1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu
Trendlerdeki Yazı

Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşturulur?
0

Muhabbet kuşları, birbirinden güzel renkleri ile en popüler evcil hayvanlar içinde yer alır. Elbet onların bu kadar sevilmesini elde eden özellikleri yalnız renkleriyle sınırı olan değildir. Muhabbet kuşları öğrenme kabiliyetleri yardımıyla insanlarla etkileşim kurabilirler ve konuşma becerilerini geliştirebilirler. Yalnız muhabbet kuşlarını konuşturmak zaman ve sabır gerektiren, ek olarak belirli adımların takip edilmesine gereksinim duyulabilen bir süreçtir. Bu yüzden yeni bir kuş sahiplenen kişilerin yanıtını en merak etmiş olduğu soruların başlangıcında “Muhabbet kuşu iyi mi konuşturulur?” gelir.

Muhabbet kuşları, organik olarak ötücü kuşlardır ve bilhassa adam muhabbet kuşları diğeri kuşlarla yazışma oluşturmak için çeşitli sesler çıkarır. Bundan dolayı adam muhabbet kuşlarının dişi muhabbet kuşlarına bakılırsa konuşma ihtimali daha yüksektir. Kuşları konuşturmak için ilk olarak onların organik davranışlarını algılamak önemlidir. Bununla birlikte konuşma becerileri, bilhassa de kelime ve cümleleri öykünmek etme mevzusunda gösterdikleri beceriler kuşun yaşına, cinsiyetine ve kişiliğine bağlı olarak değişebilir.

kafesinin üzerinde duram muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Eğitimine Başlamadan Ilkin Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet kuşuna konuşma eğitimi vermek sabır, zaman ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Muhabbet kuşunu konuşturmak için konuşma eğitimine başlamadan ilkin bilmenizde yarar olan bazı şeyler bulunur. İlk olarak dikkat etmeniz gereksinim duyulan, kuşunuzun yaşıdır. Muhabbet kuşları, eğitim için en uygun yaşta olduklarında daha kolay öğrenirler. Bir çok vakit 3-6 ay arasındaki kuşlar en kısa sürede konuşmayı öğrenebilir. Bu dönem eğitim için en ideal yaşlardır.

“Muhabbet kuşu iyi mi eğitilir?” sorusunun önemli cevaplarından biri de karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurmaktır. Kuşunuzun sizinle güvenli bir ilişki kurması, onunla yapacağınız çalışmanın önemli bir parçasıdır. İlk ilkin kuşunuzu gözlemlemeli ve sonrasında onun davranışlarına bakılırsa hareket etmelisiniz. Kuşunuzla ilgilenerek ona güvenli bir ortam sağlayabilir ve ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. Ek olarak kuşunuzun eğitimi için uygun bir çevre oluşturmak önemlidir. Eğitim sürecinde kuşunuzu rahatsız eden ya da onun dikkatini dağıtan faktörlerden kaçınmak gerekir.

bir çift mavi renkli muhabbet kuşu

Konuşma Becerilerini Geliştirmeye Destek Olan Eğitim Şekilleri

Muhabbet kuşu konuşturma zaman isteyen bir süreçtir. Bazı kuşlar birkaç gün içinde, bazı kuşlar ise birkaç hafta içinde konuşmayı öğrenebilir. Bu durum kuşun karakteri, içinde bulunmuş olduğu ortam ve almış olduğu eğitim ile alakalıdır.

Kuşunun konuşmasını sağlamak isteyenlerin takip edebilecekleri bazı yöntemler vardır. Eğitim esnasında içinde bilhassa ç, k, p, ş ve t harfleri geçen kelimeleri tercih etmeniz ilk yöntemdir. Kuşlar bu harflerin olduğu kelimelerle daha kolay bir halde konuşmayı öğrenebilir.

Muhabbet kuşuna konuşma eğitimi vermek için en etkili yöntemlerden bir diğeriyse kuşunuzla tertipli olarak konuşmak ve onunla ilgilenmektir. Kuşunuzun sizi öykünmek etmesi için kafesinin yanına gelmiş olarak kısa ve kolay cümleleri sık sık tekrarlayabilirsiniz. Ek olarak ona öğretmek istediğiniz kelime ve cümleleri net ve yüksek sesle söyleyerek kuşunuzun dikkatini çekebilirsiniz.

Kuşunuzun konuşma becerilerini geliştirmek için onu teşvik etmek önemlidir. Ödüllendirme sistemi, kuşunuzun konuşma becerilerini geliştirmek için en popüler eğitim şekillerinden biridir. Ödül olarak kuşunuzun sevilmiş olduğu bir yiyeceği kullanabilirsiniz. Tekrarlı ve net bir halde konuşarak onu ödüllendirdiğinizde kuşunuz konuşmayı öğrenmeye teşvik edilir. Muhabbet kuşunuzun bir süre sonrasında konuşmaya ve söylediğiniz kelimeleri tekrardan etmeye başladığını görebilirsiniz.

sarı tüylü muhabbet kuşu

İletişim ve Güven: Muhabbet Kuşunuzla Kalıcı Bir Bağ Oluşturma

Muhabbet kuşları toplumsal hayvanlardır ve insanlarla güçlü bir bağ kurabilirler. İletişim ve güven, muhabbet kuşlarıyla kalıcı bir bağ oluşturmanın anahtarıdır. Kuş sahipleri bir süre sonrasında güven duygusuyla beraber kuşlarının konuşmayı ve diğeri oyunları daha süratli bir halde öğrendiğini fark edebilirler.

Muhabbet kuşları, insanlarla konuşarak yazışma kurmaktan hoşlanırlar. Onlarla konuşarak aranızda bir bağ oluşmasına destek olabilirsiniz. Onlarla sürekli nazik bir tonla konuşun ve onları öykünmek etmeyi deneyin. Birçok muhabbet kuşu, öğrenebildiği kelime ve cümleleri öykünmek edebilir. Kuşunuzla ne kadar oldukça konuşursanız aranızdaki güven duygusu o denli acil gelişir ve bu da kuşunuzu daha fazlaca konuşmaya teşvik eder.

Kuşunuzla kalıcı bir bağ oluşturmak için yapabileceklerinizden birisi de onu beslemektir. İstediğiniz bir kelimeyi söylediğinde elinizle ödül maması vererek kuşunuzu konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Benzer bir durum oyuncakları için de geçerlidir. Muhabbet kuşları oyuncaklarla oynamaktan ve keşfetmekten hoşlanırlar. Onlara oyuncaklar sağlayarak, onlarla birlikte oynayarak ve onları eğlendirerek güvenlerini kazanabilirsiniz. Oyuncaklar kuşunuzun zekâsını ve uygun şekilde kullanıldığında fizyolojik aktivitesini teşvik edebilir. Sevilmiş olduğu oyuncaklarla kuşunuzla beraber oynamanız da aranızdaki bağları güçlendirmenin önemli noktalarından birisidir. Kuşunuzun beğenebileceği oldukça sayıdaki oyuncağa buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir