Tam Tahıllar

Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler sıralamasında tam tahıllar da var. Kuşunuza tam tahıl ürünlerden vermek istiyorsanız pek oldukca değişik seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar içinde arpa, keten tohumu, yulaf, kinoa, yabani pirinç, kepekli buğday ve pirinç yer verilmiştir.

5. Yeşillikler ve Otlar

Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler yeşillikler ve otları da kapsıyor. Mesela lahana yaprağı ve karnabahar yaprağı benzer biçimde yiyecekler kuşları mutlu eder. Buna ek olarak karahindiba yaprağı, spirulina ve deniz yosunu da muhabbet kuşlarına verilebilir.

6. Yenilebilir Çiçekler

Muhabbet kuşlarını beslemek için birçok değişik yenilebilir çiçek var. Hanımeli, karahindiba, karanfil ve papatya kuşlara sunulabilir. Bazı çiçeklerin yaprakları muhabbet kuşunuz için zehirli olabilir. Bundan dolayı araştırma yapmadan ilkin herhangi bir bitkiyi kuşunuza vermemelisiniz.

7. Baklagiller

Baklagiller de muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler içinde bulunuyor. Mesela bezelye, soya fasulyesi, fındık, fasulye ve mercimek benzer biçimde besinler, kuşunuzun gereksinim duyduğu protein bileşeni açısından varlıklı olan gıdalardır.

8. Sebzeler

Muhabbet kuşları sebze yemekten de hoşlanırlar. Tatlı patates, domates, havuç ve kabak benzer biçimde sebzeleri kuşunuza gönül rahatlığı ile sunabilirsiniz.

9. Tohumlar

Muhabbet kuşunuza bazı tohumları verebilir ve onun sıhhatli beslenmesini teşvik edebilirsiniz. Bu tohumlar içinde susam, ayçekirdeği, karabuğday ve yonca fasulyesi yer verilmiştir.

Muhabbet Kuşlarını Beslerken Bu tarz şeyleri Ihmal etmeyin

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler hakkında informasyon paylaştıktan sonrasında kuşların beslenmesi hususunda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim. Muhabbet kuşları derhal her türlü gıdayı yiyebilecek benzer biçimde görünseler de esasen durum bu şekilde değildir. Muhabbet kuşunuza kuş yemi çeşitlerinden muhakkak sunmalısınız. Böylece kuşunuzun gereksinim duyan gıda bileşenlerini almasını sağlarsınız.

Ek olarak muhabbet kuşlarının kesinlikle tüketmemesi ihtiyaç duyulan bazı şeyler var. Sempatik dostunuza asla fast food ürünleri, gazlı ve kafeinli içecekler vermemelisiniz. Bununla birlikte kuşunuza hiçbir koşulda alkol sunmamalısınız.

Misket limonu, avokado, siyah fasulye benzer biçimde bazı besinler de kuşların karaciğerine zarar verebilir. Bu biçim gıdalardan da kaçınmak önemlidir. Muhabbet kuşunuzu beslerken şu bilgileri da unutmamanız gerek:

 • Muhabbet kuşu kafesi her daim temiz su içermelidir. Bu yüzden kuş yemlik ve suluk devamlı olarak denetim edilmelidir.
 • Kuşunuzun her gün ne kadar beslendiğine dikkat etmelisiniz.
 • Kuşunuza her gün aynı yiyecekleri vermeyin. Ona çeşitli yemler ve taze yiyecekler sunmalısınız.
 • Muhabbet kuşu yemliği ve suluk rutin olarak temizlenmelidir.
 • Kuşunuza bir gıdayı yedirmek için onu zorlamamalısınız.

Muhabbet Kuşu Bir Günde Ne Kadar Beslenmeli?

Muhabbet kuşlarının bigün içinde ne kadar beslenmesi gerektiği de mühim konulardan biridir. Kuşunuza muhabbet kuşu yemi veriyorsanız ideal miktar günde bir ya da bir buçuk yiyecek kaşığı yemdir. Muhabbet kuşlarının sevilmiş olduğu yiyecekler kuşa verilecek ise bu besinler, kuşunuzun günlük beslenmesinin yüzde 25 kadarını oluşturmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Cennet Papağanı Ötüşü

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir